Անկախության սերունդը ճիշտ է հասկացել Մայիսի 28-ի պատգամը. Սերժ Սարգսյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 28-ին, Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում Հանրապետության տոնի առթիվ իր շնորհավորական ուղերձում նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նա, իր ուղերձում մասնավորապես,  ասել է.
«Շնորհավորում եմ ձեզ Հանրապետության տոնի կապակցությամբ:
Այս տոնը մեզ համար առաջին հերթին փրկության տոն է: Մենք փրկեցինք մեր վերջին հողակտորը եւ այդ հողակտորի վրա մնացած մեր ժողովրդի վերջին բեկորները: Որքան էլ ծանր է խոստովանել, բայց դա էր իրականությունը:
Հուսահատության եւ արնաքամության եզրին կանգնած հայ ժողովուրդն իր մեջ ուժ գտավ մի վերջին գերբնական ճիգով կանգնելու թշնամու դեմ, հաղթելու եւ հետ շպրտելու նրան: Մայիսյան հերոսամարտերը եւ դրանց հաղթական ելքը շատերը զարմանալի հրաշք էին անվանում: Մենք հաղթեցինք, մենք ապրեցինք եւ մենք ազատագրվեցինք:
Մեր անկախությունն ու պետականությունը մեզ ոչ ոք չի նվիրել: Մենք դրա համար վճարել ենք այնքան, որքան թերեւս ոչ ոք չի վճարել: Մենք դա արել ենք մենակ, ավելին՝ մենք դա արել ենք ի հեճուկս ճակատագրի հարվածների:
Մայիսի 28-ով օտարի հպատակն ու գաղթականը դառնում էին պետության քաղաքացի: Դառնում էին մարդ, ով իր ոտքի տակ արդեն զգում էր ամուր հող, իսկ թիկունքում՝ պետություն: Պետություն, որի կառուցմանը պետք է լծվեր հենց ինքը: Պետություն, որին պետք է ծառայեր: Պետություն, որին պետք է պահանջներ ներկայացներ: Պետություն, որին պետք է քննադատեր՝ ավելի լավը դարձնելու ակնկալիքով: Պետություն, որ իր կիսամեռ ժողովրդից, որի գրեթե կեսն էլ որբեր էին, պիտի ստանար քաղաքական ազգ: Պիտի աճեցներ նոր սերունդ, վերածնված սերունդ, որ ունակ է գիտական, մշակութային եւ ռազմական նոր սխրանքներ գործել: Դա պետություն էր, որ կանխորոշեց Խորհրդային Հայաստանի եւ այսօրվա Հայաստանի Հանրապետության գոյությունը:
Այս տարվա ապրիլի սկզբի ռազմական իրադարձություններն ավելի տեսանելի դարձրին մի շարք իրողություններ՝ թե՛ լավ, թե՛ վատ, թե՛ մեր ներսում, թե՛ մեր շուրջը: Դրանց մեջ ինձ համար ամենակարեւորը մեր նոր սերունդն է՝ անկախության սերունդը, որ եւ՛ մեզ, եւ՛ բոլորին ցույց տվեց, որ ինքն է իսկապես տերն ու պատասխանատուն իր երկրի: 1918 թվականին «Մայիսի 28» կերտողները կարող էին միայն երազել նման կանոնավոր բանակ եւ նման նոր սերունդ տեսնելու մասին: Մենք դա տեսանք:
Նոր Սարդարապատ չի լինելու, որովհետեւ մեծ հաշվով դա հուսահատական պատերազմ էր: Այնտեղ կռվողներն արդեն չգիտեին, թե ինչ երկրի քաղաքացի են, կամ քաղաքացի՞ են արդյոք: Նոր Սարդարապատ չի լինելու, որովհետեւ կա պետություն: Կա անկախության սերունդ, որ ուզում է քայլել ժամանակակից աշխարհին համընթաց եւ քայլելու է: Անկախության սերունդ, որ ուզում է քայլեցնել իր երկիրն առաջ եւ քայլեցնելու է: Անկախության սերունդ, որ բոլորից ճիշտ է հասկացել մայիսի 28-ի պատգամը: Դա արգասիքն է այն իրողության, որ նրանց ընտանիքներում ու դպրոցներում նույնպես ճիշտ են հասկացել մայիսի 28-ի պատգամը: Մենք՝ որպես պետություն, որպես ազգ եւ հասարակություն ճիշտ ենք հասկացել մայիսի 28-ի պատգամը:
Մայիսի 28-ը մեր ժողովրդի համար անդունդի եզրից հետ վերադառնելու օրն է: Դեպի կյանք, դեպի վերածնունդ, դեպի արարում եւ դեպի աշխատանք վերադառնալու օրն է: Մենք վերադարձել ենք:

Below is the address by President Serzh Sargsyan delivered at the Sardarapat Memorial Complex to congratulate the Armenians on the First Republic Anniversary.
Armenian nation paid heavy price for independence: Serzh Sargsyan
STEPANAKERT, MAY 28, ARTSAKHPRESS: “My fellow compatriots, I congratulate you on the occasion of the Republic Day.
“For us, this is first and foremost a salvation holiday. We saved our last piece of land and the last remnants of our nation residing on that piece of land. No matter how difficult to accept, but that was the truth.
“The bleeding Armenian nation on the verge of desperation was able through the supernatural exertion to stand up to the enemy, to prevail, and throw the enemy back. Many consider the heroic battles of May and their victorious outcome a miracle. We prevailed, we survived, and we liberated ourselves.
“Our independence and our statehood were not a gift to us. We paid for them the price nobody has ever paid. We did it alone; moreover, we did it despite the blows of the destiny.
“With May 28, the foreign subjects and refugees had become citizens of a State. They became people who had solid ground beneath their feet and had a State behind them. It was a State they had to build; it was a state, which they had to serve for; it was a State, which they could make demands to; it was a State to criticize – with the anticipation of making it better. It was a State, which had to turn its almost lifeless populace, half of which were also orphans, into a political nation; it was a State, which had to bring up a new generation, re-born generation, which would be capable to register new scientific, cultural, and military achievements. It was a State, which predestined the existence of the Soviet Armenia and today’s Republic of Armenia.
My fellow compatriots,
“Military hostilities that unfolded at the early April revealed more vividly some realities – good or bad, within and around us. Among all that the most important one for me was our new generation – the generation born with the independence, generation that proved to us and to all that they are the masters and guardians of our State. Those, who created the “May 28” in 1918, would only dream of a regular army, such as ours, and of a new generation, such as this one. And they are with us, now.
“There will be no new Sardarapat since by and large it was a war of desperation. Those who fought there did not know what country’s citizens they were of, and if they were citizens at all. There will be no new Sardarapat since there stands a State. There is a generation born with independence, which wants to move in step with the contemporary world – and it will; a generation, which wants to move its country forward – and it will; a generation born with independence, which grasped the bequest of May 28 better than anyone else. All this stems from the fact that in their families and in their schools the bequest of May 28 was also grasped properly. We as a State, as a nation and as a society grasped the bequest of May 28 well.
“My fellow compatriots,
“On May 28 our nation stepped back from the verge of the abyss. We stepped back and moved towards the rebirth, towards creation, and toiling. We got back.