ԼՂ խնդրի կարգավորումը հնարավոր է արցախահայերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման արդյունքում ստեղծված Արցախի միջազգային ճանաչմամբ. Կարեն Միրզոյան
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորումը հնարավոր է միայն արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի և նրա իրացման արդյունքում ստեղծված Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ճանապարհով․Tert.am-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում ասաց ԼՂՀ արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա նաև նշեց՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները կարևոր հանգրվաններ են Ադրբեջանի ապրիլյան արկածախնդրության հետևանքով խաղաղ բանակցային գործընթացին հասցրած վնասները վերացնելու գործում: Արցախի արտգործնախարարի հետ ամբողջական հարցազրույցը կարդացեք ստորև։
– Պարո՛ն Միրզոյան, ինչպե՞ս  եք գնահատում Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները։
– Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները կարևոր հանգրվաններ են Ադրբեջանի ապրիլյան արկածախնդրության հետևանքով խաղաղ բանակցային գործընթացին հասցրած վնասները վերացնելու գործում։ Համոզված եմ, որ հանդիպումների ընթացքում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը կնպաստի շփման գծում իրավիճակի կայունացմանը և կձևավորի համապատասխան մթնոլորտ բանակցությունների վերսկսման համար։ Միջազգային հանրությունը պետք է հետևողական կլինի այս նախաձեռնությունները կյանքի կոչելու գործում։
-Ապրիլյան պատերազմին հաջորդող գործընթացներում, Հայաստանի և Ադրբեջանի հանդիպումներում որքանո՞վ է կարևորվում ԼՂ մասնակցության հարցը: Հնարավո՞ր է, որ մոտ ապագայում Լեռնային Ղարաբաղը վերադառնա բանակցային սեղանի շուրջ:
-Խոսելով բանակցային գործընթացին ԼՂՀ լիարժեք մասնակցության մասին՝ մենք, նախ և առաջ, ելնում ենք հակամարտության կարգավորման շահերից: Բանակցությունների սեղանին հակամարտության հիմնական կողմերից մեկի՝ ԼՂՀ-ի բացակայությունը խնդրահարույց է դարձնում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորմանը հասնելը: Վստահ ենք, որ բանակցություններին ԼՂՀ-ի անմիջական մասնակցության վերականգնումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ հետաքրքրված բոլոր կողմերի շահերից է բխում:
-Ի՞նչ փոխզիջումների է պատրաստ ԼՂՀ-ն ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման հասնելու համար։
-Հակամարտության վերջնական կարգավորումը հնարավոր է միայն արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի և նրա իրացման արդյունքում ստեղծված Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ճանապարհով։
Ադրբեջանի՝ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի ոտնահարմանն ուղղված ռազմատենչ քաղաքականության շարունակման պայմաններում անիմաստ եմ համարում խոսել փոխզիջումների մասին։
- Որքանո՞վ է հավանական Թուրքիայի ներգրավումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
- Թուրքիայի ներկայիս՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամի կարգավիճակի փոփոխությունը հավանական չեմ համարում։
-Ապրիլյան պատերազմից հետո, երբ Հայաստանի ԱԺ-ում քննարկվում էր Արցախի ճանաչման հարցը, Դուք նշել էիք, որ եկել է Արցախի միջազգային ճանաչման ժամանակը: Որտե՞ղ ենք մենք գտնվում այս հարցում, ի՞նչ քայլեր են արվում այս ուղղությամբ, և ի՞նչ  հեռանկար կա:
-ԼՂՀ միջազգային ճանաչումը եղել է և մնում է մեր հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը, և ԼՂՀ իշխանությունները շարունակելու են քայլեր ձեռնարկել այս գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու համար։
Արցախի միջազգային ճանաչումը ոչ միայն կհանդիսանա հզոր լծակ ԼՂՀ անվտանգության ապահովման համար, այլ նաև թույլ կտա կենտրոնանալ ԽՍՀՄ փլուզման և Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմի արդյունքում ձևավորված երկու անկախ, ինքնիշխան պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի խաղաղ համագոյակցության անհրաժեշտ մեխանիզմների ու պայմանների մշակման վրա:

Урегулирование карабахского вопроса возможно посредством международного признания НКР, образовавшейся в результате реализации права на самоопределение – Карен Мирзоян
Окончательное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта возможно только посредством международного признания права армян Арцаха на самоопределение и Республики Арцах, образовавшейся в результате его реализации.
СТЕПАНАКЕРТ, августa 22 АРЦАХПРЕСС - Об этом в эксклюзивном интервью Tert.am сказал министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян. Он также отметил, что встречи президентов Армении и Азербайджана в Вене и Санкт-Петербурге – важные вехи в деле устранения ущерба, нанесенного мирным переговорам в результате апрельской авантюры Азербайджана.
– Г-н Мирзоян, как Вы оцениваете встречи президентов Армении и Азербайджана в Вене и Санкт-Петербурге?
– Встречи президентов Армении и Азербайджана в Вене и Санкт-Петербурге – важные вехи в деле устранения ущерба, нанесенного процессу мирных переговоров в результате апрельской авантюры Азербайджана. Я уверен, что выполнение достигнутых в ходе этих встреч договоренностей о расширении офиса Личного представителя действующего председателя ОБСЕ и внедрение механизмов расследования поспособствует стабилизации ситуации на линии соприкосновения и сформирует соответствующую атмосферу для возобновления переговоров. Международное сообщество должно быть последовательным в деле претворения в жизнь этих инициатив.
-Насколько в процессах, последующих после апрельской войны, на встречах президентов Армении и Азербайджана придается значение вопросу участия НКР? Возможно ли, что в ближайшем будущем Карабах вернется за стол переговоров?
- Говоря о полноценном участии НКР в переговорном процессе мы, прежде всего, исходим из интересов урегулирования конфликта. Отсутствие за столом переговоров одной из основных сторон конфликта – НКР - делает проблематичным достижение окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Мы уверены, что восстановление непосредственного участия НКР в переговорах в интересах всех сторон, заинтересованных в урегулировании азербайджано-карабахского конфликта.
- На какие компромиссы готов пойти Карабах для достижения окончательного урегулирования конфликта?
- Окончательное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта возможно только посредством международного признания права армян Арцаха на самоопределение и Республики Арцах, образовавшейся в результате его реализации.
В условиях продолжения воинственной политики Азербайджана, направленной на попирание права на самоопределение армян Арцаха, я считаю бессмысленным говорить о компромиссах.
- Насколько вероятно вовлечение Турции в процесс карабахского урегулирования?
- Изменение нынешнего статуса Турции, как члена Минской группы ОБСЕ, не считаю вероятным.
- После апрельской войны, когда в Национальном Собрании Армении обсуждался вопрос признания Арцаха, Вы отмечали, что настало время международного признания Арцаха. На какой стадии мы находимся в этом вопросе, какие меры предпринимаются в этом направлении, и какая есть перспектива?
-Международное признание НКР было и остается одной из важнейших приоритетов внешней политики нашей республики, и власти НКР продолжат предпринимать шаги по достижению прогресса в данном процессе. Международное признание Арцаха станет не только мощным рычагом в деле обеспечения безопасности НКР, но и позволит сконцентрироваться на разработке необходимых механизмов и условий мирного сосуществования двух независимых, суверенных государств – Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана, которые сформировались в результате распада СССР и навязанной азербайджанской стороной войны.