Եվրոպայում խոշոր ահաբեկչությունների իրականացման սպառնալիքը պահպանվում է. ՄԱԿ
ԵՄ ուժային կառույցները դեռևս չեն հայտնաբերել և չեն ձերբակալել ԴԱԻՇ խմբավորման բոլոր գրոհայիններին, ովքեր ուղարկվել էին Եվրոպա՝ Փարիզում և Բրյուսելում ահաբեկչություններ իրականացնելու նպատակով, և Եվրոպայում լայնածավալ հարձակումների իրագործման վտանգը պահպանվում է։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշի զեկույցում, որը նվիրված է ԴԱԻՇ-ից եկող սպառնալիքին։ Այս մասին հայտնում է TASS գործակալությունը։
Ինչպես նշել է գլխավոր քարտուղարը՝ 2016-ի վերջին ամիսներին խմբավորմանը չի հաջողվել որևէ խոշոր հարձակում կատարել Արևմտյան Եվրոպայում, ինչը կարող է կապված լինել մի քանի գործոնների հետ։ Հղում անելով երկրների կառավարություններից ստացած տվյալներն՝ նա մասնավորապես նշել է ԴԱԻՇ-ի կողմից զգալի ռեսուրսների կորուստը՝ Իրաքում և Սիրիայում միջազգհային գործողությունների արդունքում, ինչպես նաև մեծ դժվարությունները, որոնք գրոհայինների համար ստեղծել է սահմանային վերահսկողության խստացումը։ Գլխավոր քարտուղարը նաև նշել է, որ ոստիկանների և անվտանգության ծառայությունների կողմից ձեռնարկվող լայնածավալ միջոցառումները հանգեցրել են Եվրոպայում ահաբեկչական ցանցերի պլանների խափանման և գործունեության ապակազմակերպման։

Генсек ООН считает, что угроза совершения крупных терактов в Европе сохраняется
Силовые структуры ЕС еще не выявили и не арестовали всех боевиков террористической группировки "Исламское государство" , направленных с целью совершения терактов в Париж и Брюссель, и опасность совершения в Европе "крупномасштабных нападений" остается.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом говорится в опубликованном в понедельник докладе генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, посвященном угрозе со стороны ИГ.
"По оценке государств-членов (ООН) в настоящее время угроза крупномасштабных нападений остается: согласно информации, полученной от одной страны, до сих пор не все боевики ИГ, которые, как считается, были направлены в Европу для совершения нападений в Париже и Брюсселе, выявлены и арестованы", - написал генсек. Он также предупредил о "высокой степени угрозы" для авиационной отрасли,сообщает Тасс.
Как сообщил Гутерриш, на сегодняшний день в европейские страны вернулись от 15% до 40% их жителей, которые уезжали в Ирак и Сирию.