«1915» ֆիլմը կմասնակցի Թուրքիայում անցկացվելիք «Վանա լիճ» միջազգային կինոփառատոնին
Սեպտեմբերի 1-ից Թուրքիայում մեկնարկող ամենամյա «Վանա լիճ» միջազգային կինոփառատոնի ժամանակ կցուցադրվի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «1915» ֆիլմը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏօգոստոսի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Asbarez»-ի փոխանցմամբ` այս տարի կինոփառատոնը կկրի «Մշակութային ժառանգություն» խորագիր:
Սա առաջին անգամ է, երբ Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմը կցուցադրվի Թուրքիայում: 2006թ. թուրքական հեռուստաընկերությունը հրաժարվել էր ցուցադրել Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմը: Հետագայում այն ցուցադրվեց, սակայն խմբագրված տարբերակով եւ կոտորածի ու գաղթի բազմաթիվ տեսարաններ հանվեցին:
Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված նոր՝ «1915» ֆիլմի պրեմիերան տեղի է  ունեցել ապրիլի 24-ին ԱՄՆ-ում: Հոգեբանական թրիլլերի ռեժիսորներն ու սցենարի հեղինակներն են Կարին Հովհաննիսյանը և Ալեք Մուհիբյանը, իսկ ամերիկահայ ռոք երգիչ, երգահան «System of a Down» ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը երաժշտություն է գրել կինոնկարի համար:
Ֆիլմի գլխավոր դերերում հանդես են գալիս դերասաններ Սիմոն Աբգարյանը (կերպարը՝ Սիմոն), Սեմ Փեյջը (Ջեյմս) և Անժելա Սարաֆյանը (Անժելա):
Ֆիլմը հետևում է մի մարդու բարդ առաքելությանը, ով ցանկություն ունի կյանք վերադարձնել մոռացված ցեղասպանության ուրվականներին:

”1915” to be screened at Lake Van International Film Festival
“1915” the feature film debut of Garin Hovannisian and Alec Mouhibian dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide will be screened during the Lake Van International Film Festival, September 1, “Asbarez” informed.
STEPANAKERT, AUGUST 20, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The theme of the festival this year is “Cultural Heritage”.
With Turkey continuing to deny the Armenian Genocide, it came as no surprise that Turkish television station Canal Turk was threatened with boycott and protest after they decided to air Atom Egoyan’s “Ararat” in 2006. While the film was still shown, it was an edited version with many scenes depicting the massacres of 1915 cut.
The music for “1915” was composed by Serj Tankian,   lead vocalist of metal band  “System of a down”.
This year, however, in a city very symbolic and controversial for Armenians and Turks alike, “1915” will be screened—unedited, between September 1 and 7, 100 years after the beginning of the Genocide.
As the Lake Van International Film Festival begins on World Peace Day, and is operating under the theme of “Cultural Heritage” in a historically Armenian city, it seems that co-director Garin Hovannisian’s hope that his film would go beyond art and serve “as an act of defiance against the continuing silence, indifference, and denial that have fueled an entire century of genocide,” could be realized.
Set and filmed in Los Angeles, 1915 follows one man’s dangerous and controversial decision to stage a play that would bring the ghosts of a forgotten tragedy back to life, exactly 100 years after it occurred.