ԵԱՏՀ-ն որոշումներ Է մշակել ԵԱՏՄ-ի Մաքսային օենսգրքի լիարժեք կիրարկման համար
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵԱՏՀ) Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) կայքում սկսել Է ԵԱՏՄ-ի Մաքսային օրենսդրության առաջնահերթ որոշումների նախագծերի զետեղումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես  տեղեկացրել են ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայությունից, նախագծերը հրապարակվել են կանոնակարգող ներգործության գնահատում անցկացնելու համար: Որոշումները պետք Է ուժի մեջ մտնեն Միության նոր Մաքսային օրենսգրքի հետ միաժամանակ: Ընդամենը ցանկում 26 առաջնահերթ հարցեր են, որոնք պահանջում են Հանձնաժողովի որոշումների մշակում եւ առանց որոնց նոր Օրենսգիրքը չի կարողանա լիարժեք գործել:
Ներկայում հասարակական քննարկման են ներկայացված այն երեք որոշումների նախագծերը, որոնք կանոնակարգում են լիազոր տնտեսական գործարկուների (ԼՏԳ) գործունեությունը: Այդ նախագծերը վերաբերում են ԼՏԳ-ի գրանցամատյանում ներառման մասին վկայականի ձեւի սահմանմանը, դրա լրացման կարգին եւ հայտարարման ձեւին, որը ԼՏԳ-ի կարգավիճակի ստացման թեկնածուն կներկայացնի գրանցամատյանում ներառվելու համար:
Որոշումները կպարզեցնեն ընթացակարգերն այն իրավական անձանց համար, որոնք հավակնում են ներառվել գրանցամատյանում: Նոր կանոններով՝ լիազոր տնտեսական գործարկուի կարգավիճակի ստացման կարող են հակակնել արտաքին տնտեսական գործունեության բոլոր մասնակիցները. արտահանողները, ներմուծողները, փոխադրողները, ժամանակավոր պահման պահեստների սեփականատերերը: Նախագիծը դրական  ազդեցություն կգործի կարգավորման հասցեատերերի վրա:
ԵԱՏՀ-ի որոշումների նախագծերը մշակելիս հաշվի են առնվել Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության ստանդարտները եւ Եվրամիության  փորձը, միջազգային ստանդարտները եւ առաջավոր պրակտիկան:

ЕЭК разработала решения для полноценного запуска Таможенного кодекса ЕАЭС
Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) начала размещение на сайте Евразийского экономического союза (ЕАЭС) проектов первоочередных решений к Таможенному кодексу ЕАЭС.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 февраля АРЦАХПРЕСС - Проекты опубликованы для проведения оценки регулирующего воздействия. Решения должны вступить в силу одновременно с новым Таможенным кодексом Союза. Всего в перечне 26 первоочередных вопросов, которые требуют разработки решений Комиссии и без которых новый Кодекс не сможет заработать в полной мере.
В настоящее время на общественное обсуждение представлены проекты трех решений, регламентирующих деятельность уполномоченных экономических операторов (УЭО). Эти проекты касаются установления формы свидетельства о включении в реестр УЭО, порядка ее заполнения и формы заявления, которое кандидат на получение статуса УЭО будет подавать для включения в реестр. Решения упростят процедуры для юридических лиц, претендующих на включение в реестр УЭО. По новым правилам на получение статуса уполномоченного экономического оператора смогут претендовать все участники внешнеэкономической деятельности: экспортеры, импортеры, перевозчики, владельцы складов временного хранения. Проект окажет положительное воздействие на адресатов регулирования, передает Арменпресс. При разработке проектов решения ЕЭК учитывались стандарты Всемирной таможенной организации и опыт Европейского союза, международные стандарты и передовая практика.