Ջոն Էվանս. Ղարաբաղի ներկայացուցիչները պետք է բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնան
Ղարաբաղի ներկայացուցիչները պետք է բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնան: Այս մասին, Վաշինգտոնում ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը նվիրված բանավեճի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Հայաստանը Ռուսաստանի կարեւոր դաշնակիցն է, սակայն, Մոսկվան դրա համար չի պատրաստվում կորցնել Ադրբեջանը»,-նշել է բանավեճի մյուս մասնակից Ռուսաստանի պետական բանասիրական համալսարանի դասախոս Սերգեյ Մարկեդոնովը: Նա հայտարարել է, որ չի տեսնում ուժեր, որոնք կստիպեին Ռուսաստանին դադարեցնել զենքի վաճառքը Ադրբեջանին. «Պատկերացնենք, որ վաղը Հայաստանը կախված չի լինելու Ռուսաստանից: Ի՞նչ այլընտրանք ունեք. ոչ մի»:
Ռուսաստանցի վերլուծաբանի կարծիքով, զարգացած աշխարհը խտրականություն է դրսեւորում Մոսկվայի նկատմամբ, թույլ չտալով Ռուսաստանին ազդեցություն գործադրել հարեւանների վրա. «Սակայն, եթե Արեւմուտքը հանդուրժում է, որ Հնդկաստանը, Պակիստանը կամ Թուրքիան փորձեն ազդել հարեւան երկրների վրա, ապա Ռուսաստանի դեպքում դա չի հանդուրժվում»:
Ջոն Էվանս էլ իր հերթին նշել է, որ Երեւանի հետ հարաբերություններում Մոսկվան անշուշտ գործում է սեփական շահերից ելնելով եւ դա չպետք է որեւէ մեկի համար զարմանալի թվա: Ինչ վերաբերում է Վաշինգտոնի մոտեցմանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցին, ապա Ջոն Էվանսի կարծիքով, Միացյալ Նահանգները փորձում է խթանել առաջին հերթին հարաբերությունների բարելավում ժողովուրդների միջեւ. «Միացյալ Նահանգները ցանկանում է օգնել, որպեսզի խնդիրը լուծվի տեղի ժողովրդի կողմից, այլ ոչ թե վերեւներից որոշում իջեցվի: Մենք պետք է օգնենք բնակչությանն զարգացնել խնդիրներն ինքնուրույն լուծելու կարողությունը»:
Դեսպանի կարծիքով, եթե խորհրդային տարիների սերունդներն ունեին միասին ապրելու փորձ, ապա վերջին 20 տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում, Հայաստանում եւ Ադրբեջանում մեծացել են երիտասարդներ, որոնք երբեք չեն ապրել միմյանց հետ կողք կողքի: Ի դեպ, Ջոն Էվանսն ընդգծեց, որ ապրիլյան բախումներից հետո ավելացել է Լեռնային Ղարաբաղի՝ բանակցություններին մասնակցելու պահանջարկը. «(19)94 թվականին ղարաբաղյան կողմը հրադադարի պայմանագրի տակ ստորագրողներից մեկն էր եւ միշտ ակնկալվել է, որ որոշ փուլում Ղարաբաղը կմիանա բանակցություններին: Ապրիլյան իրադարձություններից հետո կարծում եմ, աշխարհում ավելի է զարգանալու այն մոտեցումը, որ Ղարաբաղի ներկայացուցիչները պետք է բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնան»:

Бывший посол США в Армении: Представители Карабаха должны вернуться за стол переговоров
СТЕПАНАКЕРТ, мая 28 АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил в Вашингтоне во время дискуссии, посвященной вопросу урегулирования карабахского конфликта, бывший посол США в Армении Джон Эванс. Об этом сообщает армянская служба государственной радиостанции «Голос Америки».
«Армения является важным союзником России, однако Москва не собирается из-за этого терять Азербайджан», - заявил во время дискуссии другой ее участник, преподаватель Российского государственного гуманитарного университета Сергей Маркедонов. Он заявил о том, что не видит сил, которые заставят Россию прекратить продажу оружия Азербайджану: «Представьте, что завтра Армения не будет зависеть от России. Какая альтернатива есть, никакая». По мнению аналитика, развитый мир проявляет  дискриминацию  по отношению к Москве, не позволяя России оказывать влияние на соседей: «Но если Запад мирится с тем, что Индия, Пакистан или Турция пробуют влиять на соседние страны, то в случае с Россией это не допускается».
В свою очередь, бывший посол США в Армении Джон Эванс отметил, что Москва в отношениях с Ереваном, бесспорно, действует, исходя из своих интересов, и это не должно показаться  удивительным для кого-либо. Что касается подхода Вашингтона относительно  вопроса по урегулированию карабахского конфликта, то, по мнению Эванса, США пробуют способствовать, в первую очередь,  улучшению отношений между народами: «США желают помочь, чтобы вопрос был решен народами снизу, а не так, чтобы сверху было спущено решение. Мы должны помочь населению развить способность решать задачи самостоятельно». По словам Эванса, если в советские годы поколения имели опыт совместного проживания, то в последние 20 лет в Нагорном Карабахе,  Армении и Азербайджане выросли молодые люди, которые никогда не жили вместе. Он также отметил, что после апрельских столкновений повысился  спрос на участие Нагорного Карабаха в переговорном процессе. «В 1994 году карабахская сторона была одним из подписавшихся под Соглашением о прекращении огня, и всегда было ожидаемо, что на каком-то этапе Карабах присоединиться к переговорам. После апрельских событий, думаю, в мире еще больше будет развит тот подход, что представители Карабаха должны вернуться за стол переговоров».