Նյութական ու մարդկային մեծ կորուստներ կրելուց հետո հակառակորդը ստիպված եղավ կանգ առնել. Բակո Սահակյան
Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Բաքուն ծրագրում էր բլիցկրիգի միջոցով ամենակարճ ժամկետներում ուժային ճանապարհով լուծել ղարաբաղյան հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը lenta.ru–ին տված հարցազրույցում:
«2016 թ. ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանը ուխտադրուժ կերպով խախտելով 1994-1995 թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրերը, լայնածավալ ռազմական գործողություններ է իրականացրել Արցախի դեմ սահմանների գրեթե ամբողջ երկայնքով: Ադրբեջանի գործողություները՝ իրենց բոլոր բնութագրերով կարելի է պատերազմ որակել: Բաքուն ծրագրում էր բլիցկրիգի միջոցով ամենակարճ ժամկետներում ուժային ճանապարհով լուծել ղարաբաղյան հարցը»,- նշել է ԼՂՀ նախագահը:
Նրա խոսքով, խոսելով ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասին, անհրաժեշտ է նաեւ հաշվի առնել, որ Ադրբեջանը դրան պատարստվել է 22 տարի, վարելով ագրեսիվ քաղաքականություն տեղեկատվական, դիվանագիտական ու ռազմաքաղաքական ոլորտներում: «Մենք բազմիցս նախազգուշացրել ենք տվյալ քաղաքականության վտագավոր ու ողբերգական հետեւանքների մասին: Ցավոք պատերազմը չհաջողվեց կանխել: Եվ միայն մեծ նյութական ու մարդկային կորուստներ կրելուց հետո հակառակորդը ստիպված եղավ կանգ առնել»,- շեշտեց Բակո Սահակյանը:

Azerbaijan prepared for blitzkrieg for 22 years: Bako Sahakyan
During the war in April, Baku was planning to resolve the Karabakh conflict in the shortest time, by force, and by way of a blitzkrieg—i.e. an intense military campaign intended to bring about a swift victory.
STEPANAKERT, JULY 20, ARTSAKHPRESS: As NEWS.am reports, President of the Nagorno-Karabakh Republic, Bako Sahakyan, told the aforementioned to Lenta.ru, a Moscow-based online newspaper.
“From April 2 to 5, 2016, Azerbaijan, treacherously violating the 1994-1995 ceasefire agreements, conducted large-scale military operations against Artsakh, virtually all along the border,” noted the NKR President. “Azerbaijan’s actions can be considered war, with all their characteristics.”
In his words, it is also indispensable to take into account that Azerbaijan had prepared for the said four-day war in April for 22 years, and by conducting an aggressive policy.
“We have repeatedly warned about the dangerous and tragic consequences of the given policy,” stressed President Sahakyan. “Sadly, the war could not be prevented, and the adversary was forced to stop only after suffering great material and human losses."