Երևանը Բաքվին կոչ է անում դադարեցնել ԼՂ բանակցությունների էության անընդմեջ աղավաղումը
Ադրբեջանի ղեկավարությունը վաղուց պետք է հասկանար, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվելու է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը` «Արմենպրես»-ի խնդրանքով արձագանքելով Բաքվից հնչող հայտարարություններին` ԼՂ հակամարտությունն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում կարգավորելու և Փարիզում բարձր մակարդակի հանդիպում կազմակերպելու մասին:
- Պարո՛ն Քոչարյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Բաքվից անդադար հնչող հայտարարություններն առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում:
- Բավական է անընդմեջ աղավաղել բանակցային գործընթացի էությունը: Ադրբեջանի ղեկավարությունը վաղուց պետք է հասկանար, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվելու է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման և Ադրբեջանի՝ ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ագրեսիա կիրառելու համար պատասխանատվության շրջանակներում:
- Իսկ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությունը օգոստոսին Փարիզում ամենաբարձր մակարդակով հանդիպման անցկացման վերաբերյալ:
-Մենք բարձր ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահ երկրների ջանքերը՝ ուղղված ամենաբարձր մակարդակով հանդիպումների կազմակերպմանը: Այդուհանդերձ, առնվազն կոռեկտ չէ, երբ ֆրանսիական կողմի՝ համաձայնեցման փուլում գտնվող առաջարկության մասին բարձրաձայնում է ոչ թե հենց հրավիրող կողմը, այլ հրավիրյալներից մեկը:

Шаварш Кочарян призывает Баку прекратить непрерывно извращать суть переговорного процесса
Руководству Азербайджана давно пора понять, что нагорно- карабахский конфликт будет разрешен в рамках реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
СТЕПАНАКЕРТ, июля 1 АРЦАХПРЕСС  - Об этом заявил замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян, прокомментировав, по просьбе «Арменпресс», заявления, звучащие из Баку, о том, что нагорно-карабахский конфликт должен быть решен в рамках территориальной целостности Азербайджана, и о проведении в августе встречи на высшем уровне в Париже.
- Г-н Кочарян, как Вы прокомментируете непрерывно звучащие из Баку заявления о том, что нагорно-карабахский конфликт должен быть решен в рамках территориальной целостности Азербайджана?
- Хватит непрерывно извращать суть переговорного процесса. Руководству Азербайджана давно пора понять, что нагорно-карабахский конфликт будет разрешен в рамках реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и ответственности Азербайджана за агрессию против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики.
- А как Вы прокомментируете заявление министра иностранных дел Азербайджана о проведении в августе встречи на высшем уровне в Париже?
- Мы высоко оцениваем усилия всех стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ по организации встреч на высшем уровне. Однако, как минимум, некорректно, когда находящееся в стадии согласования предложение французской стороны озвучивает не сама приглашающая сторона, а одна из приглашаемых.