ՊԲ զինծառայողներն անտիկ դարաշրջանի դամբարանադաշտ են հայտնաբերել (լուսանկարներ)
Մայիսի 5-ին Արցախի արևելյան շրջանում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինվորներն ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերել են անտիկ շրջանի դամբարանադաշտ:
ՊԲ   զինծառայողներն      անտիկ   դարաշրջանի    դամբարանադաշտ  են  հայտնաբերել   (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Դիաննա Միրիջանյանը նշել է, որ ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերվել են անտիկ դարաշրջանի 2 դանբարանադաշտ, որտեղ գտնվել են 2 ամբողջական գտածո` եռատերև սափոր ու գավաթ,  ափսեի 4 բեկոր:
«Գտածոներն այս պահին ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունում են և մաքրման աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի ֆոնդավորենք»,- ասել է Դ. Միրջանյանը և հավելել, որ տեղանքում առաջիկայում կսկսվեն ուսումնասիրության աշխատանքներ:
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը մեզ հետ զրույցում նշել է, որ հայ զինվորները ոչ միայն պաշտպանում են մեր հող հայրենին, այլ նաև պահպանում են մեր մշակույթը:
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, երբ որ Անգլիայի վարչապետին ներկայացվել է բյուջեն առանց մշակությաին ծախսերի, վերջինս ասել է.    եթե մենք չենք պահպանելու մշակույթը, ինչի համար է պատերազմը»,- մեջբերել է Ս. Շահվերդյանը:

The soldiers of the NKR Defense Army have found an ancient necropolis of the antique period (Photos)
On May 5 in the eastern part of Artsakh, during engineering works the soldiers of the NKR Defense Army have found antique necropolis.
The soldiers of the NKR Defense Army  have found an ancient necropolis of the antique period (Photos)
STEPANAKERT, MAY 7, ARTSAKHPRESS: In an interview with Artsakhpress, the Deputy Director of State Service for the Protection of Historical Environment of the Department of Tourism of the NKR Ministry of Economy Diana Mirijanyan noted that during engineering works two ancient necropolis have been found, two  complete finds there: trifoliate jug and  a 4-piece plate.
"Now the finds are at the Department of Tourism of the Ministry of Economy  of NKR, and works on cleaning are now being conducted in  order to enroll them into the fund," she said, adding that soon research works will begin in this district .
Deputy Minister of Economy Sergey Shahverdyan, told us that the Armenian  soldiers are not only defending our homeland, but also preserve our culture.
"During the 2nd World War, when  a budget without cultural expenses was provided to  the British prime minister, he said: “If we do not preserve culture why we need war?," quoted Mr. Shahverdyan.