ԿԽՄԿ-ին հայտնել են Հայաստանի պետական սահմանի հատման դեպքի մասին
Հայկական կողմը Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին հայտնել է, որ Հայաստանի պետական սահմանի հատման դեպք է արձանագրվել:
ԿԽՄԿ-ին  հայտնել են Հայաստանի պետական սահմանի հատման դեպքի  մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության տեղեկատվության բաժնի աշխատակից Էթերի Մուսայելյանն ասել է, որ ԿԽՄԿ-ն տվյալ միջադեպի վերաբերյալ կապի մեջ է գտնվում համապատասխան մարմինների հետ:
«Համաձայն իր առաքելության` ԿԽՄԿ-ն այցելում է հակամարտության հետևանքով ազատազրկավածներին, որպեսզի նրանց ազատազրկման պայմանների և վերաբերմունքի դիտարկում անցկացնի և կապ ապահովի բանտարկյալների և նրա հարազատների միջև»,- նշել է Էթերի Մուսայելյանը։
Կողմերի խնդրանքով, և եթե ազատազրկված անձը ցանկություն է հայտնում վերադառնալու, ԿԽՄԿ-ն կարող է հանդես գալ որպես չեզոք միջնորդ տվյալ անձի վերադարձման հարցում:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի քաղաքացի 1977 թվականին ծնված Վալիևա Զոհրա Վարձար-քըզըն հունիսի 7-ին ադրբեջանական կողմից անցել է Հայաստանի տարածք: Ադրբեջանի քաղաքացին Թովուզի շրջանի Յանըխլը գյուղից է:

МККК проинформировали об инциденте пересечения международной границы на территорию Армении
Власти Армении проинформировали Международный Комитет Красного Креста (МККК) о том, что 7 июня был инцидент пересечения международной границы на территорию Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, июня 8 АРЦАХПРЕСС - Согласно нашему мандату, мы находимся на связи с соответствующими властями.
У МККК есть мандат на посещение лиц, задержанных в связи с конфликтом, для того чтобы проводить мониторинг обращения с ними и условий их содержания под стражей, а также для того, чтобы у них была возможность поддерживать связь с родными.
По просьбе сторон, и по собственному желанию самого заключенного, организация также может выступить в качестве нейтрального посредника для возвращения данного лица.