ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը «հուսադրող» է համարել Լեռնային Ղարաբաղում բախումների դադարեցումը
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը «հուսադրող» է համարել Լեռնային Ղարաբաղում բախումների դադարեցումը եւ հորդորել է բոլոր կողմերին՝ պահպանել հրադադարը եւ թույլ չտալ լարվածության սաստկացում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին  ասված է նրա հայտարարության մեջ:
«Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով մարտական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ հաղորդումները ինձ հույս են ներշնչում: Ես հորդորում եմ բոլոր կողմերին՝ պահպանել հրադադարի համաձայնությունը, ցուցաբերել զսպվածություն եւ կանխել հետագա ցանկացած էսկալացում»,- ասել է Ստոլտենբերգը:
Նա նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն աջակցում է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ջանքերին: «Կողմերը պետք է վերադառնան բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ համապարփակ լուծում գտնեն համանախագահների հովանու ներքո: Հակամարտության ռազմական լուծում գոյություն չունի»,- ասված է դաշինքի գլխավոր քարտուղարի հայտարարության մեջ:

Генсек НАТО призвал стороны конфликта в Карабахе соблюдать перемирие
Генсек НАТО Йенс Столтенберг назвал "обнадеживающим" прекращение столкновений в Нагорном Карабахе и призвал все стороны соблюдать перемирие и предотвратить эскалацию, говорится в его заявлении, сообщает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 6 АРЦАХПРЕСС - "Сообщения о прекращении боевых действий вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе вселяют в меня надежду. Я призываю все стороны соблюдать соглашение о прекращении огня, проявить сдержанность и предотвратить любую дальнейшую эскалацию", — заявил Столтенберг.
Он отметил, что НАТО поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ.
"Стороны должны вернуться за стол переговоров и найти всеобъемлющее решение под эгидой сопредседателей. Военного решения конфликта не существует", — говорится в коммюнике генсека альянса.