«Ֆեյսբուք»-ը դարձավ քաղաքացիական հասարակության զարգացման կարևոր գործիքներից մեկը
Հայաստանում «Ֆեյսբուք»-ը չի դարձել թիվ մեկ սոցիալական ցանց. «Օդնոկլասնիկի»-ն շարունակում է մեր երկրում մնալ առաջատարի դիրքերում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում փետրվարի 4-ին նշել է տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Ֆեյսբուք»-ի ղեկավարությունն անում է ամեն ինչ, որ այդ ցանցից դուրս չգանք: Մենք գործ ունենք մենաշնորհային տիրույթի հետ: Սոցիալական ցանցը բոլոր միջոցներով փորձում է մարդկանց պահել իր մեջ. աշխարհում ամենաշատ լուսանկարները «Ֆեյսբուք»-ում են, Youtube-ի հետ պայքար է գնում նաև տեսանյութերի հարթակի շուրջ»,-նշել է  Սամվել Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանում «Ֆեյսբուք»-ից ևս ակտիվ օգտվում են:
«Օդնոկլասնիկի»-ն մեր երկրում օրական մեկ միլիոն ակտիվ այցելու ունի, իսկ «Ֆեյսբուք»-ում այցելուների թիվն օրական 560 հազարի է հասնում: 2010-ին այն ակտիվ հարթակ դարձավ Հայաստանում: «Ֆեյսբուք»-ն օգտագործվեց որպես քաղաքացիական հարթակ: Այդ ժամանակ գրանցված մոտ 50 հազար ակտիվ օգտատեր կար»,-շեշտեց Սամվել Մարտիրոսյանը` հավելելով, որ սոցիալական ցանցը դարձավ քաղաքացիական հասարակության զարգացման կարևոր գործիքներից մեկը:
Նրա խոսքով` բացասական ազդեցություններից մեկն այն է, որ մեր օգտատերն ինքնուրույն տեղեկատվություն չի փնտրում, ընկալում է այն, ինչ տեղադրում եք սոցիալական ցանցում:
«Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանի խոսքով` աշխարհում 1,5 միլիարդ մարդ ակտիվ օգտվում է «Ֆեյսբուք»-ից:
«Եթե մյուս ցանցերը գումարենք` 4 միլիարդի կհասնի: Միայն 2 միլիարդ նկար անցյալ տարի է «Ֆեյսբուք»-ում զետեղվել: Այն դարձել է մեր իրողության հայելին. դրական, բացասական կողմերն այնտեղ կան: Ամեն ինչ կարող ես «Ֆեյսբուք»-ում գտնել»,-շեշտեց նա:
Փետրվարի 4-ը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի ստեղծման օրն է:
Այն ստեղծվել է 2004 թ. Մարկ Ցուկերբերգի կողմից։ Համահիմնադիրներն են Էդուարդո Սավերինը, Քրիս Հյուջսը և Դասթին Մոսկովիցը։ Սկզբնապես նախատեսված է եղել միայն Հարվարդի համալսարանի ուսանողների համար, այժմ էլեկտրոնային փոստի հասցե ունեցող ցանկացած անձ կարող է գրանցվել և օգտվել «Ֆեյսբուք»-ից։ Կայքը թարգմանված է ավելի քան 70 լեզվով, այդ թվում՝ հայերեն։

“Фейсбук” стал одним из главных инструментов развития гражданского общества
В Армении “Фейсбук” не стал социальной сетью номер 1. “Одноклассники” продолжают удерживать пальму первенства.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 4 АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с журналистами 4 февраля сообщил эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
Руководство “Фейсбук” делает все возможное, чтобы мы не выходили из этой сети. Мы имеем дело с монопольным пространством. Социальная сеть всеми силами стремиться удержать людей. Больше всего фотографий в “Фейсбуке”, идет борьба с Youtube за площадку видеоматериалов, сообщил С. Мартиросян.
“Одноклассники” в нашей стране имеют до миллиона посетителей в день, а “Фейсбук”­ около 560 тысяч. В 2010 году он стал активной платформой. Он начал использоваться как политическая платформа. В то время было около 50 тыс. активных пользователей. Мартиросян подчеркнул, что социальная сеть одним из главных инструментов развития гражданского общества.
По его словам, одним из отрицательных влияний является то, что наш пользователь не ищет информации самостоятельно, а воспринимает то, что видит в социальной сети. По словам руководителя независимого социологического центра “Социометр” Аарона Адибекяна, 1.5 млрд человек во всем мире пользуется сетью “Фейсбук”. А если добавить деругие сети ­ около 4 млрд. В прошлом году “Фейсбук” выставил около 2 млрд фотографий. Он стал зеркалом нашей действительности. В “Фейсбуке” можно найти все.
4 февраля-­день создания социальной сети “Фейсбук”.
Его создал в 2004 г. Марк Цукенберг. Соучредители ­ Эдуар Досаверин, Крис Хьюджс, Дастин Московиц. Первоначально планировалось, что сеть будет использоваться только для студентов Гарвардского университета. Сегодня любой человек, имеющий электронный адрес, может зарегистрироваться в “Фейсбуке”. Сайт работает более чем на 70 языках, в том числе ­ на армянском.саверин, Крис Хьюджс, Дастин Московиц. Первоначально планировалось, что сеть будет использоваться только для студентов Гарвардского университета. Сегодня любой человек, имеющий электронный адрес, может зарегистрироваться в “Фейсбуке”. Сайт работает более чем на 70 языках, в том числе -­ на армянском.