Հայաստանում սկսվել են ռուսական ռազմակայանի ռադիացիոն ստորաբաժանումների դաշտային պարապմունքները
Հայաստանի ռուսական ռազմակայանում սկսվել են ռադիացիոն, քիմիական եւ կենսաբանական (ՌՔԿ) զորքերի ստորաբաժանումների զինծառայողների դաշտային պարապմունքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես  տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, դրանք անցկացվում են կլիմայական «Էքստրեմալ» պայմաններում «Կամխուտ» բարձրլեռնային զորափորձարանում ըստ Ցելսիուսի մինուս 20-ից ցածր ջերմաստիճանի եւ քամու՝ վայրկյանում ավելի քան 15 մետր պոռթկումների ու տեղանքում ձյան հաստ շերտի պայմաններում եւ կշարունակվեն մեկ ամիս:
Դաշտային պարապմունքների ընթացքում զինծառայողները կսովորեն կատարել տեղանքի հետախուզում՝ ՌՔԿ նյութերի առկայությունն ստուգելու նպատակով, անցկացնել հանդերձանքի, զենքի ու ռազմական տեխնիկայի ապաակտիվացում եւ ապագազացում, անհատական եւ կոլեկտիվ պաշտպանության միջոցներով արգելքների հատուկ գոտում կատարել տեղանքի վարակված տեղամասերի հաղթահարման նորմատիվները:
ՌՔԿ պաշտպանության ստորաբաժանումները նաեւ կսովորեն պայքարել պայմանական հակառակորդի հետախուզական-դիվերսիոն խմբերի դեմ՝ նրանց կողմից քիմիական զենքի կիրառման եւ տեղանքի ռադիացիոն վարակման պայմաններում՝ օգտագործելով զորամիավորման զինանոցում առկա վեցերորդ սերնդի ՌԽՄ-6 ժամանակակից հետախուզական քիմիական մեքենաները:
Ռազմակայան նոր ժամանած հետախույզներին ուսուցանելիս հիմնական ուշադրությունը դարձվում Է բարձրլեռնային տեղանքի պայմաններում գործողություններին նրանց նախապատրաստելուն: Զինծառայողները կսովորեն ոչնչացնել պայմանական հակառակորդի հետախուզական-դիվերսիոն խմբերը՝ նրա կողմից քիմիական զենքի կիրառման եւ տեղանքի ռադիացիոն վարակման դեպքում:

В Армении начались полевые выходы подразделений РХБ защиты ЮВО
В российской военной базе Южного военного округа, дислоцированной в Республике Армения, начались полевые выходы с военнослужащими подразделения войск радиационной, химической и биологической (РХБ) защиты.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 января АРЦАХПРЕСС - Занятия проводятся в «экстремальных» климатических условиях на высокогорном полигоне «Камхуд» при понижении температуры окружающей среды ниже -20 градусов Цельсия и порывах ветра более 15 метров в секунду при обильных снежных покровах местности и продлятся в течение месяца.
Как сообщили  в пресс-службе Южного военного округа,на полевых занятиях военнослужащие научатся вести разведку местности на наличие РХБ веществ, проводить дезактивацию и дегазацию экипировки, вооружения и военной техники, выполнять нормативы по преодолению зараженных участков местности на специальной полосе препятствий в средствах индивидуальной и коллективной защиты.
Подразделения РХБ защиты также научатся вести борьбу с разведывательно-диверсионными группами условного противника в обстановке применения им химического оружия и радиационного заражения местности с использованием, стоящих на вооружении соединения, современных разведывательных химических машин шестого поколения РХМ-6.
При обучении вновь прибывших химиков-разведчиков в соединение в Закавказье основное внимание уделяется их подготовке к действиям в условиях высокогорной местности. Военнослужащие научатся ликвидировать разведывательно-диверсионные группы условного противника при применении им химического оружия и радиационного заражения местности.