Ապրիլյան պատերազմից սերտած մի քանի դասերի մասին. Մասիս Մայիլյանի հոդվածը
2016թ. ապրիլյան պատերազմն իր ծավալներով և երկկողմ կորուստներով աննախադեպ էր վերջին 22 տարիների ընթացքում, իմա՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում 1994թ. մայիսի 12-ի հրադադարի անժամկետ համաձայնագրից ի վեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Ազդակ օրաթերթում գրել է Արցախի արտաքին և  անվտանգության քաղաքականության հանրային խորհրդի նախագահ Մասիս Մայիլյանը:
Այդ փաստաթուղթը, ինչպես և մյուս համաձայնագրերը՝ ստորագրված 1994-1995թթ. ԼՂՀ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի հանրապետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների  կողմից, նախատեսում էր  ապահովել անժամկետ հրադադարի փոխակերպումը հաստատուն խաղաղության:
Ինքնիշխան ԼՂՀ-ի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած նոր ագրեսիան հաստատեց, որ  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանավորությամբ բանակցային գործընթացի առաջնահերթությունը պետք է լինի հրադադարի կայունացումը և ռազմական գործողությունների զարգացման բացառումը:  Միայն դրանից հետո հնարավոր կլինի  ղարաբաղա-ադրբեջանական  միջպետական հակամարտության կարգավորման քաղաքական խնդիրների քննարկումը:
Ապրիլին և դրան հաջորդած ամիսներին հայ քաղաքական, հասարակական շատ գործիչներ և փորձագետներ վերաիմաստավորեցին իրենց նախկին մոտեցումները: Շատ հետաքրքիր էր ընթերցել հայկական էլիտայի ներկայացուցիչների նոր հայտարարությունները. նրանք սկսել են հանդես գալ ավելի իրատեսական դիրքերից: Օրինակ, եթե նախկինում հայ շատ  ինտելեկտուալներ հնարավոր էին համարում ԼՂՀ  որոշակի տարածքների փոխանակումը խաղաղության և անվտանգության դիմաց, ապա ապրիլին նրանց հասու եղավ այն ընկալումը, որ ցանկացած տարածքի հանձնումը Ադրբեջանին նոր պատերազմի և ցեղասպանական գործողությունների աղբյուր կդառնա: Ադրբեջանական զինվորականների կողմից  ԼՂՀ  քաղաքացիական անձանց և զինվորականների նկատմամբ գործած  ռազմական հանցագործությունները  դրանում կասկածելու տեղ անգամ չեն թողել:
Պատերազմը Արցախի, Հայաստանի Հանրապետության և սփյուռքի համար հերթական  ինքնակազմակերպման պատճառ դարձավ:  Հազարավոր մարդիկ, չսպասելով զինվորագրման հայտարարմանը,  մեկնեցին սահմաններ՝ պաշտպանելու համար Արցախը:  Մի քանի հազար անհատներ ու կազմակերպություններ էլ որոշեցին ֆինանսապես և նյութապես աջակցել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակին և տուժած բնակչությանը: Ստացվող օգնությունը համակարգելու, թիկունքային և ինժեներական աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով ԼՂՀ կառավարությունը արդեն իսկ ապրիլի 4-ին ստեղծեց օպերատիվ շտաբ և գումարների փոխանցման համար հատուկ հաշվեհամարներ բացեց: Երբ սփյուռքի իմ ընկերները, ծանոթներն ու բարեկամները զանգում էին ինձ ու հարցնում, թե ինչպես կարող են օգնել Արցախին, ես նրանց ուղարկում էի ԼՂՀ ֆինանսների նախարարության հրապարակած հաշվեհամարները: Նրանցից ոմանց համար զարմանալի էր ինձնից ստանալ նման  երաշխավորություն, իմանալով, որ վերջին տարիներին ես պետական կառույցներում չեմ աշխատում: Իմ դիրքրոշումը կայանում էր նրանում, որ ստեղծված արտակարգ իրավիճակներում շատ ավելի արդյունավետ է աշխատել կառուցակարգված: Եղել և մնում եմ այն համոզմունքին, որ ի նպաստ համահայկական խնդրի՝ Արցախի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման, ժողովված բոլոր միջոցները ծախսվում են նպատակային: Վստահությունն ամրապնդում են օպերատիվ շտաբի աշխատանքի թափանցիկությունը, ստացված և ծախսված միջոցների հաշվետվությունների պարբերաբար հրապարակումը:
Տեղեկատվական թափանցիկության ևս մեկ դրսևորումներից էր ԼՂՀ կառավարության կողմից Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի քաղաքական ու հասարակական գործիչների համար յուրատեսակ հաշվետվությունը: ԼՂՀ պաշտպանունակությունն ամրապնդելու անհրաժեշտությունը համախմբել է քաղաքական տարբեր հայացքներ ունեցող անձանց: ԼՂՀ վարչապետի, փոխվարչապետի, պաշտպանության նախարարի և ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի հետ հանդիպումներից հետո խումբը հնարավորություն ունեցավ ծանոթանալու սահմանագծի ողջ երկայնքով տարված աշխատանքներին: Մենք՝ խմբի ներկայացուցիչներս, տպավորված էինք իրականացված աշխատանքների  ծավալով. դրանք և´ նոր ինժեներական կառույցներն էին,  և մեր զինված ուժերի առաջնագծի զինումը հետախուզական ու կապի ժամանակակից միջոցներով, այդ թվում՝ սեփական գիտական մշակումների կիրառմամբ, և դիրքերում ռազմական հերթապահություն անող զինվորների համար ավելի ապահով պայմանների ստեղծումը, և զինվորականների կենցաղային պայմանների բարելավումը և այլն:
Քիչ աշխատանք չի արված, բայց աշխատանքները բոլոր ուղղություններով եռանդուն շարունակվում են: Ընդհանուր գնահատականներով՝ կատարված աշխատանքների ծավալները գերազանցում են ֆինանսների նախարարության հատուկ հաշվեհամարից ծախսված միջոցները: Դա բացատրվում է նրանով, որ Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության շինարարական և այլ կազմակերպություններ ինժեներական կառույցների շինարարության համար անհատույց տրամադրել են իրենց տեխնիկան և այլ միջոցներ:
Կարևոր եմ համարում այն հանգամանքը, որ  ուժային կառույցների ղեկավարները ԼՂՀ քաղաքական ղեկավարության  աջակցությամբ ակտիվորեն զբաղվում են Արցախի պաշտպանունակության ամրապնդմամբ ոչ միայն ավանդական միջոցներով, այլ նաև ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ՝ ներառյալ սեփականը: Սեփական մշակումների կազմակերպումը և բանակի կարիքների համար դրանց կիրառումը ոչ միայն կնպաստեն հանրապետության պաշտպանունակության ամրապնդմանը, այլ նաև հետագայում  դրանք կարող են գաղտնազերծվել քաղաքացիական կարիքների համար: Այսինքն՝ հավաքված միջոցների մի մասը փաստորեն յուրօրինակ ներդրում է ԼՂՀ-ի գիտության, պաշտպանության և տնտեսության մեջ:
Ըստ խմբի մասնակից, մասնագիտացված ռազմական razm.info կայքի համակարգող ԿարենՎրթանեսյանի գնահատականի՝ Արցախում փաստացի ստեղծվում է C4ISR արդիական համակարգ (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance — հրամանատարում, վերահսկում, հաղորդակցություն, համակարգիչներ, հետախուզություն, դիտարկում և տեղորոշում)։
Ինչպես հայտնի է, յուրաքանչյուր նոր իրավիճակ ներառում է ինչպես նոր մարտահրավերներ, այնպես էլ նոր հնարավորություններ: Հայության համար հետապրիլյան խնդիրը մարտահրավերների չեզոքացումն է և նորահայտ հնարավորությունների առավելագույնս օգտագործումը: Արցախյան բանակի պաշտպանական համակարգի սկսված  և քաղաքացիական վերահսկողությամբ շարունակվող արդիականացումը, որը պահանջում է մեր ժողովրդի հետագա աջակցությունը, Արցախի պաշտպանունակությունը կհասցնի որակական նոր մակարդակի և կդառնա հակառակորդին զսպելու առանցքային միջոց: Սա այն հնարավորությունն է, որը մենք պետք է առավելագույնս օգտագործենք՝ համազգային հրատապ խնդրի լուծման համար:
Հիշեցնեմ, որ հանգանակությունը շարունակվում է, և բոլոր ցանկացողները կարող են հատուկ հաշվեհամարին առցանց փոխանցում կատարել հետևյալ հղմամբ՝

О некоторых выученных уроках Апрельской войны: статья Масиса Маиляна
Апрельская война 2016 года была беспрецедентной по своим масштабам и понесенным сторонами потерям за последние 22 года, то есть с момента заключения бессрочного Соглашения о прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта от 12 мая 1994 года.
СТЕПАНАКЕРТ, августa 24 АРЦАХПРЕСС - Об этом в газете “ Аздак” пишет председатель Общественного Совета по внешней политике и безопасности НКР Масис Маилян.
Этот документ, как и другие соглашения, подписанные в 1994-1995 годах главами оборонных ведомств Нагорно-Карабахской Республики, Республики Армения и Азербайджана, предполагал обеспечить трансформацию бессрочного перемирия в прочный мир.
Инициированная Азербайджаном новая агрессия против суверенной НКР подтвердила, что абсолютным приоритетом переговорного процесса под эгидой Минской Группы ОБСЕ должно быть укрепление режима прекращения огня и исключение военного сценария развития событий. Только после этого станет возможно обсуждение политических проблем урегулирования карабахско-азербайджанского межгосударственного конфликта.
В апреле и в последующие месяцы многие армянские политики, общественные деятели и эксперты переосмыслили свои прежние подходы. Было интересно читать публикации представителей армянской элиты, которые стали выступать с более реалистичных позиций. Например, если раньше многие армянские интеллектуалы считали возможным обменять определенные территории НКР на мир и безопасность, то в апреле пришло понимание, что любая сдача территорий Азербайджану станет источником новой войны и геноцидальных действий. Военные преступления, совершенные азербайджанскими военными по отношению к гражданским лицам и военнослужащим НКР, не оставили в этом и тени сомнения.
Война стала причиной для очередной самоорганизации армян в Арцахе, Республике Армения и Диаспоре. Тысячи людей, не дожидаясь объявления мобилизации, направились на границы для обороны Арцаха. Еще несколько тысяч человек и организаций решили финансово и материально поддержать Армию обороны НКР и пострадавшее население. С целью координации поступающей помощи, организации тыловых и инженерных работ Правительство НКР уже 4 апреля создало Оперативный штаб и открыло специальные счета для денежных переводов. Когда мои друзья, знакомые и родственники из Диаспоры звонили мне и спрашивали, каким образом они могут помочь Арцаху, я им отправлял опубликованные номера счетов Министерства финансов НКР. Для некоторых из них было удивительно получать от меня такие рекомендации, зная, что в последние годы я не работаю в правительственных структурах. Моя позиция заключалась в том, что в сложившихся чрезвычайных ситуациях намного эффективнее работать институционально. Был и остаюсь уверен в том, что все средства, собранные на общеармянскую задачу по обеспечению обороны и безопасности Арцаха, тратятся по прямому назначению. Добавляет уверенности открытость работы Оперативного штаба, регулярная публикация отчетов о полученных и затраченных средствах.
Еще одним проявлением транспарентности стал своеобразный отчет, организованный Правительством НКР для политиков и общественных деятелей из Республики Армения и Арцаха. Необходимость укрепления обороны НКР объединила в единую группу представителей разных политических взглядов. После встречи с премьер-министром, вице-премьером, министром обороны и директором СНБ НКР группа имела возможность ознакомиться с работой, проведенной по всей линии фронта. Нас, участников группы, впечатлил объем произведенных работ: это и новые инженерные сооружения, и оснащение переднего края наших вооруженных сил современными средствами разведки и связи, в том числе с применением собственных научных разработок, создание более безопасных условий для военнослужащих, несущих боевое дежурство на постах, улучшение бытовых условий военнослужащих и т.д.
Сделано немало, но работа по всем направлениям активно продолжается. По общим оценкам, выполнено больше объема работ, чем потрачено средств из специального счета Министерства финансов. Это объясняется тем, что строительные и другие организации Арцаха и Республики Армения безвозмездно предоставили свою технику и другие ресурсы для строительства инженерных сооружений.
Считаю важным, что руководители силовых структур при поддержке политического руководства НКР активно занимаются укреплением обороны Арцаха не только традиционными средствами, но и с использованием современных технологий, включая собственные. Организация собственных разработок и их применение для нужд армии не только будет способствовать укреплению обороны Республики, но в дальнейшем они могут быть рассекречены для гражданских нужд. То есть некоторая часть собранных средств –  это фактически инвестиции в науку, оборону, а также экономику НКР.
По оценке участника группы, координатора специализированного военного сайта Razm.info Карена Вртанесяна, в Арцахе, по сути, создается современная Система C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance/ командование, управление, коммуникации, компьютеры, разведка, наблюдение и рекогносцировка).
Как известно, каждая новая ситуация содержит в себе как новые вызовы, так и новые возможности. Послеапрельская задача армянства заключается в том, чтобы нивелировать вызовы и эффективно использовать появившиеся возможности. Начатая и активно продолжающаяся под гражданским контролем модернизация оборонительной системы Арцахской армии, которая требует дальнейшей поддержки нашего народа, выведет оборону Арцаха на качественно новый уровень и станет ключевым элементом сдерживания противника. Эта та возможность, которым нам надо всецело воспользоваться для решения актуальной общенациональной задачи.
Напомним, что сбор средств продолжается, и все желающие могут перечислить деньги на специальный счет в онлайн режиме по ссылке: http://minfin-nkr.am/?section=payameria/index