ԵԱՀԿ-ն Սեյսուլան գյուղի հյուսիս-արևմուտքում դիտարկում է անցկացնելու
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը հունվարի 24-ին, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Սեյսուլան գյուղի հյուսիս-արևմուտքում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում են  ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի վարչությունից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործողնախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն (Չեխիա) ևԳենադիե Պետրիկան (Մոլդովա):

OSCE to conduct monitoring in north-west of Seysulan village, NKR
According to the agreement reached with the leadership of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission on January 24 will conduct a planned monitoring of the line of contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan, in the north-west of Seysulan village of the NKR Martakert region, press service of the NKR Ministry of Foreign Affairs stated.
STEPANAKERT, JANUARY 23, ARTSAKHPRESS: From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring will be conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Irji Aberle (Czech Republic) and Ghenadie Petrica (Moldova).
The NKR leadership has expressed their readiness to assist in conducting the monitoring and to ensure the security of the OSCE Mission members.