Հունաստանի համալսարանում հայագիտական կենտրոն կբացվի
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նաֆսիկա-Նենսի Էվա Վրայլային:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին  տեղեկացրին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից:
Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու կապակցությամբ` նախարար Լևոն Մկրտչյանը համոզմունք է հայտնել, որ կրթության բնագավառում Հունաստանի հետ մեր հարաբերությունները զարգացման նոր մակարդակ կարձանագրեն և այդ համատեքստում` կարևորել է համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն  ուղղված գործնական քայլերի իրականացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ոլորտում առկա համագործակցության առնչությամբ` դեսպան Էվա Վրայլան կարևորել է մեր երկու բարեկամ պետությունների հարաբերությունների դինամիկ զարգացման գործում կրթության դերը:
Հանդիպման հիմնական առանցքում եղել է Հայաստանի  և Հունաստանի կառավարությունների  միջև 2016-2020թթ. կրթության և հետազոտությունների բնագավառում համագործակցության մասին ծրագիրը, որի վերաբերյալ փաստաթուղթը ստորագրվել է այս տարվա մարտին Հունաստանում: Համաձայն ծրագրի, համատեղ կրթական ծրագրեր իրականացնելու նպատակով, նախատեսվում է ակտիվացնել բարձրագույն և հետազոտական հաստատությունների միջև հետագա համագործակցությունը, իրականացնել կրթաթոշակների փոխանակում: Հայաստանում հունարեն լեզվի և մշակույթի, իսկ  Հունաստանում հայոց լեզվի և մշակույթի տարածման ու զարգացման նպատակով նախատեսվում է համալսարաններում հիմնադրել համապատասխանաբար` հունագիտական և հայագիտական  կենտրոններ:
Կողմերի հավաստմամբ` ծրագրի իրականացումը նոր թափ կհաղորդի կրթության ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ամրապնդմանը և զարգացմանը: Միաժամանակ, պատրաստակամություն է արտահայտվել ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից նշված փաստաթղթի վավերացումը, հնարավոր սեղմ ժամկետումներում, ապահովելու համար:

Center of Armenian studies to be established in Greece
Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan held a meeting on October 18 with Ambassador of Greece to Armenia H.E. Nafsika Nancy Eva Vraila, the ministry told.
STEPANAKERT, OCTOBER 18, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Minister Mkrtchyan congratulated the Ambassador on beginning her diplomatic mission in Armenia and expressed conviction that the Armenian-Greek relations in the educational sector will achieve new developments and highlighted the implementation of practical steps for development and deepening of cooperation.
Her Excellency Nafsika Nancy Eva Vraila expressed gratitude for the present cooperation in the field and attached importance to the role of education for the dynamic development of the friendly relations between the two countries.
The meeting mainly focused on the 2016-2020 education and research cooperation program between the governments of Armenia and Greece, which was signed in March of 2016 in Greece. According to the program the further cooperation between research and higher education institutions will be boosted with the goal of realizing joint educational projects and to implement scholarship exchanges. Centers of Greek and Armenian studies are planned to be established in universities of Armenia and Greece respectively, aiming at the development and spreading of language and culture.
The sides expressed assurances that the program will boost the development and strengthening of educational cooperation between Armenia and Greece.
At the same time the sides expressed willingness to take necessary steps to ensure the ratification of the document by the Parliament as soon as possible.