Թալիշցիների վերադարձով պայմանավորված՝ Ալաշանը շուտով մանկապարտեզի կարիք կունենա. համայնքի ղեկավար
Չնայած անվտանգության խնդրից ելնելով Թալիշի բնակչությունը ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո գյուղում չի ապրում, բայց ժամանակ առ ժամանակ նրանք այցելում են Թալիշ և, որքան հնարավոր է, տիրություն են անում իրենց տներին և հավաքում են այգիների բերքն ու բարիքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Թալիշի համայնքի ղեկավար Վիլեն Պետրոսյանը, ով շարունակում է պաշտոնավարել՝ այժմ արդեն Ալաշան համայնքում:
Համայնքի ղեկավարի խոսքով, բնակիչների մոտ պատերազմական օրերին ստացած շոկային վիճակն, ընդհանուր առմամբ, անցել է, և Թալիշ այցելող գյուղացիների թիվը ոչ միայն շատացել է, այլև ակտիվ բնույթ է կրում: «Ընդհանուր առմամբ, այսօր Արցախ են վերադարձել մինչև ապրիլմեկյան իրադարձությունները Թալիշում բնակվողների կեսից ավելին, այն դեպքում, երբ քառօրյա պատերազմին հաջորդող ամիսներին թալիշցիների անգամ քսան տոկոսը երկրում չէր: Ճիշտ է նրանք հիմնականում տեղափոխվել էին ՀՀ տարբեր համայնքներ, սակայն ուրախ ենք, որ վերջին շաբաթների ընթացքում սկսվել է նրանց ակտիվ վերադարձը»,- ասել է համայնքի ղեկավարը և ավելացրել, որ ՀՀ-ում հաստատված համագյուղացիների հետ գտնվում է ակտիվ կապի մեջ և գրեթե բոլորի մոտ մեծ ցանկություն կա հետ վերադառնալու:
Խոսելով նոր հանայնքում՝ Ալաշանում, համագյուղացիների կենցաղային պայմանների մասին՝ Վ. Պետրոսյանը նշեց, որ բնակիչները արդեն այնքան են հարմարվել, որ անգամ կատակով Ալաշանի փոխարեն Թալիշան են կոչում նոր բնակավայրը: «Հասկանում ենք, որ միանգամից հնարավոր չէ բոլոր համայնքային պայմանները ստեղծել, սակայն, այն, որ կառավարության անմիջական ուշադրությունը զգում ենք ամեն օր, միանշանակ է: Շուտով 20 պատրաստի առաձնատներ կստանանք, ինչը ևս 20 ընտանիք ընդունելու հնարավորություն կտա: Այն շեշտակի կերպով կմեծացնի նաև դպրոցի աշակերտների թիվը»,- ասաց Վ. Պետրոսյանը և հավելեց, որ բնակչության վերադարձի հետ միասին Ալաշանում շուտով մանկապարտեզ բացելու անհրաժեշտություն կառաջանա:

«В Алашане скоро возникнет необходимость в открытии детского сада», – председатель общины
Исходя из соображений безопасности, после апрельских событий жители села Талиш Мартакертского района не возвращаются в места своего проживания, хотя время от времени они едут туда, чтобы привести в порядок свои дома, собрать в садах урожай.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом "Aрцахпресс" сказал глава общины Талиш Вилен Петросян, который является председателем уже и Алашанской общины. По словам главы общины, шок от перенесенного в дни апрельской войны у жителей села Талиш постепенно проходит, и поток возвращающегося населения увеличивается.
"В целом, сегодня вернулось в Арцах больше половины из уехавших до 1 апреля, учитывая то, что в последующие послевоенные месяцы 20% из них были не в республике . Они проживали в различных общинах Республики Армения, но мы рады, что за последние недели начался активный приток", – сказал глава общины, добавив, что они находятся в постоянном контакте с талишцами в Армении, и почти у всех есть большое желание вернуться.
Говоря об условиях проживания в новой Алашанской общине, Петросян отметил, что жители уже настолько привыкли, что называют новое свое место проживания Талишан . "Мы понимаем, что невозможно сразу создать все условия, но благодаря поддержке правительства мы быстро встанем на ноги. Скоро мы получим 20 готовых домов, в которых поселятся 20 семей. Это поспособствует резкому увеличению числа школьников», – сказал В. Петросян и добавил, что вместе с возвращением населения в ближайшее время будет необходимо открыть детский сад.