Էդվարդ Նալբանդյանը Հյուսթոնի Բեյքերի անվան ինստիտուտում ներկայացրել է ԼՂ խնդիրը
Հյուսթոնում արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 26-ին այցելել է Ռայսի համալսարանի Ջեյմս Բեյքերի անվան Հանրային քաղաքականության ինստիտուտ, որտեղ հանդես եկավ Հարավային Կովկասի մարտահրավերների վերաբերյալ ծավալուն դասախոսությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպումը, որին ներկա էին հեղինակավոր վերլուծաբաններ եւ գիտնականներ, գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, Հյուսթոնում հավատարմագրված դիվանագտիական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, վարեց ինստիտուտի հիմնադիր-տնօրեն, ամերիկյան ականավոր դիվանագետ, դեսպան Էդվարդ Ջերեջյանը:
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց անկախության 25 տարիների Հայաստանի անցած ուղին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, տարածաշրջանային խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանգամանալից անդրադարձավ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ներկայացրեց Վիեննայում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպումներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ Ադրբեջանի ապակառուցողական փորձերը` հետ կանգնելու այդ հանդիպումների արդյունքները կյանքի կոչելուց:
Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը խոսեց ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման ուղղությամբ միջազգային բեմահարթակում Հայաստանի նախաձեռնող դերակատարության, տարբեր միջազգային կառույցներում Հայաստանի ներգրավվածության, տարբեր երկրներում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցության, մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հետ Հայաստանի համագործակցության, սիրիական ճգնաժամի հետեւանքների, միգրացիոն հոսքերի, Մերձավոր Արեւելքում առկա իրավիճակի մասին։

Эдвард Налбандян прочел лекцию в институте Бейкера
И.о. главы МИД Армении Эдвард Налбандян 26 сентября в Хьюстоне посетил университет Райса и в институте Общественной политики имени Джеймса Бейкера прочел лекцию о существующих на Южном Кавказе вызовах.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября  АРЦАХПРЕСС - Встречу, в которой приняли участие авторитетные аналитики и ученые, представители бизнес-кругов, главы аккредитованных в Хьюстоне дипломатических представительств, провел директор-учредитель института, известный дипломат, посол Эдвард Джереджян.
Представив пройденный Арменией за 25 лет независимости путь, Эдвард Налбандян отметил приоритеты внешней политики страны, региональные проблемы и подходы Армении к их решению.
Налбандян подробно коснулся нынешнего этапа урегулирования нагорно-карабахского конфликта, проинформировал о достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностях, попытки Азербайджана отказаться от их выполнения.
И.о. министра представил шаги Армении в направлении предотвращения преступления геноцида, работу в различных международных организациях, участие в миротворческих миссиях под эгидой ООН, последствия сирийского кризиса, миграционные потоки, ситуацию на Ближнем Востоке.