Ալեքսանդր Լապշինը Բելառուսի Գերագույն դատարան բողոք է ներկայացրել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: NEWS.am–ի հետ զրույցում Լապշինի փաստաբանն ասել է, որ իր պաշտպանյալի բողոքն ընդունվել է Գերագույն դատարան։ «Փաստաբանների բողոքը դեռեւս չի ներկայացվել։ Այն կներկայացվի այսօր՝ ավելի ուշ»,– ասել է փաստաբանը։
Այս պահին Ռուսաստանն ու Իսրայելը փորձում են հասնել Լապշինի արտահանձնման որոշման չեղարկմանը, ԱՄՆ–ում անթույլատրելի են համարում խոսքի ազատության իրավունքի համար նրան հալածելը։
Հունվարի 17–ին Բելառուսի դատախազությունը որոշել էր բավարարել Ադրբեջանի պահանջը եւ արտահանձնել Լապշինին Ադրբեջանին։ Իսկ հունվարի 26–ին Մինսկի դատարանը մերժել էր Լապշինի փաստաբանների բողոքը։
Մեղադրանքի զավեշտալի մասն այն է, որ Ալեքսանդր Լապշինի մեղադրում են այն բանի համար, ինչն իրականում Ադրբեջանի պետական մարմիններն են արել՝ օտարերկրացին ամենեւին էլ պարտավոր չէ իմանալ երկիր այցելելու օրենքները ,իսկ պետական մարմինները սահմանին նրան չեն նախազգուշացրել։ Այսպիսով, մեղավորները այն սահմանապահներն են, որոնք թույլատրել եներկիր մտնել նոն գրատա անձնավորությանը, մինչդեռ մեղադրանքը բլոգերին է առաջադրվել։

Александр Лапшин подал жалобу в Верховный суд Беларуси
СТЕПАНАКЕРТ, 6 февраля АРЦАХПРЕСС - Как сообщила корреспонденту Новости Армении – NEWS.am адвокат Александра Лапшина, жалоба подзащитного принята в ВС. «Жалоба адвокатов пока не представлена. Она будет представлена сегодня позже», - сообщила адвокат.
В настоящее время Россия и Израиль добиваются отмены решения об экстрадиции Лапшина, в США также считают недопустимым преследование за реализацию права на свободу слова.
Гражданин РФ, Израиля и еще ряда стран, Александр Лапшин был задержан в середине декабря в Минске по запросу Азербайджана, где он включен в «черный список» за посещение без согласования с азербайджанскими властями Нагорно-Карабахской Республики. Таким лицам запрещен въезд в Азербайджан. Тем не менее, в июне 2015 года Лапшин въехал в Азербайджан через Грузию по украинскому паспорту. Пройти пограничный контроль и оказаться в Баку блогеру удалось благодаря иному написанию в украинском паспорте имени «Александр» («Олександр»). После этого Азербайджан объявил блогера в международный розыск за нарушение закона «О государственной границе» и миграционного кодекса страны. Минский городской суд на закрытом заседании 26 января отклонил жалобу блогера Александра Лапшина в связи с решением прокуратуры Беларуси об экстрадиции в Азербайджан. 6 февраля будут представлены две жалобы в Верховный суд Беларуси.