Սարկոզին վերահաստատել է աջակցությունը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման հարցում
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությունը քրեականացնելու գործին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է  Nouvelles d’Armenie-ն, Սարկոզին այս մասին հայտարարություն է արել Ֆրանսիայի անդրծովյան տարածքների կոմիտեի ներկայացուցիչների կազմակերպած պատվավոր ընթրիքի ժամանակ, որին ներկա է գտնվել նաև Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը:
Կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Քարամը մի շարք հարցեր է ուղղել Ֆրանսիայի նախկին նախագահին` այդ թվում հարցնելով նրա վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի նկատմամբ: «Ես կողմ եմ Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության քրեականացմանը»,- ասել է Սարկոզին` հիշեցնելով, որ հենց իր կառավարման տարիներին է Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից ընդունվել «Բուայեի օրենքը», որը, սակայն, կասեցվել է Սահմանադրական խորհրդի կողմից, որն այն ժամանակ ղեկավարում էր Ժան Լուի Դեբրեն: Նա նաև նշել է, որ տվյալ ժամանակահատվածում բավականին լարված էին Ֆրանսիայի և Թուրքիայի հարաբերությունները, սակայն ձախերի կողմից այս հարցի հետաձգումը բարելավել է իրավիճակը: Սարկոզին շեշտել է, որ չնայած մեկ տարի է մնացել նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի մանդատի ավարտին, սակայն նշված հարցում որևէ կոնկրետություն չի մտցվել:
Փարիզում կազմակերպված ընթքրիքին մասնակցել են նաև Ֆրանսիայի կրթության նախարար Նաջադ Վալո-Բելկասեմը, Իլ դը Ֆրանս տարածաշրջանի ղեկավար Վալերի Պեկրեսը, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ Մուրադ Փափազյանը և Արա Թորանյանը:

Sarkozy reconfirms support to process criminalizing denial of Armenian Genocide
Ex-President of France Nicolas Sarkozy has reconfirmed his support to the process of criminalization of the Armenian Genocide, reports Nouvelles d’Armenie.
STEPANAKERT, MARCH 18, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Sarkozy made an announcement about this during an honorary dinner delivered by the representatives of the Council of the French Overseas Departments and Territories, which was also attended by French Prime Minister Manuel Valls.
Chairman of the Council Patrick Karam addressed a number of questions to the ex-President of France, including a question referring to his position on the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide. “I am an advocate of criminalizing the denial of the Armenian Genocide”, Sarkozy answered, reminding that it was the period of his presidency when both chambers of the French parliament adopted “Boyer’s law” which was suspend by the Constitutional Council which was presided by Jean-Louis Debré  at that time. He also mentioned that French-Turkish relations were rather tense during that period, but cancellation of this issue by left-wing forces improved the situation. Sarkozy mentioned that despite one year is left until the end of Francois Hollande’s term, no further clarifications have been made over the issue.
Minister of Education of France, regional officials and representatives of the Armenian community in France Murad Papazian and Ara Toranian were invited to the honorary dinner.