Արտերկրից ժամանած 12 ընտանիք ցանկություն է հայտնել բնակվել Արցախում
Արցախ ժամանած եւ իրենց հանգիստը հայրենի բնակավայրում անցկացնող արտերկրում ապրող մոտ 12 ընտանիք ցանկություն է հայտնել մշտական բնակություն հաստատել Արցախում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՀՈՒԼԻՍԻ 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Hraparak.am-ին փոխանցեց «Արցախ» հայրենակցական միության անդամ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր, ծնունդով ղարաբաղցի Համլետ Հարությունյանը:«Ամեն օր դրսից ընտանիքներ են ժամանում Արցախ ու նախաձեռնության օրվանից մոտավոր հաշվարկներով հինգ հարյուրից ավելի ընտանիք է վերադարձել ու իր հանգիստը կազմակերպում է իրենց տներում: Նրանք Արցախից տարբեր ժամանակներում գնացած մարդիկ են, ովքեր այնտեղ բարեկամներ ունեն, դատարկ տներ:
Այս նախաձեռնության առաքելությունը կարծես իրականություն է դառնում եւ 12 ընտանիք Ռուսաստանից եւ Ուկրաինայից եկած ցանկություն են հայտնել մշտական այլեւս չհեռանալ Ղարաբաղից», ասաց Համլետ Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ մոտ մեկ ամիս առաջ «Արցախ» հայրենակցական միությունը կոչ էր արել աշխարհի բոլոր հայերին, և հատկապես ծագումով ղարաբաղցիներին, ովքեր ապրում են արտասահմանում, պարբերաբար այցելել հայրենի երկրամաս և ամեն տարի իրենց ընտանեկան արձակուրդի գոնե մեկ շաբաթն անցկացնել Արցախում:Հունիսի 20-ին Վարդենիս – Քարվաճառ մայրուղով Արցախ էին ժամանել հիմնականում ռուսաստանաբնակ շուրջ 200 ընտանիքներ՝ «Արցախ» հայրենակցական միության նախագահ Վարուժան Գրիգորյանի գլխավորությամբ:

12 families living abroad expressed desire to settle in Artsakh
The families responding to the "Artsakh" Compatriotic Union’s appeal arrived in Artsakh to spend summer holidays.
12 families living abroad expressed  desire to settle in Artsakh
STEPANAKERT, JULY 9, ARTSAKHPRESS: Hamlet Haroutunyan, "Artsakh" Compatriotic Union’s member, Deputy of the Republican Party of Armenia, born in Karabakh, informed Hraparak.am about the families’ wishes to move to Artsakh.
“Every day families living abroad arrive in Artsakh. Approximately more than 500 families have returned to the native land to spend summer holidays,” he said, adding that the initiation’s mission seems to become a reality as 12 families from Rusia and Ukraine  expressed a desire to settle in Artsakh.
"Artsakh" Compatriotic Union urged Armenians living abroad, especially those who were born in Artsakh, once a year to come to Artsakh and to live with compatriots and spend at least a week in the native land.
On June 20, about 200 families from Russia headed by the "Artsakh" Compatriotic Union’s President V. Grigoryan arrived in Artsakh to spend summer holidays.