Ուժեղ բանակ ու համախմբված հասարակություն ունենալու դեպքում մեզ հնարավոր չի լինի հաղթել. Դավիթ Բաբայան
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանային հատվածում հակառակորդի ակտիվացմանը նպաստում են Ադրբեջանի ներքաղաքական զարգացումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահմամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանի ակտիվությունը որևէ հանգամանքի հետ ուղղակիորեն կապ չունի, սահմանին այդպիսի պահվածքն Ադրբեջանի էությունն է ցույց տալիս: Ադրբեջանն ահաբեկչական, ֆաշիստական պետություն է, իսկ նման պետություններն այդպիսի պահվածք պետք է ցուցաբերեն: Դա այդ հիվանդության ախտորոշման մի ձևն է: Բայց կան որոշ զարգացումներ, որոնք էլ ավելի են խթանում նման պահվածքը: Եվ այս անգամ սահմանին ակտիվացումը ես կապում եմ Ադրբեջանում իրականացվող սահմանադրական բարեփոխումների հետ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նա ընդգծեց, որ, ըստ երևույթին, սկսվում է թագաժառանգին իշխանությունում երկարաժամկետ հաստատելու «օպերացիան»: Ադրբեջանը փոխում է  Սահմանադրությունը, նախագահի պաշտոնավարումը 7 տարի է լինելու: Որևէ սահմանափակում չի դրվելու և Ադրբեջանի նախագահը կարող է մի քանի անգամ ընտրվել: Առաջարկված փոփոխությունների համաձայն` ավելացվում է երկու փոխնախագահի պաշտոն և ուժեղացվում է նախագահի ինստիտուտը:
«Դրան հասնելու գործընթացը պահանջում է, որ հասարակության հետ ավելի ակտիվ աշխատանք տարվի: Պետք է նշել, որ ադրբեջանական հասարակությունն այդքան էլ դրական չի վերաբերում նման զարգացումներին, հետևաբար նորից պետք է շահարկվի արտաքին թշնամու կերպարը, պետք է ցույց տան, որ Արցախն ու Հայաստանն իրենց թշնամիներն են: Այսինքն` իրենց թալանը լեգիտիմացնելու համար կրկին հասարակության ուշադրությունը շեղելու միջոց ընտրվում է արտաքին թշնամին, տվյալ դեպքում Հայաստանն ու Արցախը»,-ավելացրեց Դավիթ Բաբայանը:
Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարն ընդգծեց, որ անկախ նրանից, թե ինչ է տեղի ունենում Բաքվում, հայկական կողմը միշտ պատրաստ է: «Մեր բանակը միշտ պետք է լինի ուժեղ, և հասարակությունն էլ` համախմբված: Այդ ժամանակ մեզ հնարավոր չի լինի հաղթել»,-եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը:

Having strong army and united society it will be impossible to defeat us: Davit Babayan
In an interview with “Armenpress”, the NKR President’s Spokesman Davit Babayan said the internal-political developments of Azerbaijan contribute to the activation of the Azerbaijanis in the Nagorno Karabakh-Azerbaijan border.
STEPANAKERT, JULY 26, ARTSAKHPRESS: “In general, Azerbaijan’s activity is not directly linked with any circumstances, Azerbaijan’s behavior in the border shows its real essence. Azerbaijan is a terrorist, fascist state, and such state must act in that way. It is a one type of disease diagnosis. But there are also certain developments which more contribute to that behavior. And this time I think that their activities in the border is connected with the constitutional reforms which are being held in Azerbaijan,” Davit Babayan said.
He said Azerbaijan changes the Constitution, the President’s term is going to be 7 years. There is not going to be any restrictions and the Azerbaijani President can be elected for several times. Based on the proposed changes, two positions of the Vice-President will be added and the President’s institute will be being strengthened.
“The process of achieving this goal demands active work with the society. It is important to state that the Azerbaijani society does not have so positive attitude towards such developments, thus, the image of the foreign enemy will be again speculated, they are going to show that Nagorno Karabakh and Armenia are their enemies. In other words, foreign enemy, in this case Armenia and Nagorno Karabakh are again being selected as a mean to divert the public attention for legitimizing their plunder”, he said.
Davit Babayan said regardless of what is happening in Baku, the Armenian side is always ready. “Our army must always be strong, and the society united. In this case it will be impossible to defeat us”, he stated.