Սանկտ Պետերբուրգում բացվել Է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացնում Է  ՏԱՍՍ-ը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, բացելով նիստը, հայտարարել Է, որ Եվրասիական տնտեսական միության գլխավոր գերակայություններից մեկը բարենպաստ գործարար միջավայրի ստեղծումն Է:
«ԵԱՏՄ-ի գործունեության հանգուցային գերակայություններից մեկը բարենպաստ գործարար միջավայրի ձեւավորումն Է մեր երկրների արտադրական եւ տեխնոլոգիական ներուժի լիարժեք բացահայտման համար»,-ասել Է նա:
Պուտինը նշել Է, որ միության ձեւավորման օրվանից անցած երկու տարվա ընթացքում ստեղծվել Է ընդհանուր տարողունակ շուկա, որը գործում Է համաձայնեցված կանոններով, որոնք հիմնված են Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության սկզբունքների վրա: Այդ ժամանակահատվածում նաեւ նկատելիորեն բարձրացել են փոխադարձ առեւտրի ցուցանիշները, վերացվում են ապրանքների, ծառայությունների, աշխատուժի եւ կապիտալի ազատ շարժի ճանապարհի խոչընդոտները, ընդգծել Է ՌԴ նախագահը:
«Միության գոյության ընթացքում ոչ տարիֆային սահմանափակումների թվաքանակը կրճատվել Է ավելի քան 30 տոկոսով: Այս տարի ստեղծվել Է դեղամիջոցների եւ բժշկական արտադրանքի միասնական շուկա, ինչը կօգնի նվազեցնել սոցիալապես կարեւոր դեղագործական արտադրանքի գները եւ ուժեղացնել հսկողությունը դրա որակի եւ շրջանառման կարգի նկատմամբ»,-ասել Է Պուտինը:
Սպասվում Է, որ գագաթնաժողովի գլխավոր իրադարձությունը կդառնա ԵԱՏՄ-ի նոր մաքսային օրենսգրքի մասին պայմանագրի ստորագրումը: Սպասվում Է նաեւ մի շարք այլ բազմակողմ փաստաթղթերի ընդունում, որոնք, մասնավորապես, նպատակամղված են ապրանքների ու ծառայությունների միասնական եվրասիական շուկայի ձեւեավորման գործընթացի առաջմղմանը: Բացի այդ, պետությունների ղեկավարները պետք Է հաստատեն 2017 թվականին միության միջազգային գործունեության հիմնական ուղղությունները եւ քննարկեն Եվրասիական միության հանգուցային առեւտրատնտեսական գործընկերների հետ համագործակցության տարբեր ասպեկտներ:

The session of the Supreme Eurasian Economic Council has kicked off in St. Petersburg, reports TASS.
Supreme Eurasian Economic Council’s session kicks off in St. Petersburg
STEPANAKERT, DECEMBER 26, ARTSAKHPRESS: Russia’s President Vladimir Putin opened the session and said one of the top priorities of the Eurasian Economic Union is to create favorable business environment.
“One of the key priorities of the EAEU activity is the creation of favorable business environment in order to reveal the full production and technological potential of our states”, Putin said.
He stated that during the past two years since the establishment of the Union, a common broad market has been formed which operates according to the agreed rules that are based on the principles of the World Trade Organization. During that period the mutual trade figures were significantly increased, the barriers to free movement of goods, services, labor and capital are being eliminated.
“During the Union’s existence, the number of non-tariff restrictions has been cut by more than 30%. This year a common market of drugs and medical products has been established which will enable to reduce the prices of socially important pharmaceutical products and strengthen control on the quality and circulation procedure of that products”, Putin said.
It is expected the major event of the summit will be the signing of the agreement on the EAEU new Customs Code. A number of multilateral documents are expected to be adopted that mainly aim at moving forward the process of forming common Eurasian market of goods and services. Moreover, the heads of states will approve the major directions of the Union’s international activity for 2017 and will discuss the EAEU’s various aspects of cooperation with key trade-economic partners.