ՊԲ զինծառայողներն անտիկ դարաշրջանի դամբարանադաշտ են հայտնաբերել (լուսանկարներ)
Մայիսի 5-ին Արցախի արևելյան շրջանում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինվորներն ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերել են անտիկ շրջանի դամբարանադաշտ:
ՊԲ   զինծառայողներն      անտիկ   դարաշրջանի    դամբարանադաշտ  են  հայտնաբերել   (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Դիաննա Միրիջանյանը նշել է, որ ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերվել են անտիկ դարաշրջանի 2 դանբարանադաշտ, որտեղ գտնվել են 2 ամբողջական գտածո` եռատերև սափոր ու գավաթ,  ափսեի 4 բեկոր:
«Գտածոներն այս պահին ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունում են և մաքրման աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի ֆոնդավորենք»,- ասել է Դ. Միրջանյանը և հավելել, որ տեղանքում առաջիկայում կսկսվեն ուսումնասիրության աշխատանքներ:
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը մեզ հետ զրույցում նշել է, որ հայ զինվորները ոչ միայն պաշտպանում են մեր հող հայրենին, այլ նաև պահպանում են մեր մշակույթը:
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, երբ որ Անգլիայի վարչապետին ներկայացվել է բյուջեն առանց մշակությաին ծախսերի, վերջինս ասել է.    եթե մենք չենք պահպանելու մշակույթը, ինչի համար է պատերազմը»,- մեջբերել է Ս. Շահվերդյանը:

Солдаты Армии обороны обнаружили античный некрополь (фото)
5 мая в ходе инженерных работ в восточном направлении военнослужащие Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики обнаружили некрополь античного периода.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 7 АРЦАХПРЕСС - Как отметила в беседе с корреспондентом "Aрцахпресс" заместитель директора ГНО "Государственная служба охраны исторической среды"
Управления туризма Министерства экономики НКР Диана Мириджанян, в ходе инженерных работ на восточном фронте были обнаружены 2 некрополя, где находились в целости и сохранности кувшин и кубок, а также 4 осколка тарелки.
"Находки в настоящее время находятся в Управлении туризма, где ведутся работы по очистке для дальнейшего внесения в фонд, – сказала Д. Мириджанян, добавив, что в данной местности в скором времени начнутся научно-исследовательские работы.
В беседе с нами заместитель министра экономики НКР Сергей Шахвердян сказал, что солдаты не только защищают нашу родину, но и сохраняют нашу культуру.
"В годы Второй мировой войны, когда британскому премьер-министру предоставили бюджет без расходов на культуру,
он сказал, что если мы не сохраним нашу культуру, то зачем нам тогда война", – процитировал С. Шахвердян.