Երբ ադրբեջանական դիվերսանտը վնասազերծվում է հայկական դիրքերում, պարզ է, թե ով է հարձակվել. Նալբանդյանի արձագանքը ՄԽ հայտարարությանը
Հայաստանը հուսով է, որ եռանախագահներն հետևողական կլինեն` անհապաղ խստորեն արձագանքելու հակամարտության գոտում ուժի կամ ուժի սպառնալիքի յուրաքանչյուր դրսևորմանը` հատկապես, երբ հրադադարի խախտման արդյունքում զոհեր են լինում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Չպետք է թույլ տալ, որ ուշացած արձագանքը խախտումներ իրականացնողի կողմից ընկալվի, թե իր գործողությունները կարող են հանդուրժվել։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների երեկ տարածված հայտարարությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին ադրբեջանական դիվերսիոն հարձակման փորձի վերաբերյալ:
- Համանախագահները անդրադառնում են նրան, ինչի մասին մենք մշտապես հետևողականորեն բարձրաձայնում ենք: Համաձայն ենք նրանց հետ, որ հրադադարի խախտումներն անընդունելի են: Համաձայն ենք, որ պետք է անվերապահ իրականացվեն Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ներառյալ, ինչպես նշում են համանախագահները, հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում ներդրվի միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմը: Եռանախագահ երկրները բազմիցս են նշել, թե որ կողմն է մերժում մեխանիզմի ներդրումը, հետևաբար, հենց այդ կողմի վրա է ընկնում միջադեպերի և զինադադարի խախտումների ողջ պատասխանատվությունը։ Նման մեխանիզմը հնարավորություն կընձեռնի, ինչպես համանախագահներն են ասում, ձերբազատվել փոխադարձ մեղադրանքներից: Թեև երբ ադրբեջանական դիվերսանտը վնասազերծվում է հայկական դիրքերում՝ բոլորի համար, առանց մեխանիզմի էլ պարզ է, թե ով է հարձակվել:
Հուսով ենք, որ եռանախագահներն հետևողական կլինեն` անհապաղ խստորեն արձագանքելու հակամարտության գոտում ուժի կամ ուժի սպառնալիքի յուրաքանչյուր դրսևորմանը` հատկապես, երբ հրադադարի խախտման արդյունքում զոհեր են լինում: Չպետք է թույլ տալ, որ ուշացած արձագանքը խախտումներ իրականացնողի կողմից ընկալվի, թե իր գործողությունները կարող են հանդուրժվել։ Ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն են բազմիցս շեշտել՝ 1994-1995թթ զինադադարի եռակողմ համաձայնագրերի անվերապահ կատարումը պարտադիր է, դրանց խախտումների հետևանքով արձանագրված միջադեպերը անընդունելի են և լուրջ վնաս են հասցնում կարգավորման գործընթացին: Այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը խոչընդոտում է հետաքննության մեխանիզմի ներդնումը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնումը, համանախագահները մնում են այն եզակի ձևաչափը, որն իր մանդատի համաձայն կարող է և պետք է շարունակի իր կանխարգելիչ գործունեությունը:

It’s clear who’s attacking when an Azerbaijani saboteur is eliminated in Armenian posts – Nalbandian comments on OSCE MG statement
Armenia is hopeful the OSCE co-chairs will be consistent in immediately strictly responding to each manifestation of the use of force or the threat of use of force in the conflict zone, especially when the ceasefire violations result in casualties.
STEPANAKERT, JANUARY 10, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: It cannot be allowed for the delayed response to be perceived by the violator as if its actions can be tolerated, foreign minister of Armenia Edward Nalbandian told ARMENPRESS.
How would you comment on the announcement of the OSCE Minsk Group co-chairs regarding the attempted Azerbaijani sabotage attack on the Armenian-Azerbaijani border?
- What the co-chairs are speaking about has been always consistently voiced by us. We agree with them, that ceasefire violations are unacceptable. We agree, that the Vienna and St. Petersburg agreements must unconditionally be realized, including, as mentioned by the co-chairs, to introduce a mechanism for ceasefire violation investigations in the shortest possible time. The co-chairing countries have numerously stated as to which side refuses the introduction of the mechanism, therefore, it is that side which bears the entire responsibility of incidents and ceasefire violations. Such a mechanism will enable to, as the co-chairs say, to get rid of mutual accusations. Although when an Azerbaijani saboteur is being eliminated in the Armenian posts – it is clear for everyone without a mechanism as to who has attacked.
We hope the co-chairs will be consistent in immediately strictly responding to each manifestation of use of force or the threat of use of force in the conflict zone, especially when ceasefire violations result in casualties. It cannot be allowed for the delayed response to be perceived by the violator as if its actions can be tolerated. As numerously stated by the OSCE Minsk Group co-chairs, the unconditional adherence to the 1994-1995 trilateral ceasefire agreements is mandatory, incidents resulting from their violations are unacceptable and are seriously harming the settlement process. In conditions when Azerbaijan is preventing the introduction of the investigation mechanism and expansion of the capacity of the team of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, the co-chairs remain the single format which can and must continue its preventive activity in accordance to its mandate.