Գարո Փայլանի դեմ հայց է ներկայացվել «թուրք ժողովրդին նվաստացնելու» մեղադրանքով
Թուրքիայի «Մեծ միություն» կուսակցության (BBP) Էդիրնեի գրասենյակի ղեկավար Արիֆ Քյորօղլուն և որոշ քաղաքացիներ դատախազությունում հայց են ներկայացրել պոլսահայ պատգամավոր Գարո Փայլանի դեմ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականը:
Քյորօղլուն Էդիրնեի արդարադատության պալատի առջև լրագրողներին հայտնել է, որ «Փայլանը հրապարակայնորեն ժողովրդին դրդել է ատելության և թշնամանքի»: Նրա խոսքով` մեջլիսում «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառմամբ Փայլանը «նվաստացրել է թուրք ժողովրդին»:
Գարո Փայլանը հունվարի 13-ին սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի քննարկման ժամանակ «ցեղասպանություն» եզրույթը կիրառելու պատճառով իշխող «Արդարություն և զարգացում» և ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունների կողմից խիստ արձագանքի էր հանդիպել: Նրանից պահանջել էին հրաժարվել «ցեղասպանություն» բառից: Այն բանից հետո, ինչ Փայլանը հրաժարվել էր դա անել, նրան 3 նիստից հեռացնելու մասին որոշում էր կայացվել, իսկ նրա խոսքերը հանվել էին մեջլիսի արձանագրություններից:
Փայլանը դիմել է Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան` կատարվածը որակելով որպես իր պատգամավորական անձեռնմխելիության խախտում և խոսքի ազատության սահմանափակում: Բացի Սահմանադրական դատարան դիմելուց՝ հայ պատգամավորը դիմում է ներկայացրել Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին՝ պահանջելով հետ կանգնել մեջլիսի կանոնակարգին հակասող որոշումից:

Arif Koroglu, head of the Edirne office of Turkey’s Great Unity Party (BBP) , along with several citizens, filed a lawsuit against lawmaker Garo Paylan, Milliyet reports.
Lawsuit for “humiliating Turkish people” filed against Garo Paylan
STEPANAKERT, JANUARY 17, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Koroglu told reporters outside the Justice Palace of Edirne that “Paylan has publicly incited people towards hatred and hostility”. According to him, by saying the word “Genocide” in the Turkish Parliament, Paylan has “humiliated the Turkish people”.
Garo Paylan, Turkish lawmaker of Armenian descent, has used the term “Genocide” in Turkey’s Parliament on January 13 during the constitutional changes debates. Paylan’s speech received harsh response from the ruling AK party and the opposition Nationalist Movement party. Paylan was demanded to distance from the word “genocide”. After Paylan refused to do so, he was banned from 3 Parliamentary sessions, and his speech was removed from the Parliament’s records.
Paylan appealed to the Constitutional Court of Turkey, labeling the situation as a violation of his MP immunity and violation of freedom of speech. In addition to appealing to the court, Paylan demanded the Parliament to refrain from the decision which is conflicting with the rules of procedure.