Սերժ Սարգսյանն Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել եւ հանձնարարականներ տվել (ֆոտո)
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ օրակարգի շրջանակներում ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը զեկուցել է «Հայաստանի Հանրապետությունում ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման հայեցակարգի» նախագիծը: Հայեցակարգի մշակումը բխում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարությունից եւ կոչված է ապահովելու ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման քաղաքականության շարունակականությունը` հիմնվելով Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության անվտանգության չափանիշների, ինչպես նաեւ ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման միջազգային առաջատար փորձի վրա: Այն նպատակաուղղված է Հայաստանում ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման համակարգի առավել կատարելագործմանը, ռադիոակտիվ նյութերի հետ գործունեություն իրականացնող սուբյեկտների, ինչպես նաեւ պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջեւ համագործակցության զարգացմանը:
Նախագծի քննարկման արդյունքում Հանրապետության նախագահը, կարեւորելով փաստաթղթի ընդունման անհրաժեշտությունը, հանձնարարել է ՀՀ վարչապետին՝ ՀՀ փոխվարչապետի եւ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարի հետ քննարկել եւ առաջարկություն ներկայացնել «Հայաստանի Հանրապետությունում ռադիոակտիվ թափոնների եւ աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման հայեցակարգի» դրույթներից բխող ՀՀ կառավարության ռազմավարության մշակման ժամկետների վերաբերյալ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Անվտանգության խորհրդի անդամներին զեկուցել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը 2018թ. Հայաստանում անցկացնելու մասին հարցը, որի վերաբերյալ հանձնարարական էր ստացել Հանրապետության Նախագահի հետ դեկտեմբերի 2-ին ունեցած աշխատանքային հանդիպման ժամանակ: Խորհրդի նիստում որոշվել է ստեղծել Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման միջգերատեսչական հանձնաժողով:
Նախագահը հանձնարարել է կառավարությանը՝ մեկամսյա ժամկետում ապահովել Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման եւ անցկացման գործողությունների ծրագրի մշակումը եւ ներկայացումը ՀՀ նախագահի հաստատմանը: Հանձնարարվել է նաեւ ձեւավորել Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությունում ՀՀ նախագահության նախապատրաստման եւ անցկացման հարցերով քարտուղարություն:
Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամները լսել են նաեւ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի զեկույցը ՀՀ կառավարության 2009թ. հուլիսի 2-ի N 27 արձանագրային որոշմամբ հավանության արժանացած՝ ՀՀ ժողովրդագրական քաղաքականության ռազմավարության եւ Ռազմավարության իրականացումն ապահովող միջոցառումների ցանկի (2009-2035թթ.) իրականացման արդյունքների եւ ոլորտի հետագա զարգացման տեսլականի վերաբերյալ:

Президент Армении Серж Саргсян провел заседание Совета национальной безопасности
Президент Республики Армения, председатель Совета национальной безопасности РА Серж Саргсян сегодня, 20 декабря, созвал заседание Совета национальной безопасности. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 декабря АРЦАХПРЕСС - В рамках повестки дня министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян представил проект «Концепции по безопасному управлению радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом в РА».
Разработка концепции исходит из Стратегии национальной безопасности РА и призвана обеспечить продолжение политики по безопасному использованию атомной энергии, основываясь на взятых Арменией в соответствии с международными договорами обязательствах, стандартах безопасности Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), а также на передовом международном опыте по безопасному управлению радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом.
Она нацелена на дальнейшее совершенствование в Армении системы управления радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом, развитие сотрудничества между работающими с радиоактивными материалами субъектами, а также органами государственного управления и местного самоуправления.
По итогам обсуждения проекта, президент Армении, отметив необходимость принятия документа, поручил премьер-министру РА совместно с вице-премьером и министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов обсудить и представить предложение относительно сроков разработки стратегии правительства, исходящей из положений «Концепции по безопасному управлению радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом».
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян представил членам Совета национальной безопасности РА вопрос проведения в 2018 году саммита Международной организации Франкофонии в Армении, относительно чего он получил поручение на состоявшейся 2 декабря рабочей встрече с президентом РА. В ходе заседания СНБ РА принято решение о создании межведомственной комиссии по подготовке саммита МОФ в Армении.
Серж Саргсян поручил правительству в течение месяца обеспечить разработку и представление на утверждение президента программы мероприятий по подготовке и проведению саммита МОФ. Поручено также сформировать секретариат по вопросам  председательства Армении в Международной организации Франкофонии.
Члены Совета национальной безопасности РА также выслушали доклад министра труда и социальных вопросов республики Артема Асатряна относительно результатов реализации принятой протокольным решением правительства РА №27 от 2 июля 2009 года Стратегии демографической политики РА и перспектив дальнейшего развития сферы.