Դավութօղլուն չի բացառել երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն չի բացառել երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՀՈՒԼԻՍԻ 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Միլլիյեթ» թուրքական պարբերականի կայքի փոխանցմամբ՝ Դավութօղլուի խոսքով՝ ինքն սկսելու է բանակցել բոլոր կուսակցությունների հետ, որոնք իրավունք են ձեռք բերել ներկայացված լինելու երկրի խորհրդարանում, սակայն եթե կոալիցիոն կառավարության ստեղծման վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք չբերվի, ապա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություն տեղի կունենա:
Հունիսի 7-ին Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններ էին տեղի ունեցել, որին մասնակցել է 20 կուսակցություն: Ընտրությանը մասնակցել է 53 մլն ընտրող:
Ընտրության արդյունքների հրապարակումից հետո 45 օրվա ընթացքում երկրում պետք է կառավարություն ձևավորվի: Սակայն իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը բացարձակ մեծամասնություն կազմել չի կարողացել և ստիպված է կոալիցիոն կառավարություն ձևավորել։

Премьер Турции не исключает проведения досрочных парламентских выборов
Премьер Турции Ахмет Давутоглу не исключает проведения досрочных парламентских выборов, пишет в среду турецкая газета Milliyet.
По словам Давутоглу, он начнет переговоры со всеми партиями, которые имеют право быть представленными в парламенте страны, но если согласия в связи с созданием коалиционного правительства достигнуто не будет, то состоятся досрочные парламентские выборы.
Седьмого июня в Турции прошли парламентские выборы, в которых приняли участие 20 политических партий. В голосовании участвовало более 53 миллионов избирателей.
После оглашения итогов парламентских выборов в Турции в течение 45 дней должно быть сформировано коалиционное правительство.