Պարգև Սրբազանը Սրբ. Հակոբ եկեղեցում կատարել է Ջրօրհնեքի խաչի դիմավորման արարողություն (լուսանկարներ)
Այսօր Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցում Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հանդիսապետությամբ կատարվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Ջրօրհնեքի խաչի դիմավորման արարողություն և Պաշտպանության բանակի օրհնության կարգ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ, զինվորական պատիվներով Պաշտպանության բանակի բարձրաստիճան սպա, գնդապետ Ջալալ Հարությունյանը Ջրօրհնեքի խաչը տարել է Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցի: Օրհնության կարգի մատուցումից հետո Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը կարևորել է զինվորականի առաքելությունը հայրենիքի ազատության, հավատի ու ազգային արժանապատվության պահպանման սուրբ գործում:
«Մայր Տաճարի խաչքավոր լինելը մեծ պատիվ է: Տարին ինձ համար առանձնահատուկ կլինի խաչքավորի՝ իմ ստանձնած մեծ ու պատվավոր պարտավորությունների կատարմամբ: Քրիստոնյա զինվորականի համար առաջնահերթություն պիտի լինի հավատն առ աստված, որովհետև հնարավոր չէ առանց հավատքի այդ կոչումը կրել»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ջալալ Հարությունյանը:
«Այսօր պատիվ ունեցանք դիմավորելու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից բերված Սուրբ Խաչը: Շնորհակալ ենք Վեհափառ Հայրապետին, ով մեր հրամանատարներից Ջալալ Հարությունյանին Ջրօրհնեքի խաչքավորը լինելու հնարավորություն է ընձեռել, որի շնորհիվ Մայր տաճարի Սուրբ Խաչը 40 օր շրջելու է ՊԲ զորամասերում ու առաջնագծում, և օրհնության ու պահպանության խոսքեր են ասվելու հայ զինվորի համար: Ամեն մարդու մեջ հավատ կա, բայց զինվորի մեջ առավել արմատացած է հավատն առ այն, որ Աստված իր հետ է, իր կողքին»,- ասել է ԼՂՀ ՊԲ-ի հոգևոր սպասավոր Հրայր սարկավագ Հակոբյանը:
Օրհնության կարգին ներկա էին ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը, բարձրաստիճան սպաներ, զինվորներ և մայրաքաղաքի հավատացյալ հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Հիշեցնենք, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի` Մայր Տաճարի այս տարվա Ջրօրհնեքի Խաչի կնքահայրը ԼՂՀ Պաշտպանական բանակի գնդապետ Ջալալ Հարությունյանն է: Ընդունված կարգի համաձայն, ջրօրհնյաց խաչը մի քանի օր կգտնվի գնդապետ Ջալալ Հարությունյանի տանը, այնուհետև այն կվերդարձվի եկեղեցուն:

The Cross of Water Blessing was welcomed by Archbishop Pargev Martirosyan at St. Jacob Church (Photos)
On 10 January, at St. Jacob church of Stepanakert the Cross of Water Blessing of Mother See of Holy Etchmiadzin was welcomed by the Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, as well as blessing ceremony of Defense Army took place.
The Cross of  Water Blessing  was welcomed by Archbishop Pargev Martirosyan at St. Jacob Church (Photos)
STEPANAKERT, JANUARY 10, ARTSAKHPRESS: Artsakhpress learned that the Cross of Water Blessing was taken to St.Jacob church by the Karabakh Defense Army Colonel Jalal Harutyunyan.
After the blessing ceremony Archbishop Pargev Martirosyan highlighted the importance of soldier’s mission in maintenance of freedom, faith and national dignity.
“It is a great honor to be the Godfather of the Cross. This year will be special for me, as I have assumed honorable and great responsibility. Faith in God should be a priority for a Christian military. As it is impossible to carry the title without faith,” noted Jalal Harutyunyan .
"Today we had the honor to welcome the Holy Cross brought from the Mother See of Holy Etchmiadzin. We are grateful for giving an opportunity to our commander Jalal Harutyunyan  to be the Godfather of the Cross . The cross will be kept for 40 days in military units and on frontline.  Every soldier believes that God is with him,” said Deacon Hrayr Hakobyan.
The NKR Defense Minister Levon Mnatsakanyan, officers,and soldiers attended the blessing ceremony.
Jalal Harutyunyan to be the Godfather of the Cross of Water Blessing of Mother See of Holy Etchmiadzin.