Կրեմլում Ռուսաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունները «վատթարագույնն» են համարել վերջին տասնամյակներում
Ռուսաստանի ու Թուրքիայի հարաբերություններն այժմ գտնվում են վերջին տասնամյակներում ամենավատ վիճակում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես տեղեկացնում է РИА Новости գործակալությունը, այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։  «Հարաբերություններն այժմ վերջին տասնամյակների ընթացքում վատթարագույն վիճակում են։ Եվ մենք ցավում ենք դրա համար, սակայն միանշանակ նշում ենք, որ Ռուսաստանը չէ այդ իրավիճակի մեղավորը»,-ասել է Պեսկովը։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան «ագրեսիվ, դավաճանական գործողություն է իրականացրել Ռուսաստանի նկատմամբ»։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան նախկինի պես ադեկվատ արձագանք չի տալիս այդ գործողություններին և ներողություն չի խնդրում։
Մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարություններն այն մասին, որ Ռուսաստանն իբր օկուպացրել է Սիրիայի տարածքի մի մասը, Պեսկովը նշել է, որ թե՛ իրավական, թե՛ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից այդ պնդումները ճիշտ չեն։
«Դրանք աբսուրդային են շատ պարզ պատճառով։ Ինչպես հայտնի է՝ Ռուսաստանի ռազմա-տիեզերական ուժերը նախկինի պես Սիրիայի տարածքում գործում են երկրի օրինական ղեկավարության հրավերով, հետևաբար՝ որևէ օկուպացիայի մասին խոսք լինել չի կարող»,-ասել է նա։
ՌԴ-ի ու Թուրքիայի հարաբերություններում ճգնաժամ է 2015 թվականի նոյեմբերի 24-ից, երբ թուրքական F-16 կործանիչը խոցեց ռուսական Սու-24 ինքնաթիռը։
Միջադեպից հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել էր հրամանագիր՝ Թուրքիայի նկատմամբ տնտեսական միջոցառումներ ձեռնարկելու վերաբերյալ։

Turkey-Russia relations in worst state in several decades: Kremlin spokesperson
The relations between Russia and Turkey have become more strained than in the past several decades, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said Tuesday, Sputniknews.com reports.
STEPANAKERT, FEBRUARY 9, ARTSAKHPRESS: According to Peskov, it is impossible to normalize relations between the two states as long as Turkey refuses to apologize for the downing of a Russian Su-24 bomber that had been carrying out strikes on terrorist targets in Syria.
"The [Russia-Turkey] relations are now in the worst state they have been in the past few decades. And we regret about it but emphasize that Russia is not responsible for it," Peskov told reporters.
The Kremlin spokesman added that Turkey had committed "treasonous acts of aggression" against Russia.
Relations between Ankara and Moscow deteriorated after the Russian plane had been downed by the Turkish Air Force for allegedly violating Turkey’s airspace. Both Russian and Syrian military officials confirmed that the plane had never crossed into Turkish airspace. In response to the incident, Moscow has imposed a number of economic restrictive measures against Ankara.