ԵՄ պաշտպանական քաղաքականության իրագործման գործողությունների ծրագիրը պատրաստ կլինի նոյեմբերին. Մոգերինի
Եվրամիության պաշտպանական քաղաքականության կյանքի կոչման գործողությունների ծրագիրը պատրաստ կլինի նոյեմբերին, ինչը միության անդամ պետությունների առաջնորդներին թույլ կտա այն հաստատել դեկտեմբերի գագաթնաժողովին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ ժամանելով Բրատիսլավա՝ ԵՄ պաշտպանության նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը։
«Մենք հույս ունենք նոյեմբերին նախապատրաստել ԵՄ պաշտպանական քաղաքականության իրագործման գործողությունների ծրագիր, որպեսզի այն ընդունվի դեկտեմբերի Եվրոպական խորհրդի հանդիպմանը»,- ասել է նա։ Խոսքը եվրոպական բանակի ստեղծման մասին չէ, խոսքը գործնական համագործակցության միջոցառումների մասին է՝ ուղղված ներկայում ԵՄ-ի կողմից անցկացվող 17 առաքելությունների իրագործմանը, մասնավորապես՝ Միջերկրական ծովում միգրացիայի վերահսկման «Սոֆիա» գործողությանը։
Մոգերինին նաև ընդգծել է, որ այդ քայլերը այլ ոչ թե փոխարինող են ՆԱՏՕ-ին, այլ լրացնող։ Նա այդ կերպ է պատասխանել Մեծ Բրիտանիայի քննադատությանը, որի պաշտպանության նախարար Մայքլ Ֆելոնն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ եվրոպական բանակի կամ շտաբների ստեղծման ցանկացած փորձ կտանի Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գործառույթների կրկնօրինակման։

Могерини: план действий по реализации оборонной политики ЕС будет готов в ноябре
План действий по реализации оборонной политики Евросоюза будет готов в ноябре, что позволит лидерам государств - членов сообщества утвердить его на саммите в декабре.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября  АРЦАХПРЕСС - Об этом заявила во вторник верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини по прибытии на неформальную встречу глав оборонных ведомств ЕС в Братиславу, передает ТАСС.
«Мы рассчитываем подготовить план действий по реализации оборонной политики ЕС в ноябре, чтобы он был принят на заседании Европейского совета в декабре, - сказала она. - Речь не идет о создании европейской армии, речь идет о мерах практического сотрудничества по реализации проводящихся в настоящее время 17 миссий Евросоюза, в частности операции (по контролю миграции) «София» в Средиземном море».
Могерини также подчеркнула, что эти шаги являются дополняющими, а не подменяющими действия НАТО. Таким образом она ответила на критику Великобритании, министр обороны которой Майкл Фэллон ранее сегодня заявил, что любые попытки создания европейской армии или штабов ведут к дублированию функций Североатлантического альянса.