Մենք պատրաստ ենք և´ խաղաղության, և´ պատերազմի. Սենոր Հասրաթյանի հետ «Արցախպրես»-ի բացառիկ հարցազրույցը
Վերջին օրերին հայկական մամուլում, և հատկապես, սոցիալական ցանցերում ակտիվորեն քննարկվում է, որ ղարաբաղա - ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կրկին լարվել է իրավիճակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Իրականում ինչպիսի՞նն է այս պահին իրավիճակն առաջնագծում, դեպքերի ի՞նչ զարգացում սպասել: Այս և այլ հարցերի մասին «Արցախպրես»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում խոսել է ԼՂՀ ՊԲ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ, գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը:
- Դատելով մամուլում տեղ գտնող օպերատիվ հաղորդագրություններից, տպավորություն է ստեղծվում, որ սահմանում իրավիճակն այնքան էլ հանգիստ չէ, եթե չասենք լարված է: Իրականում ինչպիսի՞նն է իրավիճակը շփման գծում:
– Իրոք վերջին շրջանում ղարաբաղա - ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կրկին նկատվում է անկանխատեսելի հետևանքներով հղի լարվածության նշանակալի աճ, որն արտահայտվում է հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտմանն ուղղված նպատակային գործողություններով: Հատկապես մտահոգության տեղիք է տալիս այն հանգամանքը, որ եթե սույն թվականի ապրիլին տեղի ունեցած սրացումներից հետո ընկած որոշ ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմը ձեռնպահ էր մնում առաջնային գծում տարբեր տրամաչափի ականանետային ու նռնականետային զինատեսակների կիրառումից, ապա վերջին երկու ամիսներին դրանց օգտագործումը ստացել է պարբերական բնույթ:
Համաձայն ԼՂՀ պաշտպանության բանակի օպերատիվ տվյալների, միայն նոյեմբեր ամսվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժը հայկական դիրքերի ուղղությամբ տարբեր տրամաչափի ականանետերից հասցրել է 143, իսկ նռնականետերից` 65 հարված: Ընդհանուր առմամբ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1600 անգամ` արձակելով մոտ 24.000 կրակոց: Կրակոցներից ավելի քան 1750-ը իրականացվել են «Իստիգլալ» տիպի խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացաններից: Սա է առաջնային գծում տիրող իրական վիճակը:
Իսկ ղարաբաղյան կողմը պատասխան գործողություններ չի՞ իրականացնում:
– Իհարկե, խիստ անհրաժեշտության դեպքում իրականացնում է, բայց միայն հրաձգային զինատեսակներից, նպատակ ունենալով ճնշել հակառակորդի սադրիչ գործողությունները: Ինչ վերաբերում է ականանետային կամ նռնականետային զինատեսակներին, ապա ապրիլյան առճակատումից հետո ընկած ողջ ժամանակահատվածում ղարաբաղյան կողմը երբևէ չի օգտագործել նման միջոցներ: Իսկ դրա պատճառը մեկն է` չսրել առանց այն էլ պայթունավտանգ իրավիճակը և տեղի տալ չարդարացված մարդկային զոհերի: Հակառակորդը պետք է հասկանա, առավել ևս նրա շարքային քաղաքացին, ով պատերազմի դաժան հետևանքների հիմնական կրողն է, որ հայկական կողմն ունի նախահարձակին ուժով սանձելու և’ համարձակություն, և’ հնարավորություններ ու միջոցներ: Իսկ դրանում նա մեկ անգամ չէ, որ համոզվել է… Համոզվել է և’ Արցախյան առաջին պատերազմում, և’ այս տարվա ապրիլյան առճակատման ընթացքում:
Ով-ով, բայց ադրբեջանական հրամանատարությունը` առաջնագծում կիրառելով ականանետեր, չպետք է մոռանա ապրիլյան սրացումների ժամանակ հայ հրետանավորների հասցրած թիրախային հարվածների ծանրությունը: Աստված մի արասցե, որ դրա անհրաժեշտությունը նորից զգացվի…
Պարո ՛ն Հասրաթյան, իսկ հակառակորդի կողմից իրականացվող արկակոծումների հետևանքով զոհեր ունենու՞մ ենք:
– Բարեբախտաբար ոչ, բայց դա ամենևին էլ չի նշանակում, որ հակառակորդը դրանով ապահովագրվում է իրեն հասցվելիք անհամարժեք ու կորստաբեր հակահարվածներից: Մեր համբերությունը սահման ունի և ադրբեջանական կողմը դա պետք է հասկանա: Հակառակ դեպքում պատասխանը լինելու է շատ ցավոտ… Չի կարելի անընդհատ հանդես գալ նախահարձակի դերում, բայց ներկայանալ որպես անմեղ ու կառուցողական:
- Այդ դեպքում, ինչպե՞ս վերաբերվել Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից գրեթե ամեն օր տարածվող այն հաղորդագրություններին, որոնցում հրադադարի ռեժիմի խախտման մեջ մեղադրվում է հայկական կողմը:
– Որպեսզի պարզ դառնա թե ով է իրական նախահարձակը, կողմերից յուրաքանչյուրին հարկավոր է անել ընդամենը մեկ բան` ընդունել ս.թ. մայիսին Վիենայում կողմերի միջև ձեռքբերված համաձայնությունը, այն է` հակամարտության գոտում ներդնել վերահսկման մեխանիզմ և հետևել դրանց կատարմանը: Ինչպես գիտեք հայկական կողմն այդ առաջարկությանը տվել է իր համաձայնությունը, իսկ Ադրբեջանը` ոչ: Այնպես որ, այն, ինչ այսօր կատարվում է առաջնագծում, բավականին պարզ տրամաբանության մեջ տեղավորվող իրողություն է, որն, ի դեպ հասկանում է ոչ միայն միջազգային հանրությունը, այլև ադրբեջանական հասարակության գիտակից մասը:
Ըստ Ձեզ դեպքերի ինչպիսի զարգացում է սպասվում առաջիկայում:
– Մեզ համար դեպքերի ցանկալի զարգացման տարբերակը խաղաղությունն է: Բայց ապրելով բավականին բարդ տարածաշրջանում և ունենալով անչափ անկանխատեսելի հակառակորդ, պարտավոր ենք սպասել նաև անցանկալի զարգացումների: Այնպես որ մենք պատրաստ ենք և´ խաղաղության, և´ պատերազմի:

Мы готовы и к миру, и к войне Эксклюзивное интервью "Арцахпресс'' Сенора Асратяна
В последние дни средства массовой информации и особенно социальные сети активно обсуждали напряженную ситуацию на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана. Какая ситуация на самом деле царит на передовой линии? Какого развития событий ожидать?
Мы готовы и к миру, и к войне
Эксклюзивное интервью
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря АРЦАХПРЕСС - На эти и другие вопросы ответил в эксклюзивном интервью "Арцахпресс" пресс-секретарь Армии обороны НКР, подполковник Сенор Асратян.
– Судя по данным СМИ и оперативным отчетам, ситуация на границе напряженная. Что на самом деле происходит на линии соприкосновения?
– Действительно, в последнее время на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана вновь наблюдалось значительное увеличение напряженности с непредсказуемыми последствиями, что выражается в целенаправленных действиях противника, направленных на подрыв режима прекращения огня.
Особую озабоченность вызывает тот факт, что если после апрельских событий азербайджанская сторона воздерживалась от применения минометного и гранатометного оружия разного калибра, то в последние два месяца их применение получило регулярный характер.
Согласно оперативным данным Армии обороны НКР, только в течение ноября месяца азербайджанские вооруженные силы обстреляли армянские позиции из минометов различного калибра 143 раза, а из гранатометов – 65 раз. В общей сложности в течение последнего месяца противник нарушил режим прекращения огня порядка 1600 раз, произведя около 24.000 выстрелов. Более 1750 выстрелов были осуществлены из крупнокалиберных снайперских винтовок "Истиглал". Вот реальная ситуация на линии фронта.
А карабахская сторона не предпринимает ответных действий?
–Конечно, в случае необходимости мы прибегаем к ответным действиям, но применяем лишь стрелковое оружие с целью пресечения провокационных действий противника. Что касается минометов, гранатометов, то после апрельских событий карабахская сторона не использовала подобные средства. А причина единственно в том, чтобы не усугублять и без того взрывоопасную ситуацию и не нести неоправданные людские потери.
Противник должен понимать, особенно рядовой гражданин, кто является основным носителем тяжелых последствий войны, и что армянская сторона обладает и решимостью, и возможностью, и ресурсами для обуздания агрессора силой. И в этом он не раз убеждался. Убеждался как в годы первой Арцахской войны, так и во время противостояния в апреле этого года. Кто-кто, а азербайджанское командование, используя минометы, не должно забывать о тяжести целевых ударов, нанесенных армянскими артиллеристами в дни апрельской эскалации. Не дай Бог, чтобы снова была в этом необходимость.
Г-н Асратян, бывают ли у нас жертвы вследствие обстрелов со стороны противника?
– К счастью, нет, но это не означает, что тем самым противник страхует себя от непропорциональных и разрушительных контрударов. Наше терпение имеет свои пределы, и азербайджанская сторона должна это понять. В противном случае, ответ будет очень болезненным ...Нельзя постоянно выступать в качестве агрессора, но представлять себя в роли невиновной и конструктивной стороны.
Как, в таком случае, реагировать на распространяемые почти каждый день со стороны министерства обороны Азербайджана сообщения, в которых армянская сторона обвиняется в нарушении режима прекращения огня?
– Для того, чтобы понять, кто настоящий агрессор, каждая сторона должна делать всего лишь одно: принять заключенные между сторонами в мае этого года в Вене соглашения, то есть внедрить в зоне конфликта механизмы контроля и следить за их выполнением. Как вы знаете, армянская сторона согласилась с этим предложением, Азербайджан – нет. Так что, все, что сегодня происходит на линии фронта – реальность, которая вписывается в довольно простую логику, которая понятна не только международному сообществу, но и сознательной части азербайджанского общества.
Какое развитие событий, на Ваш взгляд, ожидается в ближайшем будущем?
– Для нас желательным развитием является мир. Однако, живя в достаточно сложном регионе и имея крайне непредсказуемого противника, мы обязаны ожидать также нежелательное развитие событий.