Մենք պատրաստ ենք և´ խաղաղության, և´ պատերազմի. Սենոր Հասրաթյանի հետ «Արցախպրես»-ի բացառիկ հարցազրույցը
Վերջին օրերին հայկական մամուլում, և հատկապես, սոցիալական ցանցերում ակտիվորեն քննարկվում է, որ ղարաբաղա - ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կրկին լարվել է իրավիճակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Իրականում ինչպիսի՞նն է այս պահին իրավիճակն առաջնագծում, դեպքերի ի՞նչ զարգացում սպասել: Այս և այլ հարցերի մասին «Արցախպրես»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում խոսել է ԼՂՀ ՊԲ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ, գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը:
- Դատելով մամուլում տեղ գտնող օպերատիվ հաղորդագրություններից, տպավորություն է ստեղծվում, որ սահմանում իրավիճակն այնքան էլ հանգիստ չէ, եթե չասենք լարված է: Իրականում ինչպիսի՞նն է իրավիճակը շփման գծում:
– Իրոք վերջին շրջանում ղարաբաղա - ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կրկին նկատվում է անկանխատեսելի հետևանքներով հղի լարվածության նշանակալի աճ, որն արտահայտվում է հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտմանն ուղղված նպատակային գործողություններով: Հատկապես մտահոգության տեղիք է տալիս այն հանգամանքը, որ եթե սույն թվականի ապրիլին տեղի ունեցած սրացումներից հետո ընկած որոշ ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմը ձեռնպահ էր մնում առաջնային գծում տարբեր տրամաչափի ականանետային ու նռնականետային զինատեսակների կիրառումից, ապա վերջին երկու ամիսներին դրանց օգտագործումը ստացել է պարբերական բնույթ:
Համաձայն ԼՂՀ պաշտպանության բանակի օպերատիվ տվյալների, միայն նոյեմբեր ամսվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժը հայկական դիրքերի ուղղությամբ տարբեր տրամաչափի ականանետերից հասցրել է 143, իսկ նռնականետերից` 65 հարված: Ընդհանուր առմամբ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1600 անգամ` արձակելով մոտ 24.000 կրակոց: Կրակոցներից ավելի քան 1750-ը իրականացվել են «Իստիգլալ» տիպի խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացաններից: Սա է առաջնային գծում տիրող իրական վիճակը:
Իսկ ղարաբաղյան կողմը պատասխան գործողություններ չի՞ իրականացնում:
– Իհարկե, խիստ անհրաժեշտության դեպքում իրականացնում է, բայց միայն հրաձգային զինատեսակներից, նպատակ ունենալով ճնշել հակառակորդի սադրիչ գործողությունները: Ինչ վերաբերում է ականանետային կամ նռնականետային զինատեսակներին, ապա ապրիլյան առճակատումից հետո ընկած ողջ ժամանակահատվածում ղարաբաղյան կողմը երբևէ չի օգտագործել նման միջոցներ: Իսկ դրա պատճառը մեկն է` չսրել առանց այն էլ պայթունավտանգ իրավիճակը և տեղի տալ չարդարացված մարդկային զոհերի: Հակառակորդը պետք է հասկանա, առավել ևս նրա շարքային քաղաքացին, ով պատերազմի դաժան հետևանքների հիմնական կրողն է, որ հայկական կողմն ունի նախահարձակին ուժով սանձելու և’ համարձակություն, և’ հնարավորություններ ու միջոցներ: Իսկ դրանում նա մեկ անգամ չէ, որ համոզվել է… Համոզվել է և’ Արցախյան առաջին պատերազմում, և’ այս տարվա ապրիլյան առճակատման ընթացքում:
Ով-ով, բայց ադրբեջանական հրամանատարությունը` առաջնագծում կիրառելով ականանետեր, չպետք է մոռանա ապրիլյան սրացումների ժամանակ հայ հրետանավորների հասցրած թիրախային հարվածների ծանրությունը: Աստված մի արասցե, որ դրա անհրաժեշտությունը նորից զգացվի…
Պարո ՛ն Հասրաթյան, իսկ հակառակորդի կողմից իրականացվող արկակոծումների հետևանքով զոհեր ունենու՞մ ենք:
– Բարեբախտաբար ոչ, բայց դա ամենևին էլ չի նշանակում, որ հակառակորդը դրանով ապահովագրվում է իրեն հասցվելիք անհամարժեք ու կորստաբեր հակահարվածներից: Մեր համբերությունը սահման ունի և ադրբեջանական կողմը դա պետք է հասկանա: Հակառակ դեպքում պատասխանը լինելու է շատ ցավոտ… Չի կարելի անընդհատ հանդես գալ նախահարձակի դերում, բայց ներկայանալ որպես անմեղ ու կառուցողական:
- Այդ դեպքում, ինչպե՞ս վերաբերվել Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից գրեթե ամեն օր տարածվող այն հաղորդագրություններին, որոնցում հրադադարի ռեժիմի խախտման մեջ մեղադրվում է հայկական կողմը:
– Որպեսզի պարզ դառնա թե ով է իրական նախահարձակը, կողմերից յուրաքանչյուրին հարկավոր է անել ընդամենը մեկ բան` ընդունել ս.թ. մայիսին Վիենայում կողմերի միջև ձեռքբերված համաձայնությունը, այն է` հակամարտության գոտում ներդնել վերահսկման մեխանիզմ և հետևել դրանց կատարմանը: Ինչպես գիտեք հայկական կողմն այդ առաջարկությանը տվել է իր համաձայնությունը, իսկ Ադրբեջանը` ոչ: Այնպես որ, այն, ինչ այսօր կատարվում է առաջնագծում, բավականին պարզ տրամաբանության մեջ տեղավորվող իրողություն է, որն, ի դեպ հասկանում է ոչ միայն միջազգային հանրությունը, այլև ադրբեջանական հասարակության գիտակից մասը:
Ըստ Ձեզ դեպքերի ինչպիսի զարգացում է սպասվում առաջիկայում:
– Մեզ համար դեպքերի ցանկալի զարգացման տարբերակը խաղաղությունն է: Բայց ապրելով բավականին բարդ տարածաշրջանում և ունենալով անչափ անկանխատեսելի հակառակորդ, պարտավոր ենք սպասել նաև անցանկալի զարգացումների: Այնպես որ մենք պատրաստ ենք և´ խաղաղության, և´ պատերազմի:

We are ready for both peace and war: Exclusive Interview with Senor Hasratyan
In recent days, in the Armenian media , and especially in social networks is actively being discussed the topic that the situation on Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact was tense.
STEPANAKERT, DECEMBER 2, ARTSAKHPRESS: "Artsakhpress" had an exclusive interview with Head of the Department of Public Affairs of the Artsakh Defense Army, Colonel Senor Hasratyan on the situation on Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact and expected developments.
- Judging from operative messages disseminated in media, the impression is made that the situation is not calm, if not intense. Can you describe us the situation on Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact?
-Indeed, recently on the Karabakh - Azerbaijani line of contact, we have observed significant increase of tension with unpredictable consequences, which is expressed by the enemy's targeted actions aimed at violating the ceasefire regime.
Of particular concern is the fact that in a certain period of time following the escalations of April, 2016, the Azerbaijani side refrained from firing various caliber mortars and grenades in the frontline, however, in the last two months firing from such weapons took a regular basis. According to the NKR Defense Army’s data, during November the Azerbaijani side fired 143 shots from various caliber mortars, and 65 shots from grenades at the Armenian positions. Overall, within the last month the Azerbaijani forces violated the ceasefire regime over 1600 times by firing over 24.000 shots. They fired more than 1750 shots from ISTIGLAL sniper rifles. This is the real situation in the frontline.
-Does the Karabakh side take countermeasures?
-Of course, in case of strict necessity it takes measures, but only from small arms, for suppressing the provocative actions of the Azerbaijani side. As for the mortars or grenade launchers, during the period following the April events, the Karabakh side has never used such measures. And the reason is not to escalate an already explosive situation. The Azerbaijani side, and its citizen as well, who is the major bearer of the consequences of the brutal war, must understand that the Armenian side has a courage, opportunities and resources to curb by force the one who started the attack. Azerbaijani side convinced on it during the first Karabakh war, and during the April events of this year. The Azerbaijani commanders by firing mortars in the frontline must not forget the severity of the targeted attacks by the Armenian artillerists during the April escalations. God forbid, the necessity of it felt again… - Do we suffer losses due to the shelling committed by the Azerbaijani side? -Fortunately not, but this doesn’t mean that the adversary insures itself from the inadequate and destructive counter-attacks against it. Our patience has limits, and the Azerbaijani side must understand it. Otherwise, the response will be very painful… One cannot always act as an aggressor, then present itself as innocent and constructive.
-In this case, how to react to every day reports by the Azerbaijani Defense Ministry blaming the Armenian side for violating the ceasefire regime?
-In order to be clear who is the real initiator of the attack, each side must do one thing: to accept the agreement reached between the sides in Vienna in May this year, which is the following: to install mechanism controlling the situation in the conflict zone and follow the implementation of it. The Armenian side agreed on that proposal, and Azerbaijan did not. Therefore, what is happening today in the frontline, it is a reality fitting in a very simple logic, and not only the international community, but also the conscious part of the Azerbaijani society understand it.
-In your opinion, what developments are expected in near future?
-For us the desired option of development is peace. But living in a very complex region and having a quite unpredictable adversary, we must wait for undesirable developments. Therefore, we are ready for both peace and war.