Ադրբեջանի տապալված, կեղտոտ հարձակումը մի ազդանշան էր մեր իշխանությունների համար՝ ԶՈՒ-ն պետք է ուժեղացվի. Լարիսա Ալավերդյան
Մենք մտել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բոլորովին այլ փուլ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Լրագրողների հետ զրույցում այսօր այս մասին ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Միաժամանակ, Ալավերդյանը դժգոհեց, որ հայտնի էլ չէ՝ բանակցային գործընթաց կա, թե ոչ: Այնուամենայնիվ, նախկին ՄԻՊ-ի խոսքով, բանակցային գործընթաց լինել չի կարող, քանի դեռ Արցախն ընդգրկված չէ բանակցային գործընթացներում:
«Կա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ճգնաժամ: Այս տարիների ընթացքում այս խմբի կողմից տարվող գործընթացի անունն ինչ էլ դնենք, ապրում է ճգնաժամ: Դրա  մասին վկայում է ոչ միայն այն, որ կողմերի միջև չկա հակամարտության կարգավորման շուրջ պայմանավորվածություն, այլև այն, որ Մինսկի խմբի համանախագահները համեստ ու զգուշավոր են իրենց հայտարարություններում: Կփորձենք, ձգտում ենք, անում ենք... Սրանք են նրանց բառերը, իսկ սա ոչ այլ ինչ է, քան անգործություն»,- ԹԵՐԹ.ամ-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Լարիսա Ալավերդյանը:
Վերջինս ընդգծեց նաև, որ հայկական կողմի դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում իր համար պարզ չէ: «Քառօրյա պատերազմից հետո  պարզվեց, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը մազաչափ անգամ չի փոխվել, իսկ հայկական կողմի մոտեցումները եղել ու մնում են հեղհեղուկ: Սեղանին դրված է այլ փաթեթ, զիջումների, հողերի, որը մեր բոլոր իշխանավորների թեթև ձեռքով ստացել է ավելի անհասկանալի բնութագիր: Բորբոքված ելույթներ են ունենում, թե ով է ասում, որ մենք հողեր ենք տալու, ով է ասում, որ նման խոսակցություններ կան, բայց ե՞ս եմ Կազանի մասին լուրը տվել, ե՞ս եմ հայտարարել, որ համաձայնել ենք այդ փաստաթղթին: Այս ազնվական բորբոքումն ամենևին տեղին չէ, հասցեական չէ»,- շեշտեց Լարիսա Ալավերդյանը:
Խոսելով հայկական կողմի քայլերի մասին, որոնք բանախոսի խոսքով, պետք է նախաձեռնվեին, բայց ավաղ չեն նախաձեռնվել, Լարիսա Ալավերդյանը նկատեց. «ԵԱՀԿ-ն, բացի Մինսկի խմբից, ունի այլ ինստիտուտներ, օրինակ, փաստերի ուսումնասիրման մարմին: Այդ ինչի՞ Ադրբեջանը տեղի-անտեղի կդիմի այդ մարմին, ԵԱՀԿ-ն էլ կգա կստուգի, մենք չենք կարող»:
Ալավերդյանի խոսքով՝ ինչ էլ պատահի, եթե իշխանություններն անգամ այդքան զգայուն չգտնվեն, ժողովուրդն անելու է ամեն ինչ՝ ի հեճուկս նրանց, ինչպես դա արվեց 90-ական թվականներին:
Իսկ լայնամասշտաբ պատերազմի հավանականությունը, Լարիսա Ալավերդյանի դիտարկմամբ, բացառված չէ: «Պատերազմի հավանականությունը բավական լուրջ մակարդակի վրա է: Մենք չունենք հաջողություններ դիվանագիտության մեջ, որ ասենք, թե իջեցվել է այդ վտանգի աստիճանը: Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի տապալված, կեղտոտ հարձակումը մի ազդանշան էր մեր իշխանությունների համար, որ ԶՈՒ-ն ուժեղացվի և ոչ այլ ինչ»:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների միջև սպասվող հանդիպմանը, Լարիսա Ալավերդյանը վստահ է, որ դա որևէ դրական արդյունք հակամարտության կարգավորմանը չի տա: «Դրանով Մինսկի խումբն ուզում է ցույց տալ իր շարունակականությունը, ապահովել իր շարունակելիությունն, իսկ մենք որևէ ակնկալիք դրանից չպետք է ունենանք: Բայց սա չի նշանակում, որ ես դեմ եմ հանդիպումներին: Հանդիպումների առկայությունը նշանակում է, որ գոնե պատերազմ պիտի չլինի»:

Потерпевшее фиаско, грязное нападение Азербайджана было неким сигналом для наших властей о необходимости усиления ВС – Лариса Алавердян
Мы перешли на совершенно иной этап урегулирования карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, августa 22 АРЦАХПРЕСС - Об этом в ходе встречи с журналистами сказала первый Омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
В то же самое время Алавердян пожаловалась на то, что даже неясно, есть сейчас переговорный процесс или нет. Тем не менее, по словам бывшего Омбудсмена, переговорного процесса быть не может, пока Арцах не будет включен в него.
«Есть кризис Минской группы ОБСЕ. Как бы мы не назвали проводимый этой группой процесс на протяжении этих лет, он все равно переживает кризис. Об этом свидетельствует не только то, что между сторонами нет договоренности об урегулировании конфликта, но и то, что сопредседатели Минской группы скромны и осторожны в своих заявлениях…Попробуем, стремимся, делаем…Это их слова, а это ни что иное, как бездействие», - отметила Лариса Алавердян.
Она отметила также, что позиция армянской стороны в вопросе урегулирования карабахского конфликта для нее неясна. «После четырехдневной войны выяснилось, что позиция Азербайджана нисколько не изменилась, а подходы армянской стороны были и остаются переменчивыми», - отметила Лариса Алавердян.
По словам Ларисы Алавердян, вероятность широкомасштабной войны не исключена. «Угроза войны находится на весьма серьезном уровне. У нас нет успехов в дипломатической сфере, чтобы говорить о снижении этой угрозы. Это означает, что потерпевшее фиаско, грязное нападение Азербайджана было неким сигналом для наших властей о необходимости усилить ВС».
Что касается ожидаемой встречи президентов Армении и Азербайджана, то Лариса Алавердян уверена, что это не приведет к каким-либо положительным сдвигам по части урегулирования карабахского конфликта. «Этим Минская группа хочет продемонстрировать свою продолжительность, обеспечить свою постоянство, а нам не стоит надеется на что-либо от этой встречи. Однако это не означает, что я выступаю против подобных встреч. Проведение встреч означает, что хотя бы войны не должно быть», - сказала она.