«Ղարաբաղ կարպետ» ընկերությունն արտադրանքի իրացման խնդիրներ ունի. տնօրեն (լուսանկարներ)
«Ղարաբաղ կարպետ» գորգագործական ընկերությունը, որը ստեղծվել է 2013 թվականից, այս տարիների ընթացքում ունեցել է կարևոր ձեռքբերում. թողարկված բարձրորակ արտադրանքը շատ շուկաներում ունի մեծ պահանջարկ:
«Ղարաբաղ կարպետ»  ընկերությունն  արտադրանքի    իրացման    խնդիրներ  ունի. տնօրեն  (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ընկերության տնօրեն Սևակ Խաչատրյանը և  նշել, որ   տարիներ   շարունակ  ընդհատված  է   եղել   հայկական  գորգագործության  արտադրությունը  և  այն վերականգնելու     համար  իրենք   լուրջ   խոչընդոտներ  են  հաղթահարել:
«Արցախում   գործում  էր  5 արտադրամաս   Շուշիում, Ստեփանակերտում,  Ճարտարում, Հադրութում  և   Բերձորում: Ցավոք  սրտի,    այսօր  ունենք   3  արտադրամաս.  փակվել  են   Հադրութի  և   Բերձորի  արտադրամասերը. պատճառն այն  է, որ   արտադրանքի  իրացման հնարավորությունները   նվազել են:
Երեք   տարիների  ընթացքում  ընկերության    180 աշխատողների   թիվը,  կախված   արտադրամասերի   կասեցման  հետ, նվազելով   հասել  է  117-ի: Աշխատողների  միջին  աշխատավարձի   չափը   կազմում  է  75.000  դրամ. այն   տրվում  է   գործավարձային  հիմունքներով:
Ըստ     ընկերության  որդեգրած  քաղաքականության`  Արցախի   բոլոր   շրջաններում պետք  է    ունենայինք   առնվազն  մեկ   արտադրամաս:  Նոր   շուկաների  հայտնաբերման  և     վաճառքի  ընդլայնման  արդյունքում   մենք  առաջնահերթ  կվերագործարկցենք     Բերձորի  և  Հադրութի    արտադրամասերը»,-ասել  է  Ս.  Խաչատրյանը  և    հավելել, որ 2013 թվականից  առ  այսօր   տարեկան  միջինը  500  գորգ  է արտադրվում:
Անդրադառնալով արտադրանքի իրացման հարցին` ընկերության տնօրենը կարևորել  է  2014 թվականի աշնանը Երևանում բացված «Ղարաբաղ կարպետ»-ի ֆիրմային խանութ-սրահի գոյությունը։ Այդ կերպ հնարավորություն է ընձեռվել արցախյան գորգագործների արտադրանքը ներկայացնել ոչ միայն Հայաստանում, այլև Երևան այցելող բազմաթիվ զբոսաշրջիկների։
«Արցախի ազգային վիճակախաղ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է  «Ղարաբաղ կարպետ» ընկերության հիմնական պատվիրատուն. երեք տարի է ինչ  համագործակցում են:
«Մենք արտադրանքն արտահանում ենք հիմնականում Միացյալ Նահանգներ, Ռուսաստանի  Դաշնություն որտեղ Սփյուռքի մեր հայրենակիցներն օժանդակում են գորգերի իրացման գործին։ Մենք   առանձին պատվերներ ենք ստանում  նաև աշխարհի այլ երկրներից։ Մեր պաշտոնական կայքէջում գործում է առցանց վաճառք-խանութ, որի միջոցով նույնպես պատվերներ ենք ընդունում»,- մանրամասնել  է տնօրենը։
Ս. Խաչատրյանի խոսքով` մեր ընկերության  հաջորդ քայլը   լուրջ մարկետինգային քաղաքականության մշակումն է  լինելու, որպեսզի արցախյան գորգագործական ընկերության արտադրանքը պատշաճ կերպով ներկայացվի միջազգային շուկայում։
«Հայտնի  է, որ    ձեռագործ  գորգը    թանկարժեք   ապրանք  է: Արտադրանքի  գինը կախված է գորգի խտությունից. 1քմ-ն  արժե  160.000 դրամ: Իհարկե, կան գորգեր, որոց   վրա  ավելի բարդ աշխատանքներ   է   կատարվել, ինչն   արդեն  ինքնին   բարձրացնում է  գորգի ինքնարժեքը: Արդեն  3  ամիս  է,  ինչ   ընկերությունն  արտադրում  է  նաև  կարպետներ,  որոնց  1քմ-ը արժե  70.000  դրամ: Մեր  ընկերությունում  հիմնականում  արտադրում ենք  վառ   գույներով հայկական   ավանդական  նախշազարդերով   գորգեր:
Գործում  ենք  նաև   բազմերանգ    գույներով կլասիկ, մոդեռն,  էկո  ոճերի    գորգեր»,-ասել  է Ս.  Խաչատրյանը  և  ընդգծել,   որ  «Ղարաբաղ կարպետ» ընկերության ստեղծման հիմնական նպատակներից մեկն էլ   հայկական-արցախյան ավանդական հարուստ գորգագործության մշակույթի վերականգնումն է  և այն աշխարհին ներկայացնելը»,-ասել  է   Ս.  Խաչատրյանը`     ափսոսանք  հայտնելով, որ  ընկերության    արտադրանքը   դեռևս լրիվությամբ  իրացնելու  հնարավորություն   չունի:

Next step of “Karabakh Carpet”company is the development of marketing policy. Company Director (Photos)
The important achievement of "Karabakh Carpet" company within three years of activity is the expansion of activities in terms of both production, product sale, geography and improvement of the product quality.
STEPANAKERT, OCTOBER 20, ARTSAKHPRESS: In an interview with Artsakhpress, the director of “Karabakh Carpet" Company Sevak Khachatryan noted that for many years the Armenian tradition of carpet weaving was interrupted and in the initial period it was difficult to restore it. As Khacahtryan informs, five workshops were operating in Artsakh, in Shushi, Stepanakert, Chartar, Hadrut and Berdzor.
"Unfortunately, now three workshops are operating, the workshops in Hadrut and Berdzor closed because of the problem of the product realization. The overall number of the employees exceeds 117, and their average salary is 75,000 AMD," noted Khachatryan.
"Our primary aim is to have at least one workshop in each region of Artsakh,” he said. Turning to the issue of product sales, Sevak Khachatryan stressed the importance of the functioning of ''Karabakh Carpet'' company Brand Stores in Yereven. Therefore, the works of Artsakh carpet-makers are presented not only in Armenia, but also to lots of tourists visiting our country. "We export our products mainly to United States, where Armenian Diaspora compatriots support us in sale of carpets. The orders from different countries of the world are also taken. Due to on-line store, operating on our official website, we receive orders as well," he said.
According to Sevak Khachatryan, the company's production activities are based on a strong foundation, which guarantees high quality products. The next step will be improving the marketing policy, in order ''Karabakh Carpet'' company's products to be properly presented in international markets.
“In general, we have a problem of product sales, as the handmade product is expensive. Carpet prices depend on the density (on average, 1 square meter is equivalent to 160,000 ADM). Of course, there are carpets that are more difficult to work with, which increases the cost of the carpet. It has been 3 months since the company also produces carpets, 1 square meter of which is equivalent to 70,000 AMD. Our company mainly produces carpets with traditional ornaments,” he said.
The main purpose of "Karabakh Carpet" company is the restoration of the rich culture and traditions of carpet weaving.