Հալեպցի յոթամյա աղջիկը նամակ է գրել Թրամփին
Սիրիացի 7-ամյա Բենա Ալաբեդը, ով հայտնի է դարձել «Թվիթերում» իր գրառումներով պաշարված Հալեպից, բաց նամակ է գրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Դուք պետք է ինչ-որ բան անեք սիրիացի երեխաների համար, քանի որ նրանք այնպիսին են, ինչպիսին և ձեր երեխաները, և նույնպես արժանի են խաղաղ ապրելուն, ինչպես և դուք»,- գրել է նա:
Բենան իր ընտանիքի հետ Հալեպից փախել է դեկտեմբերին, երբ խաղաղ բնակիչները տարհանվել են քաղաքի արևելյան մասից: Այժմ նրանք բնակվում են Թուրքիայում:
Աղջիկը սկսել է «Թվիթերում»  գրառումներ անել 2016 թ. սեպտեմբերից, երբ Ասադի բանակը հարձակվել է քաղաքի արևելյան մասը վերահսկող  գրոհայինների վրա: Բենան նկարագրել էր տեղի ունեցածը անգլերենով: Նրա մայրը՝ Ֆաթիման,  դստեր նամակը Թրամփին ուղարկել է Բի-Բի-Սի-ի խմբագրություն:
Նրա խոսքով, Բենան գրել է այն ԱՄՆ նորընտիր նախագահի երդմնակալությունից մի քանի օր առաջ:
Բենա Ալաբեդի նամակը Դոնալդ Թրամփին.
«Սիրելի Դոնալդ Թրամփ, իմ անունն է Բենա Ալաբեդ: Ես յոթամյա սիրիացի աղջիկ եմ Հալեպից:
Իմ ամբողջ կյանքում ես ապրել եմ  Սիրիայում, քանի դեռ նախորդ տարվա դեկտեմբերին  ես չհեռացա պաշարված  արևելյան Հալեպից: Ես այն երեխաների թվին եմ պատկանում, ովքեր տառապել են Սիրիայում պատերազմից: Հիմա ես ապրում եմ խաղաղ միջավայրում իմ նոր տանը՝ Թուրքիայում: Հալեպում ես դպրոց էի գնում, որը պայթեցվել է: Իմ ընկերներից մի քանիսը զոհվել են:  Ես այժմ շատ տխուր եմ նրանց համար, այնքան եմ ուզում, որ նրանք հիմա ինձ հետ լինեն, որպեսզի կարողանանք միասին խաղալ: Ես չէի կարողանում խաղալ Հալեպում, այն մահվան քաղաք էր:
Հիմա ես Թուրքիայում եմ, կարող եմ քայլել փողոցով և ուրախանալ: Կարող եմ հաճախել դպրոց, չնայած դեռ չեմ սկսել: Հենց դրա համար աշխարհը կարևոր է դարձել բոլորի համար, այդ թվում նաև ինձ համար:
Բայց այժմ միլիոնավոր սիրիացի երեխաներ ապրում են ոչ այնպես, ինչպես ես, և տառապում են Սիրիայի տարբեր հատվածներում: Նրանք տառապում են մեծ մարդկանց արածների պատճառով: Ես գիտեմ, որ դուք դառնալու եք Ամերիկայի նախագահը: Խնդրոմ եմ, փրկեք  Սիրիայում բնակվող երեխաներին և ժողովրդին: Դուք պետք է ինչ որ բան անեք սիրիացի երեխաների համար, քանի որ նրանք այնպիսի երեխաներ են, ինչպիսին ձեր երեխաներն են, արժանի են ապրել  խաղաղության մեջ, ինչպես և դուք:
Եթե դուք ինձ խոստանաք, որ ինչ-որ բան կանեք սիրիացի երեխաների համար, ես կլինեմ ձեր նոր ընկերը: Հույս ունեմ, որ դուք սիրիացի երեխաների համար որևէ բան կանեք»:

Seven-year-old Aleppo girl pens an open letter to Donald Trump
Bana Alabed, the seven-year-old Aleppo girl known worldwide for her tweets from Aleppo, has written an open letter to Donald Trump, BBC reported.
STEPANAKERT, JANUARY 25, ARTSAKHPRESS: Bana escaped Aleppo with her family in December during the mass evacuations, and is now living in Turkey. Her twitter account became famous for its messages from besieged east Aleppo.
Her mother, Fatemah - who helps run the account - sent the text of the letter to the BBC.
She said Bana wrote it days before President Trump's inauguration, because "she has seen Trump many times on the TV".
BBC has published Bana Alabed's letter to President Trump, which runs as follows.
“Dear Donald Trump,
My name is Bana Alabed and I am a seven years old Syrian girl from Aleppo.
I lived in Syria my whole life before I left from besieged East Aleppo on December last year. I am part of the Syrian children who suffered from the Syrian war.
But right now, I am having a peace in my new home of Turkey. In Aleppo, I was in school but soon it was destroyed because of the bombing.
Some of my friends died.
I am very sad about them and wish they were with me because we would play together by right now. I couldn't play in Aleppo; it was the city of death.
Right now in Turkey, I can go out and enjoy. I can go to school although I didn't yet. That is why peace is important for everyone including you.
However, millions of Syrian children are not like me right now and suffering in different parts of Syria. They are suffering because of adult people.
I know you will be the president of America, so can you please save the children and people of Syria? You must do something for the children of Syria because they are like your children and deserve peace like you.