Պետք է չեղյալ համարել «տարածքներ կարգավիճակի դիմաց» մոտեցումը. Արա Պապյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարեց «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի հիմնադիր և նախագահ, քաղաքագետ Արա Պապյանը:
Նա նշեց, որ հակամարտության կարգավորման շուրջ ստեղծված մեծ աղմուկը պատահական չէ, որովհետև «թևակոխում ենք որոշակի եզրափակիչ փուլ»:
«Այն, ինչ այսօր դրված է սեղանին, այսինքն՝ «տարածքներ խաղաղության դիմաց», նոր մոտեցում չէ: Դա գալիս է դեռևս 93թ.-ից, ապա 2007 թ.-ին Մադրիդյան սկզբունքներում է ամրագրվել, հետո Կազանի: Բայց մենք հիմա առավել անհանգստացած ենք, որովհետև թևակոխել ենք եզրափակիչ փուլ: Խոստումները, որոնք տրվել են նախագահների կողմից, ժամանակն է իրականացվեն»,- ԹԵՐԹ.ամ-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Արա Պապյանը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ անընդունելի է տարածքներ հանձնելը, որովհետև դա ավելի կմոտեցնի մեզ լայնամասշտաբ պատերազմի: Արա Պապյանն ասաց, որ մյուս կողմից, Ռուսաստանի դերակատարությունն է ուժեղացել, որը ԼՂ հարցը փորձում է օգտագործել որպես հարթակ՝ սեփական խնդիրները լուծելու համար։ Ուստի բացառված չէ, որ հարցը ձգձգվի այնքան, մինչև ՌԴ-ի համար արցախյան հակամարտությունը կդադարի հարթակ լինելուց։
«Ռուսաստանն ուզում է Ադրբեջանին սիրաշահել, գայթակղել, բերել Եվրասիական տնտեսական միություն: Այս պարագայում մենք պետք է էապես, արմատապես փոխենք բանակցային գործընթացի հիմքը, էությունը, չեղյալ համարենք տարածքներ կարգավիճակի դիմաց մոտեցումը: Փոխզիջման մասին խոսք լինել չի կարող: Փոխզիջում կոչեցյալը համարժեք չէ, երբեք չի կարող համարժեք լինել»,- շեշտեց քաղաքագետը:
Արա Պապյանը նշեց, որ տարածաշրջանում հետաքրքիր իրադարձություններ են կատարվում, փոխվում են պետությունների դաշնակիցները, օրինակ՝ Թուրքիան, որը մշտապես եղել է Արևմուտքի դաշնակիցը, այսօր կանգնած է ՆԱՏՕ–ից դուրս գալու շեմին: Իսկ Հայաստանը, նրա խոսքով, կարող է օգտվել Թուրքիա-Արևմուտք հարաբերությունների լարմամբ ու մեծացնել իր դերը տարածաշրջանում: Միաժամանակ, ըստ նրա, մեծանում է Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերությունների հեռանկարը, որը ՀՀ-ի համար վտանգավոր է:
«Իսկ Հայաստանը սպասում է, թե իրեն ով կընտրի: Հայաստանը ընտրել է՝ դաշնակից է Ռուսաստանը, բայց Ռուսաստանը դաշնակցային պարտավորությունները չի կատարում: Մենք պետք է ավելի ակտիվ լինենք, Արևմուտքի հետ զարգացնենք մեր հարաբերությունները: Չի կարող Հայաստանը արժեքավոր լինել Ռուսաստանի համար, երբ չունի այլընտրանք»,- ասաց քաղաքագետը:

Пришло время выполнять данные президентами обещания – Ара Папян
СТЕПАНАКЕРТ, августa 22 АРЦАХПРЕСС - Об этом на сегодняшней встрече с журналистами сказал руководитель аналитического центра «Модус Вивенди» Ара Папян.
Он отметил, что шумиха, поднявшаяся вокруг урегулирования конфликта, вовсе не случайна, поскольку «мы переходим в некую финальную стадию».
«То, что сейчас лежит на столе, а конкретнее - «территории взамен на мир», не является новым подходом. Это идет еще с 93г., затем упоминается в Мадридских принципах в 2007г., потом в казанском документе. Но сейчас мы встревожены гораздо больше, поскольку вступили в финальную фазу. Пришло время выполнять обещания, данные президентами», - сказал Ара Папян.
По словам политолога, передача территорий неприемлема, поскольку данный шаг нас еще больше приблизит к широкомасштабной войне. Ара Папян сказал, что с другой стороны, роль России усилилась так, что она пытается использовать карабахской вопрос в качестве платформы для решения собственных проблем. Стало быть, не исключено, что вопрос будет затягиваться до тех пор, пока карабахский вопрос не перестанет служить платформой для РФ.
«Россия стремится задобрить, соблазнить Азербайджан для того, чтобы он вступил в евразийский экономический союз. В таких условиях мы должны существенно, в корне изменить основу, суть переговорного процесса, и отменить подход: территории за статус.  Не может и речи быть о компромиссах. Так называемый компромисс не эквивалентен, и никогда не может быть эквивалентным», - подчеркнул политолог.
Ара Папян отметил, что в регионе разворачиваются интересные события, сменяются союзники государств, к примеру, Турция, которая всегда была союзницей Запада, сегодня стоит на пороге выхода из НАТО.   Армения же, по его словам, может воспользоваться напряжением в отношениях Турция-Запад и увеличить свою роль в регионе. В то же самое время, по словам политолога, зреет перспектива в отношениях Турция-РФ, весьма опасная для Армении.
«Армения выбрала в союзники Россию, но РФ не выполняет своих союзнических обязательства. Мы должны быть более активными, развивать отношения с Западом»,- сказал политолог.