Ինչպես են Ադրբեջանում խաբում օտարերկրյա դեսպաններին. պարզաբանում է Դավիթ Բաբայանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Չխորշելով որեւէ միջոցից՝ այդ երկրի իշխանությունները, ներքին լսարանի համար մի բան ասելով, արտաքինի համար՝ մեկ այլ բան, այս անգամ որոշել են հիմարացնել օտարերկրյա դեսպաններին, գրում է NEWS.am :
Մեծ շուքով գովազդելովվ «ազատագրված» Չոջուղ Մարջանլը գյուղի վերականգնման արշավը՝ Ադրբեջանի իշխանությունները որոշել են դեսպանների համար գյուղ այցելություն կազմակերպել, որպեսզի օտարերկրյա դիվանագետներն «անձամբ համոզվեն հայերի բարբարոսությունների հարցում»: Սակայն հնարքը ձախողվել է երկու պատճառով:
Նախ՝ դեսպանների մեծ մասը պարզապես հրաժարվել է մեկնել գյուղ: Այդ առիթով Ադրբեջանը սարսափելի վիրավորվել է ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Սեկուտայից:
Երկրորդ՝ Չոջուղ Մարջանլը գյուղը երբեք արցախյան Զինված ուժերի վերահսկողության ներքո չի եղել եւ, համապատասխանաբար, դժվար կլիներ այն «ազատագրել բռնազավթիչներից»: Եթե, իհարկե, այդպիսիք չհամարենք ադրբեջանական ԶՈՒ-ին, որոնք սեփական բնակչության, այդ թվում՝ ադրբեջանցիների հանդեպ ԻԼԻՊ-ից ավելի լավ չեն վարվում:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը պարզաբանեց, որ գյուղը գտնվում է շփման գծից 4 կմ հեռավորությամբ:
«Այն երբեք մեր վերահսկողության ներքո չի եղել: Այս ամբողջ արշավն ավելի շատ ուղղված է գյուղի անվան տակ ֆորպոստ ստեղծելու ծրագրի իրականացմանը: «Բնակիչները» հատուկ ջոկատայիններ կլինեն, մարդասպաններ եւ աքսորյալներ: Գյուղում հրետանի կտեղակայեն, իսկ երբ սադրանքին ի պատասխան՝ Պաշտպանության բանակը ստիպված կլինի նրանց ստիպել լռել, «խաղաղ գյուղի գնդակոծության» մասին կաղաղակեն: Սա առաջին դեպքը չէ: 2016 թվականի ապրիլին նման իրավիճակ էր, երբ ադրբեջանական սպառազինությունը «թաքցնում» էին գյուղերի թիկունքում»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը:

Как в Азербайджане обманывают послов иностранных государств
В Азербайджане фальсификации и обман давно уже стали привычными методами пропаганды собственной позиции.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 февраля АРЦАХПРЕСС - Не гнушаясь никакими средствами, власти этой страны, говоря для внутренней аудитории одно, а для внешней другое, на этот раз решили облапошить послов зарубежных государств.
Пышно разрекламировав кампанию вокруг восстановления «освобожденного» села Чоджуг Марджанлы, власти Азербайджана решили организовать для послов поездку в село, дабы зарубежные дипломаты «лично убедились в варварстве армян». Однако, фокус не удался по двум причинам. Во-первых, большая часть послов попросту отказалась ехать. В этой связи в Азербайджане сильно обиделись на посла США Роберта Секуту.
Во-вторых, село Чоджуг Марджанлы никогда не находилось под контролем карабахских ВС, и, соответственно, сложно было бы его «освободить от оккупантов». Если, конечно, не считать таковыми азербайджанские же ВС, которые ведут себя с населением, в том числе азербайджанским, ничуть не лучше ИГИЛовцев.
Как пояснил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, село находится в 4 км от линии соприкосновения. «Оно никогда не было под нашим контролем. Скорее всего, вся эта кампания призвана подготовить почву для реализации программы создания под видом села некоего форпоста. «Жителями» станут спецназовцы, головорезы и ссыльные. В селе разместят орудия и артиллерийские установки, а когда в ответ на провокацию Армия обороны будет вынуждена заставить их замолчать, начнется крик об «обстреле мирного села». Это не первый случай. В апреле 2016 г была аналогичная ситуация, когда азербайджанские установки «прятались» за селами. Так что это далеко не новость выдавать военизированные структуры за «мирных жителей», - отметил Давид Бабаян.