Գարեգին Երկրորդ. Մեր հայրենիքի ազատության ու խաղաղության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր հերոս զավակների առջև պարտք ունենք
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը շնորհավորական ուղերձ ՝ հղել Հանրապետության տոնի առիթով.
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից: «Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու ջերմ շնորհավորանքներն ենք բերում համայն մեր ժողովրդին Հանրապետության տոնի առիթով:
Այսօր տոնախմբում ենք Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադրումը, արդար հպարտությամբ հիշելով մայիսյան հերոսամարտերը Սարդարապատում, Ղարաքիլիսայում ու Բաշ Ապարանում, երբ միաբանված մեր ժողովուրդը կենաց ու մահու պայքարով դիմակայեց Թուրքական բանակին և համազգային հաղթանակով ապահովեց հայրենի հողում ապրելու, իր երկիրը շենացնելու աստվածշնորհ իրավունքը: Տիրոջ առաջնորդությամբ հայրենասիրության նույն ջերմ զգացումով և անվեհեր ոգով այսօր Մեր զավակները պաշտպանում են Հայաստանի և Արցախի սահմանները՝ իրենց սխրանքներով հիշատակի արժանի նոր էջեր հավելելով մեր պատմությանը:
Մեր հայրենիքի ազատության ու խաղաղության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր հերոս զավակների ու սերունդների առջև պարտք ունենք, և այն մեր երկրի հզորացումն է, մեր ժողովրդի բարօրությունը, մեր պետականության ամրապնդումն ու ապահովությունը:
Հանրապետության տոնի այս նշանակալի օրը առ Աստված աղոթքով Բարձրյալի հանապազ զորակցությունն ենք հայցում հավատավոր մեր ժողովրդին՝ անկոտրում ոգով ու պատրաստակամ hանձնառություններով կերտելու մեր Հայրենիքի պայծառ, շեն ու բարօր ապագան: Թող Բարձրյալն Աստված անխաթար խաղաղություն պարգևի մեր երկրին և առատապես օրհնի Քրիստոսասեր մեր ժողովրդին ի Հայաստան, Արցախ և ի Սփյուռս»:

С чувством горячего патриотизма и бесстрашием духа сегодня сыны армянского народа защищают границы Армении и Арцаха – послание Гарегина II
Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй направил поздравительное послание по случаю Праздника Республики, сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 28 АРЦАХПРЕСС - «Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина приносим Наше патриархальное благословение и теплые поздравления всему нашему народу по случаю Праздника Республики.
«Сегодня мы празднуем день основания Первой армянской республики, с гордостью вспоминая героические майские сражения в Сардарапате, Баш Апаране, Каракилисе, когда сплоченный армянский народ борьбой не на жизнь, а насмерть оказал противостояние турецкой армии и общенациональной победой обеспечил данное Богом право жить на родной земле, благоустраивать свою страну», – отметил католикос Гарегин II.
С  тем же чувством горячего патриотизма и бесстрашием духа сегодня сыны армянского народа защищают границы Армении и Арцаха, открывая своими подвигами новые памятные страницы в нашей истории.
У нас есть долг перед нашими героями, пожертвовавшими свои жизни во имя свободы нашей родины и установления мира. Этот долг заключается в усилении нашей страны, обеспечении благоденствия нашего народа, укреплении нашей государственности».