Ի՞նչ հարցեր են քննարկել համանախագահները նախագահ Սահակյանի հետ. Պոպովը մանրամասնել է «Արցախպրես»-ին
Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Պիեռ Անդրիոյին, Ջեյմս Ուորլիքին, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին եւ նրանց ուղեկցող անձանց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հանդիպումից հետո, լրագրողների հետ ճեպազրույցում Իգոր Պոպովը նշել է, որ նախագահի հետ քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
«Խոսել ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպման մասին, որը մենք պատրաստվում ենք կազմակերպել: Խոսել ենք նաև հումանիտար հարցերից, և այդ համատեքստում՝ հայ և ադրբեջանցի հասարակությունների ներկայացուցիչների հանդիպումներ կազմակերպելու հնարավորության մասին: Այնուամենայնիվ , քննարկման գլխավոր հարցը եղել է շփման գծում տիրող իրավիճակը: Մեզ համար անընդունելի է այն, որ իրավիճակը սրվում է սահմանում, և ծանր զինատեսակներ են կիրառվում: Մենք կհանդիպենք և այդ խնդրի շուրջ քննարկումներ կունենանք նաև բանակի ներկայացուցիչների հետ»,- «Արցախպրես»-ին մանրամասնել է Իգոր Պոպովը:
Նշենք, որ այսօր համանախագահները մասնակցելու են Մարտակերտ-Թարթառ ճանապարհահատվածում ԵԱՀԿ առաքելության կողմից իրականացվելիք ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի դիտարկմանը: Դիտարկման ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և ԵԱՀԿ գործող նախաահի անձնական ներկայացուցիչն անցնելու են ադրբեջանական տարածք՝ ԼՂՀ կողմից:

Игорь Попов рассказал о деталях встречи сопредседателей МГ ОБСЕ и Бако Саакяна
Президент НКР Бако Саакян 27 октября принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игора Попова, Пьера Андрю, Джеймса Уорлика, личного представителя председателя ОБСЕ, посла Анджея Касспшика и других сопровождающих лиц.
СТЕПАНАКЕРТ, октября 27 АРЦАХПРЕСС - После встречи Игорь Попов в своем интервью отметил, что были обсуждены вопросы относительно политического урегулирования Карабахского конфликта.
«Мы говорили об очередной встрече президентов Армении и Азербайджана, которую собираемся организовать. Также обсуждались гуманитарные вопросы, и в этом контексте о необходимости организовать встречу между представителями армянской и азербайджанской общественности. Однако главным вопросом была ситуация на линии соприкосновения. Для нас неприемлема  ситуация на границе, и то, что применяется тяжелое оружие. Мы проведем встречу и с представителями ВС по данным вопросам», - сказал Игорь Попов.
27 октября сопредседатели примут участие в мониторинге линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана, который будет осуществлен миссией ОБСЕ на участке дороги Мартакерт-Тартар.
Во время мониторинга сопредседатели Минской группы ОБСЕ и Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ перейдут со стороны НКР на территорию Азербайджана.