Ադրբեջանն ապրիլին Արցախից չէր սպասում այդքան հզոր պատասխան. Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահ
Շվեյցարիայում ապրիլյան պատերազմի առնչությամբ մոտեցումները հստակ են. Ադրբեջանը մի քանի անգամ հարձակում գործեց արցախյան դիրքերի վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը կարծիք հայտնեց, որ Ադրբեջանը ղարաբաղյան կողմից չէր էլ սպասում այդքան հզոր պատասխան: «Նրանք չկարողացան դիմակայել, եւ շատ ավելի տուժեցին, քան կարծում էին»,-ասաց խորհրդարանի փոխնախագահը:
Նրա խոսքով՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը չափազանց բարդ խնդիր է, որին  անմիջապես լուծում տալը պետք է շատ դժվար լիներ: «Չի կարելի ասել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ոչինչ չի արել: Հիշենք ԵԱՀԿ նախագահներից Դիդիե Բուրկհալտերին` Շվեյցարիայից, ով լավագույնս կատարեց իր  գործը  իր նախագահության ընթացքում: Պարզապես  ԵԱՀԿ ՄԽ-ն չունի ինչ-որ հստակ ծրագիր, սակայն ունի իր տեսլականը՝ կապված հակամարտության համակարգման հետ: Իսկ ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա նրա ներգրավվածությունը պայմանավորված է իր պատմական, ռազմավարական դերով: Հատկանշական է այն, որ Կովկասում Ռուսաստանի դերը կասկածի տակ չի դրվում, քանի որ այն բոլորի համար կարծես «ոստիկանություն» լինի, որը որոշ չափով կանխում է պատերազմները»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով քառօրյա պատերազմից հետո Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ հայկական կողմին հանձնված 18 զինծառայողների մարմինների, ինչպես նաեւ այդ օրերին տարեց բնակիչների խոշտանգումներին,  Շվեյցարիայի խորհրդարանի փոխնախագահը նշեց, որ անկախ այն հանգամանքից, թե ում կողմից եւ ում դեմ են իրականացվում, նման գործողությունները բացարձակապես անընդունելի են:
«Դա դեմ է բոլոր կոնվենցիաներին, մարդկային արժանապատվությանը: Կան մի շարք միջազգային ատյաններ, դատարաններ, որոնց  պետք է հայց ներկայացնեն բոլոր տուժած պետությունները նման դեպքերի հիմքով»,- ընդգծեց Դոմինիկ դը Բյումանը:

В апреле Азербайджан не ожидал столь мощного ответа от Арцаха: Вице-спикер парламента Швейцарии
Позиция Швейцарии в вопросе апрельской войны четкая. Азербайджан несколько раз атаковал позиции НКР.
СТЕПАНАКЕРТ, июля 1 АРЦАХПРЕСС - Вице-спикер парламента Швейцарии, сопредседатель парламентской группы Швейцария- Армения Доминик де Бюман сказал, что в апреле Азербайджан не ожидал столь мощного ответа от Арцаха. Доминик де Бюман сказал: «Они не смогли противостоять, и пострадали больше, чем предполагали».
По его словам, карабахский конфликт – сложная проблема, сразу ее решить будет очень трудно. «Нельзя сказать, что Минская группа ОБСЕ ничего не сделала. Вспомним председателя ОБСЕ Дидье Буркхальтера из Швейцарии, который наилучшим образом исполнил свою роль в ходе своего председательства. Попросту у Минской группы ОБСЕ нет определенной программы, однако есть концепция урегулирования конфликта. Что касается РФ, то ее вовлеченность обусловлена тем, что РФ играет в регионе историческую стратегическую роль. Примечательно, что это не ставится под вопрос: для всех РФ является как-бы «полицейским», в какой-то степени предотвращающим войну»,- сказал Доминик де Бюман.
По вопросу об обезображенных 18 телах погибших военнослужащих, переданных Армении при посредничестве МККК и личного представителя действующего председателя ОБСЕ, и о зверствах в отношении престарелых жителей в эти дни, Доминик де Бюман сказал, что, независимо от того, с какой стороны это было сделано, подобные действия являются абсолютно неприемлемыми.
«Это противоречит всем конвенциям, человеческому достоинству. Есть ряд международных организаций, судов, куда можно обратиться с иском от имени пострадавшего государства»,- сказал Доминик де Бюман.