Ադամ Շիֆը՝ Ուորլիքին ուղղված նամակում. Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսոր մնալ
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆը ԱՄՆ Պետդեպին կոչ է արել Բաքվի ագրեսիային պատասխանելիս հրաժարվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի գործելակերպի միջեւ կեղծ հավասարություն դնելու մասին հայտարարություններից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ԱՄՆ հայ դատի հանձնախումբի փոխանցմամբ՝  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքին ուղղված նամակում Շիֆը ընդգծել է, որ այս հակամարտության մեջ ագրեսորի անունը բացահայտ նշելու ցանկության բացակայությունը Ադրբեջանին մեսիջ է հղում առ այն, որ նա կարող է անպատիժ գործել։
Հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից չհայտարարված, բայց կազմակերպված զորավարժությունների, ինչպես նաեւ Հայաստանի տարածքի գնդակոծության մասին, ինչի  հետեւանքով զոհվել էր 2 զինվոր եւ վիրավորվել էին խաղաղ բնակիչներ, կոնգրեսական նշեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսոր մնալ։
Պաշտպանելով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Ուորլիքի ջանքերը՝ Շիֆը նշել է, որ իր կարծիքով Ադրբեջանի ռազմական հռետորաբանությունն անտեսելը եւ ենթադրութրելը, թե երկու կողմն էլ հավասարապես մեղավոր են շփման գծում լարվածության աճի մեջ, երբ դա իրականում այդպես չէ, խաղաղության գործին չի նպաստում։
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը կոնգրեսականին շնորհակալություն է հայտնել նամակի համար՝ նշելով, որ ամերիկահայերը կիսում են արհեստական անկողմնակալության քաղաքականության հարցում նրա մտահոգությունը։

Шифф в письме Уорлику: Азербайджан продолжает оставаться агрессором
Конгрессмен Адам Шифф призвал Госдеп США воздержаться от заявлений о «ложной равнозначности между поведением Армении и Азербайджана» в ответ на акты агрессии со стороны Баку.
СТЕПАНАКЕРТ, сентября 24 АРЦАХПРЕСС - Сообщает Армянский национальный комитет Америки (АНКА).
В письме к сопредседателю Минской группы ОБСЕ Джеймсу Уорлику, Шифф предупредил, что «нежелание откровенно говорить об агрессоре в этом конфликте, посылает месседж Азербайджану, что он может действовать безнаказанно».
Напомнив о необъявленных учениях, проведенных Азербайджаном, а также об обстрелах Армении, в результате чего погибли двое солдат и были ранены мирные жители, конгрессмен подчеркнул, что «Азербайджан продолжает оставаться агрессором».
Поддержав стремление Уорлика к мирному разрешению конфликта, Шифф отметил, что  считает, что делу мира «не способствует игнорирование военной риторики Азербайджана и предположение, что обе стороны в равной степени виноваты в насилии вдоль линии соприкосновения, когда это не так».
Исполнительный директор АНКА Арам Амбарян поблагодарил конгрессмена за его письмо, отметив, что армяне Америки разделяют его обеспокоенность политикой «искусственной беспристрастности», проводимой Госдепом.