Մուրթազա Քարաչանթանին կատաղեցրել է հայ երաժշտի համերգը Անի ավերակներում
Ներկայում Թուրքիայի տարածքում գտնվող Հայաստանի նախկին մայրաքաղաքներից Կարսի ազգայնամոլ քաղաքապետ Մուրթազա Քարաչանթան չի կարողացել զսպել իր ատելությունը հայերի նկատմամբ եւ հայտարարություն է տարածել Անիի ավերակներում Տիգրան Համասյանի համերգի հետ կապված:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՀՈՒՆԻՍԻ 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Թուրքական Haber46 կայքը ներկայացրել է Կարսի քաղաքապետ, Ազգայնական շարժում կուսակցության անդամ Մուրթազա Քարաչանթայի հայտարարությունը Անիի ավերակներում հայ դաշնակահար Տիգրան Համասյանի եւ Երեւանի պետական կամերային նվագախմբի տված համերգի հետ կապված՝ շեշտելով, թե այդ համերգը վառել է իր ներսը մի քանի անգամ ու մի քանի տեղից:
Քաղաքապետը պնդել է, թե ինքը ստիպված է այս անգամ ըմբոստանալ հայերի համերգի դեմ՝ հայտնելով իր անհանդուրժողականությունը հայերի նկատմամբ, ինչպես նաեւ հետաքրքրվել, թե ինչու էր հայ երաժիշտը Անիում դաշնամուր նվագելու ժամանակ հագնվելու հոգեւորականի նման: Հենց այս հանգամանքն էլ ազգայնամոլ թուրք քաղաքապետին խիստ էր կատաղեցրել:

The nationalist mayor of Kars, Turkey, Murtaza Karachanta, could not restrain his hatred towards Armenians.
Tigran Hamasyan’s concert in Ani infuriates Turkish nationalist mayor
STEPANAKERT, JUNE 24, ARTSAKHPRESS: Haber 46 website of Turkey issued a statement by Karachanta,  a member of Turkey’s Nationalist Movement Party (MHP), in connection with the recent concert at the ruins of the ancient Armenian city-state of Ani, and by renowned Armenian pianist Tigran Hamasyan and the Yerevan Chamber Choir.
In the statement, the mayor of Kars stressed that this concert had burned him in the inside several times and in several places.
Karachanta added that this time he had to protest against the concert of the Armenians, and he expressed his intolerance towards them.
The mayor of Kars also asked why the Armenian musician was dressed like a priest while playing the piano in Ani; this was the very thing that had extremely infuriated the Turkish nationalist mayor.