Ինչպես են Ադրբեջանում խաբում օտարերկրյա դեսպաններին. պարզաբանում է Դավիթ Բաբայանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Չխորշելով որեւէ միջոցից՝ այդ երկրի իշխանությունները, ներքին լսարանի համար մի բան ասելով, արտաքինի համար՝ մեկ այլ բան, այս անգամ որոշել են հիմարացնել օտարերկրյա դեսպաններին, գրում է NEWS.am :
Մեծ շուքով գովազդելովվ «ազատագրված» Չոջուղ Մարջանլը գյուղի վերականգնման արշավը՝ Ադրբեջանի իշխանությունները որոշել են դեսպանների համար գյուղ այցելություն կազմակերպել, որպեսզի օտարերկրյա դիվանագետներն «անձամբ համոզվեն հայերի բարբարոսությունների հարցում»: Սակայն հնարքը ձախողվել է երկու պատճառով:
Նախ՝ դեսպանների մեծ մասը պարզապես հրաժարվել է մեկնել գյուղ: Այդ առիթով Ադրբեջանը սարսափելի վիրավորվել է ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Սեկուտայից:
Երկրորդ՝ Չոջուղ Մարջանլը գյուղը երբեք արցախյան Զինված ուժերի վերահսկողության ներքո չի եղել եւ, համապատասխանաբար, դժվար կլիներ այն «ազատագրել բռնազավթիչներից»: Եթե, իհարկե, այդպիսիք չհամարենք ադրբեջանական ԶՈՒ-ին, որոնք սեփական բնակչության, այդ թվում՝ ադրբեջանցիների հանդեպ ԻԼԻՊ-ից ավելի լավ չեն վարվում:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը պարզաբանեց, որ գյուղը գտնվում է շփման գծից 4 կմ հեռավորությամբ:
«Այն երբեք մեր վերահսկողության ներքո չի եղել: Այս ամբողջ արշավն ավելի շատ ուղղված է գյուղի անվան տակ ֆորպոստ ստեղծելու ծրագրի իրականացմանը: «Բնակիչները» հատուկ ջոկատայիններ կլինեն, մարդասպաններ եւ աքսորյալներ: Գյուղում հրետանի կտեղակայեն, իսկ երբ սադրանքին ի պատասխան՝ Պաշտպանության բանակը ստիպված կլինի նրանց ստիպել լռել, «խաղաղ գյուղի գնդակոծության» մասին կաղաղակեն: Սա առաջին դեպքը չէ: 2016 թվականի ապրիլին նման իրավիճակ էր, երբ ադրբեջանական սպառազինությունը «թաքցնում» էին գյուղերի թիկունքում»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը:

Azerbaijan deceives foreign ambassadors
STEPANAKERT, FEBRUARY 16, ARTSAKHPRESS: By publicizing the campaign of restoration of “liberated” Çocuğ Marcanlı village, they decided to organize a visit to this rural community by ambassadors, so that the latter become “personally convinced of the barbarism of Armenians.”
This trick, however, failed for two reasons. First, most of the ambassadors simply did not visit this village. And second, Çocuğ Marcanlı has never been under the control of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh) Defense Army.
Davit Babayan, Head of the Central Information Department of the Office of the NKR President and Deputy Head of the NKR President’s Office, told NEWS.am that this rural community is located 4 kilometers from the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces.
“It has never been under our control,” noted Babayan. “This whole campaign [by Azerbaijan] is rather aimed at the implementation of the plan of setting up an outpost under the name of ‘village.’ [Its] ‘residents’ will be special units, murderers, and outcasts.
“They [i.e. the Azerbaijanis] will deploy artillery in the village. And when, in response to provocation, the [NKR] Defense Army will have to force them to keep silent, they will make uproar about ‘[Artsakh] firing shots at a peaceful village.’
“[But] this is not the first time. It was a similar situation in April 2016, when they were ‘hiding’ the Azerbaijani armament behind the villages."