Լապշինի փաստաբաններն ահազանգել են. Բելառուսը մտադիր է բավարարել Լապշինին արտահանձնելու Ադրբեջանի պահանջը
ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, ով մշտական կապի մեջ է Բելառուսում ձերբակալված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի փաստաբանների հետ, նրանցից ստացել է Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշման քաղվածքը, համաձայն որի՝ մտադիր են Լապշինին արտահանձնել Ադրբեջանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,հունվարի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զոհրաբյանի հայտարարության մեջ նշվում է.
«Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալը որոշում է կայացրել բավարարել Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության խնդրանքը՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Իսրայելի պետության քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին հանձնելու վերաբերյալ՝ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 281.2 և 318.2 հոդվածներով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Այս որոշումը կարող է բողոքարկվել Մինսկի քաղաքային դատարան՝ 10 օրյա ժամկետում։ Որոշումը դեռ չեն տրամադրել Ալեքսանդր Լապշինի փաստաբաններին։ Վերջիններիս հաջողվել է քաղվածք կատարել որոշումից։ Փաստաբանների պալատի կողմից ստեղծված աշխատանքային խումբը աշխատում է այս հարցով և իր հնարավորությունների սահմաններում մասնագիտական օժանդակություն կցուցաբերի Լապշինին։ Ալեքսանդր Լապշինը մեր պաշտպանության կարիքն ունի։ Բոլոր իրավաբան և լրագրող գործընկերներիս կոչ եմ անում միանալ Ալեքսանդր Լապշինի պաշտպանությանը»։
Մինսկի ոստիկանությունը 2016 թվականի դեկտեմբերի 15-ին ձերբակալել է Լապշինին, ով բնակվում է Մոսկվայում և գրում է ռուսերեն հեղինակավոր Travel Blog-ի համար: Նա որոնվում է Ադրբեջանում 2011 թվականի ապրիլին, 2012 թվականի հոկտեմբերին և 2016 թվականի հունիսին Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու, ինչպես նաև իր բլոգում Ադրբեջանի քաղաքականությունը քննադատելու համար: Ադրբեջանը 2011 թվականին նրան ներառել էր իր կողմից որոնվող անձանց ցուցակում: Պաշտոնական Բաքուն պահանջում է Բելառուսի իշխանություններից Լապշինին արտահանձնել իրենց:

Адвокаты Александра Лапшина встревожены: Беларусь намерена удовлетворить требование Азербайджана об экстрадиции блогера
Председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян, поддерживающий постоянную связь с адвокатами задержанного в Беларуси блогера Александра Лапшина, получил от них выдержку из решения заместителя генерального прокурора Беларуси, согласно которой, Лапшина намерены экстрадировать в Азербайджан.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 января АРЦАХПРЕСС - В заявлении Зограбяна отмечается:
“Заместитель генерального прокурора Республики Беларусь принял решение удовлетворить просьбу Генеральной прокуратуры Азербайджана относительно экстардиции гражданина России и Израиля Александра Лапшина для привлечения к уголовной ответственности по статьям 281.2 и 318.2 уголовного кодекса Азербайджана.
Данное решение можно обжаловать в городском суде Минска в течение 10 дней. Решение пока не предъявлено адвокатам Александра Лапшина. Им удалось получить выдержку из решения. Созданная Палатой адвокатов рабочая группа работает над тем, чтобы оказать посильную профессиональную помощь Лапшину. Александр Лапшин нуждается в нашей защите. Я призываю всех своих партнеров, юристов и журналистов присоединиться к защите Лапшина”.
15-го декабря 2016 года полиция Минска задержала известного блогера Алекскандра Лапшина, который живет в Москве и пишет для блога Travel Blog. Лапшин является гражданином России и Израиля. Он оказался в черном списке Азербайджана из-за посещения Арцаха. С 2011 года Алекскандр Лапшин включен в черный список Азербайджана за посещение Нагорного Карабаха в апреле 2011, октябре 2012 и июне 2016 года, а также за критику политики азербайджанских властей в своем блоге. Официальный Баку требует от Беларуси экстрадиции Лапшина в Азербайджан.