Մարսելում «1915. Հայ կանանց Գողգոթան» խորագրով ցուցահանդես է բացվել
Մարսելի Շատո դե լա Բյուզին ամրոցում մարտի 31-ից ապրիլի 12-ը «1915. Հայ կանանց Գողգոթան» խորագրով ցուցահանդես է անցկացվում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այն նախաձեռնել է Ֆրանսիահայերի Կապույտ խաչ կազմակերպությունը՝ Մարսելի 11-րդ եւ 12-րդ շրջանների վարչակազմերի աջակցությամբ:
labuzine.com կայքի փոխանցմամբ՝ «1915. Հայ կանանց Գողգոթան» ցուցահանդեսի նպատակն է՝ ցույց տալ 1915 թվականի իրադարձությունների ժամանակ առաջնագծում կանգնած կանանց, քաջարի մայրերի, մտավորականության, միսիոներուհիների եւ մարտիկների համար իրականությունը։
«19-րդ դարում հայ մտավորականները կանանց ազատագրում էին քարոզում: Սակայն 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը խափանեց այդ գործընթացը. բռնությունը, որին այդ իրադարձությունների ժամանակ ենթարկվում էին կանայք, հանգեցրեց կնոջ կուռքի ստեղծմանը՝ նրան մարտիրոսի տեղ հատկացնելով, որին նա չէր հավակնում»,- նշել են ցուցահանդեսի կազմակերպիչները:

В Марселе проходит выставка «1915: Голгофа армянских женщин»
В замке Шато-де-ла-Бюзин в Марселе с 31 марта по 12 апреля проходит выставка «1915: Голгофа армянских женщин».
СТЕПАНАКЕРТ 1 АПРЕЛЯ АРЦАХПРЕСС-Выставку проводит организация «Голубой крест армян Франции» при поддержке администрации 11-го и 12-го округов Марселя. Об этом сообщает сайт labuzine.com. Цель выставки «1915: Голгофа армянских женщин» – показать реальность для женщин, мужественных матерей, представительниц интеллигенции, миссионерок, бойцов, которые были на переднем плане во время событий в 1915 году.
«В 19-ом веке армянские интеллектуалы проповедовали освобождение армянской женщины. Но Геноцид армян 1915 года прервал этот процесс освобождения: насилие, которому подверглись женщины во время тех событий, привело к созданию культа женщины и ее освящению в армянском коллективном воображении, отведя ей место мученика, на которое она не претендовала», – отметили организаторы выставки, добавив, что воздать должное женщине 1915 года – значит также освободить ее потомков от патерналистских представлений, которые последовали за Геноцидом.