Օլանդ. Նիսում հարձակումն անկասկած ահաբեկչական գրոհ էր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ողբերգությունից մի քանի ժամ անց: Նա հայտնել է նաեւ, որ արտակարգ դրությունը, որը մտցվել էր նախորդ տարվա նոյեմբերին Փարիզի ահաբեկչություններից հետո, կերկարաձգվի եւս 3 ամսով:
Օլանդի խոսքով, մահացել է առնվազն 77 մարդ: «Ոչ ոք չի ժխտում գրոհի ահաբեկչական բնույթը: Ողջ Ֆրանսիայի գլխին կախվել է իսլամական ահաբեկչության սպառնալիքը: Այս պայմաններում մենք պետք է ցուցաբերենք բացարձակ զգոնություն եւ չթուլացող վճռականություն»,-ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 15-ի երեկոյան Նիսում բարցկանց բազմության մեջ է մխրճվել մի բեռնատար, որից հետո վարորդը սկսել է կրակել մարդկանց վրա: Նա սպանվել է ոստիկանների կողմից: Բեռնատարում հայտնաբերվել է մեծ քանակությամբ զենք ու պայթուցիկներ: վարորդի ինքնության մասին դեռ ոչինչ չի հաղորդվում:

Nice attack is undeniably terrorism: Hollande
STEPANAKERT, JULY 15, ARTSAKHPRESS: The death toll grew through the night, with Hollande saying 77 people died. Interior Minister Bernard Cazeneuve said 80 people were killed.
The driver first shot a gun into the crowd before driving two kilometers along the Promenade des Anglais, the main street in Nice, mowing down people who had gathered to watch fireworks, regional President Christian Estrosi told CNN affiliate BFM-TV.
Police shot and killed the driver, said Pierre-Henry Brandet, a spokesman for the French Interior Ministry. Police found firearms, explosives and grenades in the truck, Estrosi said.
"We cannot deny that it was a terror attack," Hollande said in a national television address. He added that the choice of the day -- Bastille Day, when France celebrates its post-French Revolution republic -- was particularly poignant.
He said that the day is a "symbol of liberty," and that "human rights are denied by fanatics and France is quite clearly their target."
Hollande recommended that an existing state of emergency, put in place in the wake of the Paris attacks in November 2015 and due to expire later this month, be extended for three further months.
So far, no group has claimed responsibility. Anti-terror prosecutors have taken over the investigation, according to BFMTV, citing the prosecutor's office.