ԼՂ հակամարտությունը սառեցված չէ. Ջեյմս Ուորլիք
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները շարունակում են աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հակամարտող կողմերի հետ համընդգրկուն համաձայնագրի մանրամասների շուրջ, սակայն այս հարցն առաջին հերթին կախված է երկու երկրի նախագահների քաղաքական կամքից:
ԼՂ  հակամարտությունը սառեցված չէ. Ջեյմս Ուորլիք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին BBC-ի ադրբեջանական ծառայության հետ զրույցում ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը` նշելով, որ ԼՂ հակամարտությունը սառեցված չէ:
Նա մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության ավելացման առնչությամբ` ընդգծելով, որ անթույլատրելի է ծանր հրազենի կիրառումը: «Մենք մասնավորապես անհանգստացած ենք խաղաղ բնակչության շրջանում գրանցվող կորուստների առնչությամբ և կոչ ենք արել կողմերին ձեռնարկել հնարավոր բոլոր քայլերը նման բռնությունը կանխելու համար:
Հանուն իրադրության կայունացման` մենք շարունակում ենք քննարկումները վստահության ստեղծման և կողմերի միջև բանակցությունների ավելի կառուցողական մթնոլորտի համար»,- ասել է Ուորլիքը` ընդգծելով, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբելայի հերթական նստաշրջանի ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը նախ և առաջ քննարկվելու են լարվածության թուլացմանն ու հրադադարի ռեժիմի պահպանմանն առնչվող հարցեր:

Карабахский конфликт не заморожен: Джеймс Уорлик
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ продолжают вместе с представителями сторон работать над деталями соглашения по карабахскому конфликту, однако, в первую очередь, вопрос зависит от политической воли обоих президентов.
СТЕПАНАКЕРТ, сентября 23 АРЦАХПРЕСС - Oб этом в беседе с азербайджанской службой BBC заявил американской сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, который сказал, что карабахский конфликт не заморожен.
Он выразил озабоченность тем, что растет напряжение на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения, причем сказал, что применение крупнокалиберного оружия неприемлемо. «Мы озабочены жертвами среди мирного населения и призываем стороны не допускать насилие. Для стабилизации положения мы продолжаем консультации для создания атмосферы довеия и применения более конструктивных методов переговоров»,- сказал Уорлик, подчеркнув, что эти вопросы будут обсуждены на встрече министров ИД обеих стран на 70-й Генеральной Ассамблее в Нью-Йорке.
24-го сентября министр ИД Армении Эдвард Налбандян едет в Нью-Йорк, чтобы принять участие в 70-й Генеральной Ассамблее ООН. Там он примет участие в ряде мероприятий, проходящих в рамках Генеральной Ассамблеи ООН. Намечена также встреча министра ИД Армении Эдварда Налбандяна с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и  министром ИД Азербайджана. Кроме того, он встретится с министрами ИД ряда стран.