Ալեքսանդր Լապշինը Բելառուսի Գերագույն դատարան բողոք է ներկայացրել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: NEWS.am–ի հետ զրույցում Լապշինի փաստաբանն ասել է, որ իր պաշտպանյալի բողոքն ընդունվել է Գերագույն դատարան։ «Փաստաբանների բողոքը դեռեւս չի ներկայացվել։ Այն կներկայացվի այսօր՝ ավելի ուշ»,– ասել է փաստաբանը։
Այս պահին Ռուսաստանն ու Իսրայելը փորձում են հասնել Լապշինի արտահանձնման որոշման չեղարկմանը, ԱՄՆ–ում անթույլատրելի են համարում խոսքի ազատության իրավունքի համար նրան հալածելը։
Հունվարի 17–ին Բելառուսի դատախազությունը որոշել էր բավարարել Ադրբեջանի պահանջը եւ արտահանձնել Լապշինին Ադրբեջանին։ Իսկ հունվարի 26–ին Մինսկի դատարանը մերժել էր Լապշինի փաստաբանների բողոքը։
Մեղադրանքի զավեշտալի մասն այն է, որ Ալեքսանդր Լապշինի մեղադրում են այն բանի համար, ինչն իրականում Ադրբեջանի պետական մարմիններն են արել՝ օտարերկրացին ամենեւին էլ պարտավոր չէ իմանալ երկիր այցելելու օրենքները ,իսկ պետական մարմինները սահմանին նրան չեն նախազգուշացրել։ Այսպիսով, մեղավորները այն սահմանապահներն են, որոնք թույլատրել եներկիր մտնել նոն գրատա անձնավորությանը, մինչդեռ մեղադրանքը բլոգերին է առաջադրվել։

Blogger Alexander Lapshin arrested in Minsk has filed a complaint to the Supreme Court of Belarus, his lawyer told NEWS.am.
Alexander Lapshin files complaint to Belarus Supreme Court
STEPANAKERT, FEBRUARY 6, ARTSAKHPRESS: The complaint has been registered by the Supreme Court, the lawyer added.
Currently, Russia and Israel are trying to achieve the cancellation of the decision on extraditing Lapshin.
After his visits to Nagorno-Karabakh (Artsakh) in 2011 and 2012, Alexander Lapshin was “blacklisted” by Azerbaijan. In June 2016, however, he paid a visit to Azerbaijan, but with a Ukrainian passport. Subsequently, he issued several articles criticizing the Azerbaijani authorities. Afterward, the Azerbaijani authorities issued an international search for this famous blogger. And on December 15, 2016, he was detained in the Belarus capital city of Minsk, and based on this international search.
On January 26, the Minsk city court dismissed the complaint of blogger Alexander Lapshin over the decision of the Belarusian prosecutor’s office to extradite him to Azerbaijan.  On Monday two complaints will be filed with the Supreme Court of Belarus.