Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հաղորդակցություն է սկսել Ադրբեջանից ստացած 32 բողոքներով:
2017-ի մարտի 21-ին կառավարությունը պետք է պատասխանի ներկայացված հարցերին: Հայցվորները Ադրբեջանի 52 քաղաքացիներ են:
Նրանք այն անձինք են, որոնց հարկադիր արտաքսել են քաղաքի կենտրոնի իրենց բնակարաններից՝ «Ձմեռային պուրակ» համալիրի շինարարության համար: 2011 թվականից սկսած Բաքվի քաղաքապետարանի պաշտոնյաները եւ ոստիկանները քաղաքացիների վրա ճնշումներ են գործադրել, նրանց չնչին փոխհատուցմամբ ստիպել լքել իրենց բնակարանները: Ովքեր հրաժարվել են՝ պահանջելով արդարացի փոխհատուցում, ենթարկվել են բարոյական եւ ֆիզիկական ճնշումների, իսկ նրանց տները քանդել են, չնայած գործընթացը կասեցնելու դատարանի որոշումներին:
Սակայն տեղական դատարանները մերժել են քաղաքացիների բոլոր պահանջները: ՄԻԵԴ դիմելով՝ հայցվորները խնդրել են ճանաչել իրենց իրավունքների խախտումը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի թիվ 1 արձանագրության հոդված 1-ով (սեփականության իրավունք), հոդված 6-ով (արդարացի դատաքննության իրավունք), հոդված 8-ով (մասնավոր կյանքի իրավունք), հոդված 13-ով (պաշտպանության արդյունավետ միջոցների իրավունք) եւ այլն:
Ինթիգամ Ալիեւի ներկայացրած գործերում բարձրացված է նաեւ անհատական պաշտպանության իրավունքի խախտման հարցը՝ կապված փաստաթղթերի առգրավվման հետ, ինչը, բողոքողների տվյալներով, կատարվել է իրավաբանին կալանավորելիս: Փաստաթղթերն առգրավվել են Ինթիգամ Ալիեւի գրասենյակում եւ տանը խուզարկություններ կատարելիս:

Европейский суд по правам человека приступил к коммуникации по 32 жалобам из Азербайджана.
21 марта 2017 года правительство должно ответить на поставленные вопросы. Заявителями выступают 52 граждан Азербайджана.
Это лица, которых принудительно выселили из домов в центре города в связи со строительством  паркового комплекса «Зимний бульвар». Начиная с 2011 г. чиновники Бакинской мэрии и полиция, оказывая давление на граждан, принуждали их выезжать из квартир за мизерную компенсацию. Те, кто отказывался, требуя справедливой компенсации, подвергался моральному и  физическому давлению, а их дома сносили даже несмотря на решения судов о приостановлении сноса.
Однако местные суды отвергли все претензии граждан. Обратившись в ЕСПЧ, заявители просят признать нарушение их прав по статьям 1 (право собственности) к Протоколу номер 1 Европейской конвенции прав человека, статье 6 (право на справедливое судебное разбирательство), 8 ( право на частную жизнь), 13 (право на эффективные средства защиты) и др.
В делах, которые ведет Интигам Алиев, ставится также вопрос о нарушении права на индивидуальную защиту в связи с изъятием документов по данным жалобам во время ареста юриста.  Документы были изъяты в ходе обысков в офисе и доме Интигама Алиева.