Մերկելը մերժել է Էրդողանին. Բունդեսթագի որոշման դեմ կառավարությունը հայտարարություն չի անի
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Անգելա Մերկելին հայտնել է, թե գերմանացի պատգամավորներին թույլ կտա այցելել Թուրքիայի Ինջիրլիքի ռազմաբազա, եթե Գերմանիայի կառավարությունը հայտարարի, որ համաձայն չէ խորհրդարանի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Թուրքական Diken պարբերականի փոխանցմամբ՝ Ինջիրլիքի ռազմաբազա գերմանացի պատգամավորների  այցն արգելելը նոր լարվածություն է առաջացրել թուրք–գերմանական հարաբերություններում։
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը փորձել է իրավիճակի լարվածությունը թուլացնել՝ հայտարարելով, թե գերմանացի զինվորական պատվիրակությունները կարող են այցելել Ինջիրլիքի ռազմաբազա, սակայն քաղաքացիական անձանց այցելությունը նպատակահարմար չէ։
Այս հայտարարությունը կատաղեցրել է գերմանացի պատգամավորներին ու Գերմանիայի պաշտպանության նախարարին։ Վերջինս հայտարարել է, թե իրենք անպայման գնալու են Ինջիրլիք եւ հանդիպեն գերմանացի զինվորականների հետ։
Նշվում է, որ լարվածությունը սկսվել է ՆԱՏՕ–ի համաժողովի շրջանակներում Մերկել–Էրդողան հանդիպման ժամանակ, երբ Էրդողանը հայտարարել է, թե թույլ կտա գերմանացի պատգամավորներին այցելել Ինջիրլիքի ռազմաբազա, եթե Գերմանիայի կառավարությունը հայտարարի, թե համաձայն չէ  Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող Բունդեսթագի ընդունած բանաձեւի հետ։ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը մերժել է Էրդողանին՝ ասելով, որ Բունդեսթագի որոշման դեմ կառավարությունը հայտարարություն չի անի։

Government will not make statement against resolution of Bundestag:Merkel rejects Erdogan
The Turkish President Recep Tayyip Erdogan have said to Angela Merkel that he will allow the German MPs to visit the Incirlik military base, if the German government announces that it does not agree with the Armenian resolution adopted by the German Parliament.
Government will not make statement against resolution of  Bundestag:Merkel rejects Erdogan
STEPANAKERT, JULY 11, ARTSAKHPRESS:  As NEWS.am reports, the Turkish periodical Diken reports that banning the visit of the German MPs to the Incirlik military base have  created a new tension in Turkish- German relations.
The Turkish foreign minister tried to ease the tension of the situation , announcing that the German military delegation can visit the Incirlik base, but the visit of the civilians is not appropriate . That statement provoked the outrage of the German MPs and the German Ministry of Defense . He said that they will go to Incirlik and meet with the German troops.
It is noted that the tension began within the framework of the NATO summit meeting between Merkel and Erdogan , when Erdogan announced that the German MPs will visit the military base in Incirlik , if the German Government states that it disagrees with the resolution that recognizes the Armenian Genocide earlier adopted by the Bundestag. The German Chancellor Angela Merkel rejected Erdogan’s condition, saying that the German government will not make a statement against the resolution of the Bundestag.