Նիկոլաս Մադուրոն հայտնել է պետական հեղաշրջման փորձի մասին
Նիկոլաս Մադուրոն հայտնել է, որ ընդդիմադիր խորհրդարանը փորձել է պետական հեղաշրջման փորձ իրականացնել, հունվարի 9-ին ընդունելով հայտարարություն, ըստ որի Մադուրոն պետության ղեկավարի պաշտոնից հեռացված է համարվում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Որպես նախագահ, ես խնդրում եմ պետական իշխանություններին անպատիժ չթողնել սահմանադրության խախտումները ու օրինական կարգերի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքը, ազգային ժողովը երեկ հեղաշրջման մանիֆեստ է ընդունել»,- ասել է Մադուրոն պետական հեռուստատեսության եթերում։
Վենեսուելայի նախագահը նաեւ ընդունել է այսպես կոչված հակախռովարարական ազգային հրամանատարության անդամների երդմնակալությունը։ Այդ հրամանատարությունը, նրա խոսքով, ստեղծվել է, որպեսզի պահպանի երկրի խաղաղությունն ու ինքնիշխանությունը։ Այն ղեկավարում է փոխնախագահ Թարեք Էլ Աիսսամին։

Николас Мадуро заявил о попытке госпереворота
Президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил о попытке осуществления переворота оппозиционным парламентом, принявшим 9 января заявление об оставлении поста главой государства, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 января АРЦАХПРЕСС - «Как президент я прошу государственные власти не оставить безнаказанными нарушения конституции и неуважение к законному порядку, национальная ассамблея приняла вчера (в понедельник) путчистский манифест», — заявил Мадуро в эфире государственного телевидения.
Президент Венесуэлы также принял присягу у членов так называемого национального антипутчистского командования страны, созданного, по его словам, для сохранения мира и суверенитета. Его возглавил вице-президент Тарек Эль-Аиссами. «Мы обязаны защитить право наших семей и общества на мир и спокойствие», – подчеркнул Мадуро.