Ավստրիան ԵԱՀԿ-ում նախագահության շրջանում կկենտրոնանա հակամարտությունների լարվծությունը նվազեցնելու վրա. Կուրց
Ավստրիան ԵԱՀԿ-ում իր նախագահության շրջանում կկենտրոնանա կառույցի երկրներում առկա հակամարտությունների լարվածության թուլացման վրա:
Ավստրիան ԵԱՀԿ-ում նախագահության շրջանում կկենտրոնանա հակամարտությունների  լարվծությունը նվազեցնելու վրա. Կուրց
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Ավստրիայի ԱԳ նախարար եւ ԵԱՀԿ ապագա գործող նախագահ Սեբաստիան Կուրցը:
«2017 թվականին ԵԱՀԿ-ում Ավստրիայի նախագահությանն ընդառաջ. Մենք կկենտրոնանանք հակամարտություններում լարվածության նվազման, արմատականության դեմ պայքարի եւ վստահություն կառուցելու վրա»,-գրել է Կուրցը:

FM: Austria, as OSCE new chair, will focus on defusing conflicts
During its chairmanship at the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), Austria will focus on defusing conflicts within its countries.
STEPANAKERT, DECEMBER 10, ARTSAKHPRESS: Minister of Foreign Affairs of Austria, Sebastian Kurz, noted about the aforementioned in his Twitter account.
“Looking forward to Austria’s OSCE chrmship 2017. Will focus on defusing conflicts, fighting radicalization and building trust!” Kurz tweeted.
As reported earlier, the Austrian FM had noted that the Nagorno-Karabakh conflict cannot be resolved by military means, and added that the OSCE plays a very important part in the discourse toward resolving this conflict.