Արցախի մասնակցությունը բանակցային գործընթացին պետք է լինի ոչ թե որոշակի փուլում, այլ սկզբից մինչև վերջ. ԼՂՀ փոխարտգործնախարար
ԼՂՀ պաշտոնական տեսակետը եղել և մնում է այն, որ Արցախը պետք է մասնակցի բանակցություններին, որպեսզի անցում կատարվի հակամարտության կարգավորման մանրամասների քննարկմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այդ մասին այսօր ԼՂՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի երրորդ նստաշրջանի լիագումար նիստում, խորհրդարան-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացակարգի ժամանակ ասել ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը`մեկնաբանելով ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Բաղունցի այն հարցը, որը վերաբերում է պաշտոնական Երևանի կողմից դեռևս 2011 թվականին ընդունված Մադրիդյան սկզբունքների այն դրույթներին, որոնք ենթադրում են տարածքների հանձնում և հանրաքվեի միջոցով Արցախի կարգավիճակի որոշում:
«Բանակցություններ որպես այդպիսին ներկա փուլում չկան: Վերջին շրջանում հանդիպումների ժամանակ Մադրիդյան սկզբունքները չեն քննարկվել: Նախագահների հանդիպումները խորհրդատվական բնույթ են կրում, որոնց ժամանակ քննարկվում են միայն անվտանգության մեխանիզմների ներդրման և ԵԱՀԿ գրասենյակի ընդլայնմանն առնչվող հարցերը: Անվտանգության երաշխիքների ապահովումից հետո միայն կսկսվեն բանակցությունների գործընթացին վերաբերող որոշակի հարցերի քննարկումները: Իսկ Մադրիդյան սկզբունքներն ընդունվել են որպես ելակետային դրույթներ»,-ասել է Արցախի արտգործնախարարի տեղակալը` ընդգծելով, որ պաշտոնական Ստեփանակերտի տեսակետի համաձայն` Արցախի մասնակցությունը բանակցություններին պետք է լինի ոչ թե որոշակի փուլում, այլև փաստաթղթի մշակման սկզբից մինչև վերջ:

Artsakh's participation in negotiations should not be at a certain stage, but from beginning to end. NKR Deputy FM
The official viewpoint of the Republic of Nagorno-Karabakh was and still is to participate in the negotiations in order to pass to the discussions of the details of the conflict settlement.
Artsakh's participation in negotiations should not be at a certain stage, but from beginning to end.
NKR Deputy FM
STEPANAKERT, JUNE 30, ARTSAKHPRESS:  Today at the plenary session of the NKR Parliament the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Nagorno-Karabakh Armine Aleksanyan said the aforesaid,  commenting MP Gagik Baghunts question on that provisions of the Madrid principles adopted by official Yerevan in 2011, that imply the return of territories and the determination of the status of Artsakh  through a referendum.
"There are no negotiations as such at this stage. During the meetings held recently, the Madrid principles have not been discussed. Presidential meetings are of advisory nature, during the meetings only issues related to the implementation of the security mechanisms and the expansion of the Office of OSCE were discussed.Only after ensuring security guarantees, issues related to the negotiation process will be discussed. And the Madrid principles were adopted as reference points, "said Deputy Foreign Minister of Artsakh and underlined that according to the official Stepanakert's viewpoint, Artsakh's participation in negotiations should not be at a certain stage, but from the beginning of the document processing up to the end.